İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » 10 Yıl İşlem Görmeyen Mevduat Hesapları Devredilecek

10 Yıl İşlem Görmeyen Mevduat Hesapları Devredilecek

Bankada Unutmuş Olabileceğiniz Paranızı Sorgulatın-Para sorgulama

10 Yıl İşlem Görmeyen Mevduat Hesapları TMSF’ye Devredilecek

10 Yıl İşlem Görmeyen Mevduat Hesapları 15 Haziran’da TMSF’ye Devredilecek

Bankacılık Kanunu’nun 62’nci maddesi gereğince; bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son işlem tarihinden başlayarak on yıl içinde işlem görmeyen hesaplar zaman aşımına tabiidir.

Söz konusu maddenin uygulanmasına ilişkin yayımlanan yönetmeliğin 8’inci maddesi gereğince zaman aşımına uğrayan. Mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakların listesi Şubat ayı başından itibaren bankaların. TMSF, Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği internet sitelerinde Mayıs ayının sonuna kadar yayınlanacak.

Bu kapsamda, 2009 yılından itibaren hareket görmeyen zaman aşımına uğramış olan hesaplara ilişkin olarak yayınlanan listelerde ismi bulunan hesap/hak sahiplerinin. Haziran ayının 15’ine kadar işlem yapmaları gerekiyor. Vatandaşların Banka Şubeleri veya Genel Müdürlüklerine başvurmamaları durumunda yasa gereği zaman aşımına uğramış olan. Mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakları Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecektir.

Hesap sahipleri e-Devlet veya TMSF’nin Web sitesinden zamanasimisorgu.tmsf.org.tr linkinden sorgulama yapabilirler.

Son 10 yıldır yaklaşık olarak 1 milyon 72 bin hesapta 240 milyon lira unutuldu ve hiç işlem yapılmadı. Yukarıda vermiş olduğumuz internet sitesinden istediğiniz isimle, tüm bankalar üzerinden doğrulama kodunu girerek sorgulama yapabilirsiniz. İster kendi adınıza, ister yakınlarınız adına bankada unutmuş olabileceğiniz para var mı sorgusunu yapabilirsiniz. Eğer işlem yapılmazsa her yıl olduğu gibi paralar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na aktarılacaktır.

Kaynak: TMSF

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir