Anasayfa » Yaşam » Zorunlu Deprem Sigortasında Otomatik Katılım Devri

Zorunlu Deprem Sigortasında Otomatik Katılım Devri

Zorunlu Deprem Sigortasında Otomatik Katılım

Zorunlu Deprem Sigortasında Otomatik Katılım Devri yazımızda 1999 depreminden sonra zorunlu hale gelen konutların sigortalanma işleminin artık tüm vatandaşlar tarafından otomatik olarak gerçekleşeceğini yazdık.

Zorunlu Deprem Sigortasında Başlangıç

Zorunlu deprem sigortası, 1999 depreminden sonra başlatılmıştı. O günden bugüne 17 yıl geçti ve düzenli olarak deprem sigortası yaptıranların oranı %2’de kalmıştır. Deprem sigortası yaptırma artık otomatik bir düzen içerisine girecek ve her binanın deprem sigortası olacaktır. Bakanlığın çalışması ile artık herkesin deprem sigortası olacak ve sigortanın primleri vatandaşlardan alınacaktır. Türkiye’de 9 milyon konutun deprem sigortası bulunmamaktadır. 17 Ağustos 1999 büyük Marmara depreminden sonra ülkemiz bir deprem ülkesi olduğunu fark etti. Binaların daha sağlam yapılması ve deprem sigortasının oluşturulmasına büyük önem verildi.

Ülkemizin deprem kuşağında olması, deprem sigortasının herkes tarafından yaptırılmasını zorunlu kılmaktadır. Büyük İstanbul depreminin yaklaşıyor olması da güvenli binaların ve sigortaların önemini arttırmaktadır. Düzenli deprem sigortasını herkesin yaptırması için hükumet gerekli olan çalışmalara başladı. Düzenli deprem sigortası ilk defa Marmara depreminden sonra hayata geçirilmiştir. Deprem sigortasındaki amaç insanların mağduriyetini gidermek ve ekonomik sorunların önüne geçmektir.

İstanbul Depremi-İlk Deprem
1999 Gölcük Depremi

Deprem Sigortasının Rakamları

Türkiye’de toplamda 17 milyon 661 bin konut bulunmaktadır. Sigortalı konut sayısı 8 milyon 161 bin’dir. Toplam sigortalılık oranı ise %46,2’de kalmıştır. Deprem sigortası toplam prim ücreti 992,5 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Her geçen yıl sigortalı konut sayısı artmaktadır. Ülkedeki konutların neredeyse yarısında deprem sigortası bulunmaktadır. Fakat bu rakamların %100 olması hedeflenmektedir.

Deprem Sigortası Yaptırdıktan Sonra Tekrar Yaptırmamak

DASK (Doğal Afet Sigortaları Kurumu), sürdürülebilir ekonominin gelişmesi için çok önemlidir. Düzenli ve sürekli olarak deprem sigortasının yaptırılması için devlet çalışmalarına ağırlık verecektir. İnsanlar deprem sigortasını başlangıçta evine bir takım hizmetleri alırken ve tapu için zorunlu olarak yaptırmaktadır. Fakat daha sonra deprem sigortasını ödemekten vazgeçiyor. Deprem sigortası sürdürülemediği için binaların güvenliği de kalmamış oluyor.

Otomatik DASK sistemi ile sigortası olmayanlar yakın zamanda zorunlu olarak sigortalı olacaktır. Kendi isteği ile deprem sigortası yaptırmayanlarda otomatik olarak sigorta sistemine sokulacaktır. Geçmişten bugüne sigortası olanlar ise indirimlerden ve fırsatlarda yararlanabilecektir. Primleri tüm vatandaşlar ödemek zorundadır. DASK’ın kurulduğu yıldan bu yana, 558 hasar yapıcı deprem nedeniyle mağdur olan 23 bin 19 hasar sahiplerine 176 milyon liralık ödeme yapılmıştır.

Zorunlu Deprem Sigortasında Otomatik Katılım Devri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir