İçeriğe geç
Anasayfa » Yaşam » Zihin Okuma Çalışmaları

Zihin Okuma Çalışmaları

Zihin Okuma Çalışmaları Hakkında

Zihin Okuma Çalışmaları yazımızda sosyal medya sitelerinin insanların zihin ve düşüncelerini okuyacak yeni teknolojiler geliştirme çabalarını, zihnin mahremiyet hakkının insan haklarına eklenmesi gerektiğini ve insanların düşüncelerinin koruması gerektiğini yazdık.

Zihin Okuma İmplantları

Facebook, Building 8 projesi için beyin-bilgisayar arayüzü mühendisi ve nörolojik görüntüleme mühendisi arıyordu. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, zihin okuma implantlarından ve bunun gelmiş geçmiş en büyük iletişim teknolojisi olacağından bahsetmişti. Bu durumdan anlaşılacağı üzere şirket, zihin okuma implantları üretmeyi planlamaktadır. Bu konu hakkında şüphelenen uzmanlar, zekanın işleyişinin mahremiyetini koruyacak hukuki ve ahlaki temele ihtiyaç duyulduğu neticesine vardır.

İsviçre Zürih Üniversite Hukuk Fakültesi’nden Prof. Roberto Andorro ve Basel Üniversitesi Biyomedikal Etik Enstitüsü’nden Marcello Ience, insan beynindeki bilgilere erişilmesi, izlenmesi, paylaşılması ve yönlendirilmesi gibi eşsiz imkanların ortaya çıktığına dikkat çekiyorlar. Bu gelişmeler ışığında temel insan haklarına zarar verebileceği konusunda hem fikirler. Yeni insan haklarının tanımlanmasında zekanın işleyişinin mahremiyeti konusununda yer almasını önerdiler. İnsan haklarına yeni madde eklendiğinde ne değişeceğini tahmin edemeyiz, fakat zekanın işleyişiyle ilgili özgürlük hakkı, zihnin mahremiyet hakkı, bütünlüğün korunması hakkı ve psikolojik sürekliliğin sürdürülmesi hakkının insan haklarına maddeler olarak eklenmesini istiyorlar.

Karaciğer Yağlanması

Zihin Okumanın Gelişmesi

Günümüzde beynin işleyişini kişinin iradesi dışında kullanabilen uygulamalar hali hazırda başarılı denemelerle kullanılmaktadır. Bilim insanları, insanların zihinlerinden toplama işlemi mi, yoksa çıkarma işlemi mi yaptıklarını doğru şekilde tahmin edebilen cihazlar geliştirmiştir. Sosyal medya sitelerinin zihin okuma konusunda çok ciddi çalışmaları bulunmaktadır. İnsan zihnini okuyarak, kişi daha klavyeye basmadan istediklerini yazabilen teknoloji üzerinde çalışmaktadırlar. İnsanın zihninin mahremiyetinin önemi bu gibi durumlarda önem kazanmaktadır. Zihin mahremiyetinin önemi ve insanların düşüncelerinin gizliliği hususundaki hassasiyetleri önemini korumaktadır.

İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir