Zeytinyağının Faydaları Nelerdir

Zeytinyağının Faydaları

Haber Sağlık Yaşam

Zeytinyağının Faydaları yazımızda zeytinyağının gençleşmeye ve sağlığa olan katkısını, vücutta oluşan hastalıklara karşı şifa olmasını ve hangi rahatsızlıklara iyi geldiğini yazdık.

Zeytinyağının Faydaları-Mucizevi Besin Zeytinyağı

Zeytinin hem kendisi hemde yağı insan için çok faydalı bir besindir. Çok yüksek besin değerleri bulunduğundan dolayı yaygın olarak hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Sabah kahvaltısında mutlaka zeytin ve zeytinyağı tüketilmesi gerekir. Zeytinyağının yararları insanı şaşırtacak seviyededir. Zeytinyağı hem vücuda sürülerek hemde ağız yoluyla tüketilerek kullanılmaktadır. Kalp ve damar rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltmaktadır. Zeytinyağı aterojenik etkisi olması sebebiyle damar sertliğine karşı savaşmaktadır. Damarlar sertleşmediği için kalp ve damar rahatsızlıklarına yakalanma olasılığı düşmektedir. Hipertansiyon, kötü huylu kolesterol yüksekliğine ve yüksek trigiliserit oluşma riskini düşürmektedir. Diyabet olmanızı da engellemektedir. Vücutta bulunan karbonhidrat metabolizmasını düzenleyerek şeker hastası olmanızı en aza indiriyor.

Depresyon ve stresi sizden uzaklaştırmaktadır. Trans yağları tüketen kişilerde oluşan depresyonu, içeriğinde bulunan biyoaktif bileşikler sayesinde düşürmektedir. Zeytinyağının faydaları arasında meme kanseri de vardır. Normal hücreleri kanserli hücreye çeviren onkogenin etkisini azaltarak kişinin meme kanseri olmasını engellemektedir. DNA hasarı önleyip, tümörlü hücrelerin ölmesini sağlamaktadır.

Canan Karatay'ın Besin Tavsiyeleri-Zeytinyağı faydaları
Zeytinyağı

Şifa Kaynağı Zeytinyağı

Zeytinyağının içerisinde bulunan oleokantal bileşimi, Alzheimer hastalığına neden olduğu düşünülen beta-amiloid birikimini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Bu nedenle de hastalığa yakalanma riskini düşürmektedir. Zeytinyağının içerisinde bolca E ve K vitaminleri vardır. Bu vitaminler gençleştirme özelliğine sahiptir. Kalsiyum, demir, sodyum ve potasyum’un bulunması zeytinyağını tam bir şifa deposu haline getirmiştir. Vitamin ve mineraller antioksidan etkisi gösterip cildin yenilenmesine ve gençleşmesine yardımcı olmaktadır.

Ülseratif kolit gelişimini engellemektedir. Bağırsakların iltihaplanmasını engeller. Ülseratif kolit hastalığını tetikleyen maddelerin gelişmesini engeller. İnme riskini düşürür. Kötü kolesterolü düşürdüğü için yaşlılarda oluşan inmeyi yarı yarıya düşürmektedir. Akut pankreatit oluşumunu engellemektedir. İltihabi bir kronik hastalığı olan akut pankreatiti engelleyerek şifasını verir. Zeytinyağı, karaciğeri hücre hasarından korumaktadır. Vücutta serbest radikaller olarak dolaşan maddelerin kötü etkilerini antioksidan özelliği sayesinde sağlamaktadır.

Zeytinyağını doğal saf zeytinyağı olarak kullanmak etkisini tam gösterecektir. Ülkemizde bolca zeytin ve zeytinyağı olmasına rağmen fiyatları etlerle yarışmaktadır. Zeytinyağının faydalarını aklımızda bulundurmalı ve soframızdan eksik etmemeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir