MutfakTarım ve HayvancılıkYaşam

Zeytinyağı Nedir ve Nasıl Saklanır? Zeytinyağı Hakkında

Zeytinyağı Nedir ve Nasıl Saklanır? Zeytinyağı Hakkında yazımızda mucizevi zeytinyağının ne olduğunu, hangi bölgede yetiştiğini, nasıl saklandığını, zeytin hasat dönemini ve zeytinin kalitesini etkileyen faktörleri yazdık.

Zeytinyağı Nedir?

Sadece zeytin ağacı, Olea europaea L. meyvelerinden mekanik yolla elde edilen, oda sıcaklığında sıvı olan kendine özgü tat ve kokuda, yeşilden sarıya değişebilen renkte doğal olarak tüketilebilen yağlardır. Akdeniz bölgesinin geleneksel ürünüdür. Yaygın olarak gıda, kozmetik, ilaç ve sabun yapımında kullanılır. Geleneksel kullanımda lamba yakıtı olarak da kullanılmıştır.

Zeytinyağı Akdeniz ülkeleri başta olmak üzere, tüm dünyada kullanılmaktadır. Zeytin dünya üzerinde iki coğrafi kuşakta yetişmektedir. Bu kuşaklar kuzey ve güney yarım kürede 30°-45° enlem dereceleri arasında yer alır. 33 ülkede yetiştirilmektedir.

Zeytinyağı Nasıl Saklanır?

Zeytinyağı soğukta muhafaza edildiğinde donar, ısıtıldığında kalitesi bozulmadan sıvı hale döner. Zeytinyağı, güneş ışığından uzak, oda sıcaklığında ve nem almayacak şekilde ağzı kapalı olarak saklanmalıdır.

Zeytinyağı

Zeytinyağı, sadece zeytin ağacı meyvelerinden mekanik yolla elde edilen, oda sıcaklığında sıvı olan kendine özgü tat ve kokuda, yeşilden sarıya değişebilen renkte doğal olarak tüketilebilen yağlardır. Zeytinin ağacının istenilen kalitede meyve vermesi, zeytinlerin toplanması, sıkılması, ambalajlanarak yine en iyi kalitede tüketiciye ulaşması ancak her aşamanın titizlikle incelenmesi ile mümkündür.

Kaliteli zeytinyağı için her aşamanın deneyimli uzmanlar tarafından kontrol ediliyor olması çok önemlidir. Uzmanlar bu mucizevi meyve suyunu hak ettiği kalitede sunmak için fiziksel, kimyasal kontrol testlerini ambalajlama prosesinin öncesi ve sonrasında yapmaktadırlar.

Zeytin Salatası Yapımı

Zeytin Hasat Dönemi Ne Zaman?

Zeytin ağacı Mayıs ayı ortasında çiçek açmaya başlar, Haziran ayı başlarında tomurcuğa dönüşür, Temmuz ayında zeytinler tomurcuktan çıkıp yeşil zeytin olarak olgunlaşmaya başlar. Ağustos ayında çekirdek sertleşip dane irileşir. Zeytin hasadı Ekim ayında başlayıp bir sonraki yıl Mart ayına kadar devam eder.

Zeytinyağı Kalitesine Hasat Öncesi Etki Eden Faktörler

Zeytin ve dolayısıyla zeytinyağının bileşimi zeytin çeşidi, yetiştirildiği yerin toprak ve iklim koşulları, yetiştirme tekniği, zeytin hasadında olgunlaşma derecesi gibi birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterir.

Zeytin Hasadı Nasıl Yapılır?

  • Sırıkla hasat
  • Elle hasat
  • Tarak gibi yardımcı ekipmanlarla hasat
  • Makineli hasat

Doğal sıkım zeytinyağını yemeklerinizde sık sık kullanmaya özen gösterin.

Zeytinyağı Nedir ve Nasıl Saklanır? Zeytinyağı Hakkında-Yardımcı Kaynak: www.komilizeytinyagi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir