AraçlarYaşam

Zengin Amerikalıların En Çok Kullandığı En İyi Otomobil Markaları Toyota, Ford ve Honda

Zengin Amerikalıların En Çok Kullandığı En İyi Otomobil Markaları Toyota, Ford ve Honda

Zengin Amerikalıların En Çok Kullandığı En İyi Otomobil

Zengin Amerikalıların En Çok Kullandığı En İyi Otomobil Markaları Toyota, Ford ve Honda

Para sorun değilse, hangi arabayı kullanırdınız? Mercedes, Bentley veya belki de Maranello’dan şahlanan at? Bunlar bizim “zengin insanların arabaları” olarak düşündüğümüz şeyler. Ama gerçek biraz farklı.

Toyota, Honda ve Ford?

Experian Automotive tarafından yapılan bir araştırmaya göre, birçok zengin insan sadece süslü arabalar kullanmıyor.

Araştırma, hane geliri 250.000 dolardan fazla olan kişilerin %61’inin lüks markalar kullanmadığını ortaya koydu. Geri kalanımız gibi Toyota, Ford ve Honda kullanıyorlar.

Diğer çalışmalar da benzer sonuçlar göstermektedir.

Müşteri deneyimi ve pazar araştırması şirketi MaritzCX, Ford F-150 kamyonetin yılda 200.000 dolardan fazla kazanan insanlar için ABD’deki en popüler araç olduğunu buldu.

Aslında, ultra zenginler bile egzotik araçlara savurganlık yapmıyor olabilir.

Facebook’un kurucularından olan ve Bloomberg’e göre 49,5 milyar dolarlık net değeri olan Mark Zuckerberg, sıklıkla Honda Fit hatchback sürerken görülüyor. Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, milyarder olduktan sonra da hâlâ Honda Accord kullanıyordu.

Efsanevi yatırımcı Warren Buffett da araba konusunda tutumlu.

Kızı bir belgeselde, “Anlamalısınız, arabaları ben ona ‘Bu utanç verici olmaya başladı – yeni bir araba zamanı’ diyene kadar elinde tutuyor” dedi.

2022 Toyota Tundra'nın İlk Görüntüsü
2022 Toyota Tundra

Gösteriş Yapmaya Gerek Yok

Zengin insanları genellikle lüks yaşam tarzlarıyla ilişkilendiririz – ya da en azından sosyal medyadan edindiğimiz izlenim bu.

Ama gerçek hayatta durum her zaman böyle değildir.

Kişisel finans uzmanı Dave Ramsey, ilk servet seviyelerini inşa edenler için – bunu 1 milyon ila 10 milyon dolar arasında bir net değere sahip olarak tanımlıyor – kullandıkları arabaların “abartılı” olduğuna ve “vale nadiren etkilenmiş.”

The Ramsey Show’un bir bölümünde, “Genellikle kullanılmış bir Camry veya güzel bir kullanılmış Honda veya bir tür eski güzel kamyonet” dedi.

“Birden on milyon dolara kadar olan zenginlik katmanını elde eden insanlar, yaptıkları şekilde, bunu sizin için yapmadılar. Sana kızgın değiller ama ne düşündüğün umurlarında değil. Hayatlarını başkalarını etkilemek için yaşamıyorlar.”

Basitçe söylemek gerekirse, Jones’lara ayak uydurmaya çalışmıyorlar.

2023 Ford F-150 Raptor R Görsel
2023 Ford F-150 Raptor R

Ucuz Arabalar Sizi Zengin Eder mi?

Lüks bir araç satın almadan önce iki kez düşünmek istemenizin birkaç nedeni olabilir.

Birincisi amortisman. Bayiden çıktığınız anda arabalar değerlerini kaybetmeye başlar. US News’e göre, ilk beş yılda tüm araçlar için ortalama amortisman %49,1 iken lüks markalar bundan çok daha fazlasını kaybedebilir. Bir Mercedes S-Serisi için ortalama beş yıllık amortisman %67,1’dir. Bir BMW 7 Serisi için %72.6 gibi inanılmaz bir oran.

Ayrıca, lüks arabaların bakımı ve sigortalanması ekonomik arabalardan daha pahalıya mal olabilir. Yani sadece satın alma fiyatını değil, çatallamalısınız. Ve lüks arabaların garantisi bittiğinde, tamiri daha pahalı olabilir.

Unutma, bir de fırsat maliyeti var. Pahalı bir araca harcadığınız para, yatırım portföyünüze konabilir ve her yıl geri dönüş sağlayabilirdi. Zaman geçtikçe birleşebilen bu potansiyel getiri, fırsat maliyetidir.

Zengin Amerikalıların En Çok Kullandığı En İyi Otomobil Markaları Toyota, Ford ve Honda-Kaynak: moneywise.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir