Yüzüstü Uyumak Zararlı mı? Önerilen Yatış Pozisyonları

Yüzüstü Uyumak Zararlı mı? Önerilen Yatış Pozisyonları yazımızda bazı rahatsızlıklarda hangi şekilde yatılması gerektiğini, uygun olan yatış pozisyonu ve yüzüstü uyumanın zararını yazdık.

Nasıl Uyumamız Gerekiyor?

İnsanların yatış pozisyonları kendilerine göre birkaç çeşitte olmaktadır. Sırtüstü, yüzüstü, cenin, yanlara dönerek uyuma şekilleri ağırlıktadır. Herkesin kendine has bir uyuma şekli olduğu bilinmektedir. Ancak uyku şeklinin yanlışlığı bizi hasta edebilmektedir. Bununla birlikte insanların çoğu sağ yanına ya da sol yanına uzanarak uyumaktadır. Gebe olanlar ve reflü rahatsızlığı olanlar sol tarafının üzerine yatarak uyumalıdır. Özellikle sola dönüşte kalbe giden damarlar daha rahattır ama kalbe binen bası artacağı için sağ tarafın üzerine yatmak daha güvenlidir. Kalp hastalarının sağ taraftan yatması önerilmektedir. Özellikle uyku apnesi sendromu olan hastalar, kronik kalp yetmezliği olan hastalar, astımı olanlar için yere oturur şekilde uyumak daha güvenlidir. Sırtüstü uyumak çoğu insan için zor olsa da bazıları için sırtüstü uyumak zorunludur. Solunum problemleri olanlar sırtüstü yatmalıdır. Bebekler sırtüstü yatırılmalıdır. Yüzükoyun yatırılmak bebekler için çok tehlikelidir.

Göz İltihabı-Rahat uyku

Yüzüstü Uyumak Zararlı mı?

Son olarak en yanlış uyku pozisyonu yüzüstü yatmadır. Çok ciddi problemi olanlar, astım hastaları, uyku apnesi sendromu olanlar, solunum sıkıntısı olanlar için yüzükoyun uyumak çok tehlikelidir.

Yüzüstü Uyumak Zararlı mı? Önerilen Yatış Pozisyonları-Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Neslihan Aksu’nun videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın