İçeriğe geç
Anasayfa » Mutfak » Yüzen Ada Tatlısı Tarifi

Yüzen Ada Tatlısı Tarifi

Yüzen Ada Tatlısı Yapımı

Yüzen Ada Tatlısı Tarifi yazımızda Fransızların yöresel tatlılarından olan, dilimize yüzen ada tatlısı olarak geçen tatlı Yüzen Ada Tatlısı Tarifi yazdık.

Yüzen Ada Tatlısı Yapımı

Malzemeler

  • 2 adet yumurta
  • 1 adet vanilya çubuğu
  • Yarım su bardağı toz şeker + 2 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 litre süt
  • 1 yemek kaşığı krema

Hazırlanışı

2 tane yumurtanın sarısını ve beyazını ayırın. Bir stant mikserine veya yoğurma kabına 2 tane yumurta beyazını dökün. Yumurtaları hafif çırpın daha sonra hızlı ayarda çırpın. Çırpılan yumurtaya çeyrek su bardağı kadar toz şeker ilave edin. 1 tane vanilya çubuğunun başından sonuna kadar ortadan bıçak ile bir çeltik atın. Diğer tarafına da aynı şekilde çeltik atın. Vanilya çubuğunu iki eşit parçaya ayırın. Bıçağın tersiyle vanilya çubuğunun üstündeki tohumları bıçağın üstüne alın. Yarım vanilya çubuğu tohumlarını çırpılan yumurta-şeker karışımının içine koyun. Kar köpüğü kıvamına geldiğinde işlem tamamdır.

2 tane yumurta sarısını büyük bir cam kaseye koyun. Çırpma teli ile yumurta sarılarını güzelce çırpın. Çeyrek su bardağı toz şeker ilave edin ve karıştırın. Arada sıra da karışımı çırpın.

Bir tencereyi ocağa koyun ve içine 1 litre süt ilave ederek ısıtın. Kaynamaması gerekiyor. Sütün derecesi 70-80 civarı olmalıdır. Elinize iki tane kaşık alın. Bir kaşığa doluca yumurta beyazından koyun. Diğer kaşık ile yumurta beyazına şekil verin. İki kaşık arasında yumurta beyazına şekil verin. Daha sonra şekil verdiğiniz yumurta beyazını sütün içerisine bırakın. Bu şekilde 2-3 tane yapın. 3-4 dakika kadar sütte bekletin. Yavaş yavaş yumurta beyazlarını sütte çevirin.

Karamelize İşlemi

Ocağa bir tane tava koyun ve altını yakın. 2 yemek kaşığı kadar toz şekeri tavaya dökün ve kısık ateşte karamelize edin. Kendi kendine eriyecektir, kaşık ile karıştırmayın. İçine 1 yemek kaşığı kadar krema koyun ve tahta kaşık ile karıştırın.

Bir tane yağlı kağıdı tezgaha çıkartın. Sütün içinden yumurta beyazlarını çıkartarak yağlı kağıdın üzerine koyun. Boş olan sütü çırpın. Diğer yarım vanilya çubuğunun tohumlarını da bıçağın tersiyle alarak sütün içerisine atın. Sütü tezgahtan alın ve yumurta sarısının olduğu kaba biraz dökün. Temperleme işlemi ile yumurtalarla sütü karıştırın. Sütü azar azar yumurtalara dökerek karıştırın. Bir tencereye bu karışımı dökün. Ocağın altını açın ve kısık ateşte sürekli tahta kaşık ile karıştırın. Karıştırarak ısıtın asla muhallebi kıvamına gelmesin.

Büyük bir kaba buz ve su koyun. Ocaktaki karışımı tencereyle birlikte alın ve bu kaba koyun. Suyun içinde tenceredeki karışımı karıştırın.

Dibi çukur olan tabağa bir kepçe kadar sütlü karışımdan dökün. Tam ortasına hazırlamış olduğunuz yumurta beyazını yerleştirin. Yanlarına karamel dökün. Bu işlemi diğer tabaklara da uygulayın. Üzerine yenebilen çiçeklerden koyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir