İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Yüz Estetik Cerrahisi

Yüz Estetik Cerrahisi

Yüz Estetik Cerrahisi-Güzellik

Yüz Estetik Cerrahisi yazımızda yüz estetiğinin nasıl yapıldığını, yüzü oluşturan bölümlerin uyumunu ve yüzde bulunan bölümlerin cerrahisini yazdık.

Yüz Estetik Cerrahisi-Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu
Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu

Genel Olarak Yüz Estetik Cerrahisi

Yüz estetik cerrahisi içerinde çene ucu estetiği de yapılmaya başlanmıştır. Yüze profilden baktığımızda alın burun ve çenenin ilişkisi ve birbirlerine olan uyumu çok önemlidir. Burun ameliyatının yanında gerekirse çene ucu estetiği de yapılabilmektedir. Çene ucunu biraz daha öne çıkartarak burnun küçük gözükmesi de sağlanabilmektedir. Yüz estetiğinde en çok burun ameliyatı yapılıyor, fakat sadece çene ucunun öne çıkarılmasıyla da yüzdeki estetik düzeltilebilir. Yüzün genel uyumunu sağlama için burun ameliyatının yanında ufak da olsa çene ucu estetiği yapılmaktadır. Bu yüzün yapısını daha iyi hale getirir. Alın, burun ve çene üçlüsünün uyumuna göre ameliyat düzenlemesi yapılır. Burun küçültülmesi gereğinden fazla küçültmek yerine çenenin düzeltilmesi daha iyidir. Burnun küçültülmesi nefes alıp vermeyi bozabilir bu yüzden gerekli oranlar estetik olarak sağlanır.

Yüz Estetik Cerrahisi-Profil Estetik
Profil

Yüz Estetik Cerrahisi-Profil Estetiği

Profil estetiğinde yüze yandan bakıldığında ki uyumun sağlanmasını amaçlar. Yüzü oluşturan alın, çene, elmacık kemiklerinin durumu burnun görünümünü değiştiriyor. Alnın ve çenenin çok geride kalması burnun normalde küçük olması fakat yüzün şekli gereği büyük gözükmesine neden olabilmektedir. Normalinden daha büyük gözükebilir burnumuz. Yüzünüzde ki problem burnunuzdan kaynaklı olmayabilir diğer etkenlerde buna sebep olabilir. Bu yüzdeki profili düzeltmek için yapılan ameliyat ile profil estetiği yapılmış olur. Uzman estetik doktorunun analizleriyle birlikte gereken estetik yüze uygulanır. Hastaların fotoğrafları çekilerek milimetrik hesaplamalar ile hastaya en uygun estetik yapılır. Alına ve elmacık kemiğine dolgu, çene büyütme veya burun küçültme yapılan hesaplamalar ile en uygun işlemler yapılarak estetik ameliyat yapılır.

Yüz Estetik Cerrahisi-Göz Kapağı
Göz Kapağı ve Kaş Kaldırma

Göz Kapağı ve Kaş Kaldırma Ameliyatları

Yüz estetik cerrahisi içerisinde göz çevreleri de önemli bir yer tutmaktadır. Göz kapağı ameliyatı Dünyada en çok yapılan estetikler arasında yer almaktadır. Kaş kaldırma ameliyatı ise çok fazla yapılmamaktadır. Göz kapağı ve kaşların birbirleriyle çalışma bakımından etkileri vardır. Birinin ameliyat yapılması diğerini çalışma düzenini bozabilir ve ikisinin de ameliyat edilmesi estetiğin yararlı olması için gereklidir. Göz kapağı ameliyatı yapılırken kaşlar incelenmeli ve ameliyatın etki etmesi halinde kaşlara da ameliyat edilmesi en uygun olanıdır. Bununla birlikte sadece göz kapağı ameliyatı yapmak da kaş kaldırmayı gerektirmez. Göz yapısına göre estetik yapılır.

Gerdirme Ameliyatı
Yüz Gerdirme

Yüz Gerdirme Ameliyatı

Gerdirme ameliyatı yüz estetik cerrahisinde önemli bir yer tutmaktadır. Yaşlılığın ve kırışıklıkların giderilmesinde çok etkilidir. Yüzünüzü gerdirdiğinizde gençlik yıllarınıza geri döneceksiniz. Çöken ve yılların yorgunluğunu üstlenen yüzünüz gerdirme ameliyatı ile eski günlerine geri döner. Gençlik iksiri içmiş gibi bir yüze sahip olursunuz. Türkiye’de yüz gerdirme ameliyatı yapan kişilerin ortalama yaşları 60’dır. Amerika’da bu oran 50’li yaşlardır. Kendini seven kişiler yüzünü gerdirerek eski yaşlarına geri dönerler. Yüz gerdirme endoskopik ve keserek ameliyat etme olarak iki şekilde yapılır. İhtiyaca göre ameliyat şekli belirlenir.

Burun Ameliyatı Tecrübesi-Estetik
Burun

Burun Ameliyatı

Türkiye’de en çok yapılan estetik ameliyatıdır. Ameliyatlarda eskiden kullanılan tamponlar yerine silikon şeritler kullanılmaya başlandı. Silikon şeritler burun ameliyatında çok kullanışlıdır. Yumuşak malzemeden yapıldığı için çıkarılırken veya takılırken hastaya hiç acı vermemektedir. Yenilik olarak burun kemiklerini şekillendirme de piezo cerrahisi kullanılmaktadır. Eski kırma işlemleri yerine piezo cerrahisiyle burnu şekillendirme de daha kolay bir yapı kullanılmaktadır. Ameliyat dan sonra şişlikler ve morluklar daha çok iyileşmektedir. Bu yöntem ile burna şekil verme daha iyi yapılmaktadır. Burun ameliyatından sonra 2-3 gün hastalık havası oluşur. Normal hayatınıza devam edin. Bu size daha hızlı iyileşme sağlar. 1 hafta sonra ise burun üzerinde ki alçı alınır ve neredeyse burun iyileşmiş olur.

Kaynak: Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu Kulak Burun Boğaz ve Yüz Cerrahisi Uzmanı

“Yüz Estetik Cerrahisi” hakkında 1 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir