Anasayfa » Yaşam » Yurt Dışındaki Türk Restoranlarda Memleket Özlemini Gidermek

Yurt Dışındaki Türk Restoranlarda Memleket Özlemini Gidermek

Yurt Dışındaki Türk Restoranlarda

Yurt Dışındaki Türk Restoranlarda Memleket Özlemini Gidermek yazımızda yurt dışında sürekli olarak gezen seyyahların memleket özlemini bir nebze olsun gidermek için gittikleri hemşehri restoranlarının helalliklerinin kontrolünün yapılması gerektiğini yazdık.

Yurt Dışındaki Türk Restoranlarda Türkiye’yi Hatırlatan Restoranların Helal Gıda Güvenilirliği

Seyyahların içinde büyük bir vatan özlemi bulunmaktadır. Yurt dışında özellikle Türklerin az olduğu yerlerde restoranların ve mekanların isimleri Türkleri ve Türkiye’yi hatırlatıyorsa, seyyahların içinden buralara şartsız gitmek gelir. “Turkish Kebab” ya da “İstanbul Restaurant” benzeri yazılar memleket özlemini perçinler, hele ki uzun bir süredir buralarda yaşayan göçebe Türkler incelemeden bu restoranlarda yemek yiyebilmektedir. Seyyah restorana heyecanlı bir şekilde girer. İlk etapta Türk göremese de bir şekilde Türklere ulaşır. Memleket özlemini bir nevi gidermek için Türklerle tanışır ve hoş bir sohbet başlar. Restoran sahibi ise seyyahı kazanmak için bir şeyler ikram eder. Daha sonra menüde çeşitli et ürünleri yer alır.

Fakat burada bir sorun var. Hemşehri restoranı bu etleri nereden almış olabilir? Sizin güvenerek girdiğiniz bu restoranın yemekleri ne kadar helal? Yemek yapılan bu etlerin kendi kestiği hayvanlardan getirmiş olma ihtimali nedir? Kendi kesmediyse helal kesim olan bir yerden alma fedakarlığını göstermiş midir? Bu gibi soruların cevabını almak içinizi rahatlatacaktır.

Yurt Dışındaki Türk Restoranlar

Hayvanın Kesim Şeklinin Önemi

Genel olarak dünyanın ve ülkemizin birçok yerinde, kesim biçiminden ziyade kesilen hayvanın türü daha önem arz etmektedir. Hemşehrim denilen kişi için menüde domuz olmaması yeterli olabilir. Asıl soru sizin için bu yeterli midir? Helallik sadece hayvanın türüyle bitmemektedir. Kesim şeklide helalliğe uymalıdır. Dünyanın dört bir yanındaki yemek pişirme mahallerinde, kurban bayramı zamanında kesilen etler kullanılabiliyor. Bu etlerde hayvanın doğru kesilmesi helalliğini sağlamaktadır. Kişi veya kurum ne kadar iyi olursa olsun. Dikkat edilmesi gereken kasadaki kişi değildir, etin temin edildiği yerdir. Ayrıca hayvan kesiminin ne kadar usullere uygun olduğuna dikkat etmektir.

Hemşehrinin restoranının çok temiz olması da yemeklerinin helal olduğunu göstermez. Helalliğinden emin olamadığınız restorandan, içecek ve atıştırmalık alarak yemek faslını geçiştirebilirsiniz.

Yurt Dışındaki Türk Restoranlarda Memleket Özlemini Gidermek-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir