You are currently viewing Yurt Dışında Helal Gıdaya Dikkat Etmek
Yurt Dışı

Yurt Dışında Helal Gıdaya Dikkat Etmek

  • Post author:
  • Post category:Mutfak / Seyahat / Yaşam
  • Reading time:4 mins read
  • Post comments:0 Yorum
  • Post last modified:19 Nisan 2020

Yurt Dışında Helal Gıdaya Dikkat Etmek yazımızda seyahat kavramının tefekkür etmek için nasıl kullanılacağını, yurt dışında ürünlerin helalliğini birçok yönden dikkat etme ve kültür farklılığının gıdalarda göstermiş olduğu etkiyi yazdık.

Yurt Dışında Helal Gıda-Gezmenin Tefekküre Dönüşebilmesi

Seyahat kavramı, Kuran-ı Kerim’de birçok şekilde işlenmiştir. Gezmek, dolaşmak, hicret etmek; insanın, toplumun ve tarihin değişiminde önemli hadiseler olarak dikkat çekilmiştir. Ayet-i kerimeler bu hadiseleri, tanıklık etmek şeklinde sunar. Gezmek aynı zamanda bir tefekkür davetidir. O yüzden yeryüzünde dolaşmak, bir şekilde düşünmek, tefekkür etmek, ibret almak, akıl etmek ve hakikatleri görmemezi sağlar. Seyahat sırasında çarşı, pazar ve marketlerde dolaşırken bu halet-i ruhiye de olmak gerekir. Diğer türlüsü insanın başıboş olmasını ve pişman olacağı durumlara sürüklenmesine neden olabilir.

Gezmenin tefekküre dönüşebilmesi için helal dairesinde kalması oldukça önemlidir. Alışveriş yapılabilecek yerlerde, çarşı-pazarda, marketlerde sürekli dikkat halinde olmakta fayda vardır. Bu tür yerlere başıboşluk nedeniyle gitmek yerine tefekkürü artırmak için de gidilmelidir.

Tallinn Gezisi

Yurt Dışında Helal Gıdalara Dikkat Etmek

Yurt dışında sokak ve pazarlarda satılan et ve tavuktan sonra en fazla dikkat edilmesi gereken yiyecek türü şekerlemelerdir. Yiyeceklerde helalliğe önem verenler için şekerlemeler konusu da etler kadar önem taşımaktadır. Özellikle yurt dışında şekerlemelerin içinde türlü alkol katkıları ve jelatin içerikleri bulunmaktadır. Gıdaların içlerinde neler olduğunu öğrenmek için içeriğine bakmanız önem taşımaktadır. Meyve alımı çok rahatlatıcıdır. Her türlü meyveyi doğal bir şekilde tüketebilirsiniz.

Helallik konusunda aynı ürünün farklı ülkelerden gelmiş türlerine de bakmak gerekir. Mesela, Kore’de bir marketten aldığınız cips helal olabilir. Helal damgası vardır ve Malezya’da üretilmiştir. Fakat belirli bir süre sonra aynı marketten aynı ürünü aldığınızda helalliği durmayabilir. Çünkü üretim yeri Vietnam’dır. Gıdaların üretim yerine göre içeriği değişebilmektedir.

Böbrek Sağlığında Dikkat Etmemiz Gerekenler-Şeker hastalığı

Ambalaj Okumanın Önemi

Yurt dışında bir diğer dikkat edilmesi gereken durum ise ürünlerin paketlerinin sürekli okunması gerekliliğidir. Yabancı bir ülkede helalliğini teyit ettiğiniz bir maden suyunun limonlusu değil de greyfurtlusu gelmiş olabilir. Sizi ikisinin de helal olduğunu düşünerek alabilirsiniz. Nasıl helal ürünler satıyor diye. Eve gidip ambalajını okuduğunuzda şu ibareye rast gelebilirsiniz; “Bu ürün hınzır kullanılan bir ürün ile aynı tesiste üretilmiştir.” Kısacası bir markanın bir ürünü helal olduğu zaman bu, her ürününün helal olduğu anlamına gelmez. Bu gibi durumların yaşanabileceğini unutmadan ambalaj okumaya dikkat edilmelidir.

Türk Yemek Kültürü

Kültür Farklılığı

Firma sahipleri ürünlerine koydukları katkı maddelerinin ne olduğunu bilmeyebilirler. “Jelatin zararlı mıdır, hangi hayvandan üretiliyor, haram mı helal mi?” bu tür sorular firmaları pek ilgilendirmez. Bu tür konuları umursamazlar veya görmezden gelirler. Bu nedenle de helallik konusunda dikkati elden bırakmamak gerekir. Alınan ürünün içinde neler var diye araştırmak bizim görevimizdir. Yabancı ülkede yaşanıldığı zaman onların kültürü bize yabancıdır. Bizim dinimizi, örf ve adetimizi bilmezler. Bu nedenle insanların kendi kontrollerini yapması önem arz eder.

Yurt Dışında Helal Gıdaya Dikkat Etmek-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın