İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Yunanistan ve Türkiye, Doğrudan Deniz Bağlantısı İçin Gerilimi Bir Kenara Bıraktı

Yunanistan ve Türkiye, Doğrudan Deniz Bağlantısı İçin Gerilimi Bir Kenara Bıraktı

Yunanistan ve Türkiye, Doğrudan Deniz Bağlantısı

Yunanistan ve Türkiye, Doğrudan Deniz Bağlantısı İçin Gerilimi Bir Kenara Bıraktı

Yunanistan ve Türkiye, Doğrudan Deniz Bağlantısı

Yunanistan ve Türkiye, Doğrudan Deniz Bağlantısı İçin Gerilimi Bir Kenara Bıraktı

Uzun süredir devam eden stratejik rekabeti bir kenara bırakan Yunanistan ve Türkiye, Pazartesi günü kuzey Yunanistan’daki Selanik ile Türkiye’nin batısındaki İzmir limanı arasında bir “dostluk hattı” feribot bağlantısı başlattı.

Yunan merkezli nakliye şirketi Levante Ferries, MV “Smyrna di Levante” gemisinin iki ülke arasında yolcu ve yük taşımacılığı hizmetlerine başladığını duyurdu. Şirket, 948 yolcu ve 300 kadar araç taşıyan geminin hem komşuların ticari çıkarlarını destekleyeceğini hem de ilişkileri derinleştireceğini söyledi. Gemi, Selanik’ten ilk test seferine Pazartesi günü saat 17.15’te (1414 GMT) 14 saat uzaklıkta İzmir’e gitmekte olan ve çoğunluğu Levante çalışanları olmak üzere 35 kişiyle başladı. Feribot firması, son üç yılda, kıta Yunanistan’ı ile Türkiye arasındaki ilk doğrudan ana bağlantı olan haftada üç seferlik rotaya rapor edilen 16 milyon Euro’luk bir yatırım yaptı.

Türkiye kıyılarındaki bazı doğu Yunan adaları, küçük tekneler sayesinde yakındaki Türk limanlarına daha fazla geçici geziler sunuyor. Yunan operatör Yannis Dimitriadis, “Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlamak (ve) “denizcilik ve turizm taşımacılığını teşvik etmek” için pazar talebinden yararlanmak istiyoruz” dedi.

Yunanistan ve Türkiye, Türkiye’nin diğer NATO üyesinin Ege Denizi’ndeki bir düzineden fazla adasını militarize etmeye çalıştığı yönündeki suçlamaları arasında gerilimi artıran bir dizi deniz sınırı anlaşmazlığıyla bazen sert rekabetle geçen uzun dönemlere katlandı. Atina, Ankara’nın bundan vazgeçmesi yönündeki taleplerine karşı geri adım attı.

Geçen hafta, Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis’in Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın konuşması sırasında resmi bir akşam yemeğinden ayrılmasının ardından Prag’daki gayrı resmi AB toplantısında bir tartışma daha yaşandı.

Kaynak: afp.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir