Ekonomi ve ParaHaberYaşam

Yüksek Gerilim Hatlarında Zorlu Yaşam

Yüksek Gerilim Hatlarında Zorlu Yaşam yazımızda yerden metrelerce yüksekte atalarından meslek olarak kalan yüksek gerilim hattı çekme işini yapanlara Van ve Siirt halkının örümcek adam lakabı takmasını yazdık.

Yüksek Gerilim Hatlarında Zorlu Yaşam Mücadelesi

Ülkemizde yerden metrelerce yüksekte, dünyanın en zor ve tehlikeli işini yapanlar bulunmaktadır. Bu zor işi yapan çalışanlar, yüksek gerilim hatlarının bulunduğu her şehre gitmektedir. Yaz kış demeden sürekli olarak yüksek gerilim hatlarının kontrollerini ve bakımlarını yapmaktadırlar. Doğu Anadolu Bölgesinde yüksek gerilim hatta Van ilinden başlayıp Siirt iline kadar sürmektedir. Bu hattın inşa edilmesinde 160 kişilik bir ekip görev almaktadır. Elektrik direklerinin boyu 60-70 metreleri bulmaktadır. Bu yükseklikte işçiler sürekli olarak çalışmaktadır. Yüksek gerilim hattı çekme işini, çoğu Ordulu olan işçiler yapmaktadır.

Yüksek gerilim hattı çekme mesleği onlara baba mesleği olarak kalmıştır. Yüksek gerilim hatlarında çalışan işçiler, direkler arasında birçok riski alarak yerden 60 metre yükseklikte ilerlemektedir. Bazı zamanlarda hatlar arasında adeta cambaz gibi hareket ediyorlar. Şuanda bu iş ile uğraşan ekip dışında eleman bulmak zorlaşmıştır. Yüksek gerilim hatlarının çekilmesi ve bakımlarını yapmak isteyen insan sayısı çok azdır. Bu ekipte yer alanlarda atalarından bu mesleği devralmışlardır. İlk mesleğe başladıklarında kendilerini kaplayan korku, daha sonraları artık sıradan bir olay haline geliyor. Her direğe çıktıklarında aynı korkuyu yaşasalar bu işi yapamazlardı.

Yüksek Gerilim Hatlarında İş Yapmak

Örümcek Adam Gibiler

Yüksek gerilim hatlarında çalışan işçileri görenler şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Onları görenler işçilere örümcek adam lakabı takmaktadırlar. Telden tele dolaştıkları için halk örümcek adam gibi olduklarını söylüyor. Tellere bağlı güvenli ipler ile bağlı olmaları onların tehlike durumunu azaltmamaktadır. Ufak bir hata yapmaları ölüm ile sonuçlanabilmektedir. Ayrıca halk başka iş bulamadınız mı diyede soruyorlar. Yaptıkları işin tehlikeli olduğunu bile bile, kendi işleri olduğu için yapmaya devam ediyorlar. Yaptıkları bu zorlu işi seven işçiler başka iş yapmayacaklarını belirtiyorlar. Elektrik akımını sağlayacak direk ve tellerin ne kadar zor koşullarda yapıldığını bilmek, onların değerini iyi bilmemizi sağlayacaktır.

Yüksek Gerilim Hatlarında Zorlu Yaşam.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir