Bilim ve TeknolojiEkonomi ve Para

YouTube’dan Para Kazanmak İçin Gereken Abone Sayısı Ne Kadar?

YouTube’dan Para Kazanmak İçin Gereken Abone Sayısı Ne Kadar?

YouTube’dan Para Kazanmak İçin Başlangıçta Gereken Abone ve Video İzlenme Süresi

YouTube (Google) İş Ortağı Programının parçası olan YouTube içerik oluşturucuları, videolarından reklamlarla para kazanabilir. Farklı içerik oluşturucuların video başına kazandığı para miktarı çeşitli faktörlere göre değişir. YouTube İş Ortağı Programı’nın parçası olan sosyal medya içerik oluşturucuları, Google tarafından yerleştirilen reklamlarla videolarından para kazanmaktadır.

Doğrudan YouTube’dan para kazanmaya başlamak için içerik oluşturucuların geçen yıl en az 1.000 aboneye ve 4.000 saat izlenmeye sahip olması gerekiyordu. Bu eşiğe ulaştıklarında, içerik oluşturucuların reklamlar, abonelikler ve kanal üyelikleri aracılığıyla kanallarından para kazanmaya başlamasına olanak tanıyan YouTube İş Ortağı Programı’na başvurabilirler.

YouTube’daki içerik oluşturucular, sponsorluklardan ürün satmaya kadar çeşitli şekillerde para kazanabilir. Ancak Google reklamlarından elde edilen gelir, birçok Dünya ve ülkemiz YouTube yıldızının gelirinin büyük bir bölümünü oluşturmaktadır.

Birçok YouTube içerik oluşturucusu, videolarında oynatılan reklamlardan para kazanır ve aylık ödeme alır. YouTube’daki içerik oluşturucular, genellikle tek bir videoyu platforma yükledikten sonra ne kadar para kazanacaklarını bilmemektedir. Ülkemizde en düşük aylık ücret limiti 200 liradır. 200 lirayı geçtiğinizde Google hesabınıza paranızı aktarır.

Çoğu içerik oluşturucu, içeriklerinde küfür veya telif hakkıyla korunan müzikten kaçınmaya çalışır, çünkü bu faktörler bir videonun YouTube tarafından işaretlenme ve para kazanma özelliğinden yoksun olmasına neden olur. Birkaç kez bu tür ihlaller yaptığınızda kanalınız kapanır.

YouTube'dan En Çok Para Kazananlar

2021 YouTube Komisyon Oranı Ne Kadar?

Reklamverenler, her 1000 reklam görüntülemesi için YouTube’a belirli bir ücret öder. Ardından YouTube %45’i alır ve gerisini içerik oluşturucu alır. Bu komisyon oranı yıllar geçtikçe artmaktadır, fakat reklamverenlerde arttığı için yine de içerik üretenler güzel paralar kazanmaktadır.

YouTube’da para hakkında konuşmak gibi bazı konular, genellikle kazançlı bir kitleyi çekerek bir içerik oluşturucunun reklam oranını artırabilir. İçerik oluşturucular 1.000 görüntüleme başına (BGBG oranı olarak adlandırılır) kazanç sağlar.

100 Bin Görüntülenme

100.000 görüntülemeye sahip tek bir YouTube videosunun Google tarafından yerleştirilen reklamlardan ne kadar para kazandığı, videonun içeriğine ve izleyen kitleye bağlıdır. Bir videonun kazanacağı para miktarı, diğer faktörlerin yanı sıra izlenme süresine, uzunluğuna ve video türüne de bağlıdır. 1 milyon video izlenmesi ise gösterilen reklamlara bağlı olarak YouTuber’a güzel kazanç sağlayacaktır. Reklamların hangi ülkelerden verildiği de kazancın miktarını büyük oranda etkilemektedir.

YouTube’dan Para Kazanmak İçin Gereken Abone Sayısı Ne Kadar?-Yardımcı Kaynak: Yahoo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir