Anasayfa » Haber » YouTube 1,5 Milyar Kullanıcısı Olduğunu Duyurdu

YouTube 1,5 Milyar Kullanıcısı Olduğunu Duyurdu

YouTube 1,5 Milyar Kullanıcı

YouTube 1,5 Milyar Kullanıcısı Olduğunu Duyurdu yazımızda dünyaca ünlü video izleme sitesinin en son yayınladığı video izleme istatistiklerini, YouTube’un hızla gelişmesini ve VR teknolojisini yazdık.

YouTube 1,5 Milyar Kullanıcısı Oldu

YouTube Aylık 1,5 Milyar Kullanıcı Sayısına Ulaştı

YouTube, aylık siteye gelen kişi sayısının 1,5 milyar olduğunu ve bu rakamın dünyanın 5/1’ine denk geldiğini belirtti. YouTuberların takipçilerine kaliteli ve eğlenceli içerikler hazırlaması ve bu videolardan paralar kazanması, YouTube’un hızlıca yükselmesini sağladı. Ayrıca kullanıcıların akıllı telefonlar sayesinde her gün 1 saat kadar YouTube’dan video izlediğini belirttiler. Akıllı telefonların ve internetin hızlanması videoların izlenmesini de artırmıştır. YouTube Tv‘yi çıkartarak yeni bir Televizyon dünyasına adım atacaklarının haberini duyurdu. Bu yeni platform ile canlı spor müsabakalarını izleyebiliyorsunuz. Seçtiğiniz takımın tüm televizyon yayınlarını kaydederek size sunmaktadır. Platformun içerisinde bulunan kanalları rahatlıkla izleyebileceksiniz.

YouTube 1,5 Milyar
İlk Video

YouTube’un Kuruluşu

Eski PayPal çalışanları Çad Hurley, Steve Chen ve Jawed Karim YouTube’u kurmuştur. Şubat 2005’te kurucular alan adını kaydettirdiler ve ardından yapılan çalışmalarla iki ay sonra ekip ilk videosunu yükledi. 19 saniyelik klip Karim’in Kum Diego Hayvanat Bahçesi’ndeydi. Google bir yıl sonra YouTube’u 1,65 milyar dolara satın aldı. Şuanda bu yer kendini göstermek ve ünlü olmak isteyen normal insanların en gözde yeri konumundadır. Video içerikleri hazırlayıp kendi takipçilerini arttıran YouTuberlar, bu işten paralarda kazanmaktadır. Google, ortağı olduğu YouTuberlara video izlenme başına anlaşma gereği paralar ödemektedir. Bu paralar izlenme oranına göre ciddi rakamlara bile ulaşmaktadır. İzlenmenin artmasının bir diğer sebebi ise, kesintisiz müzik, reklamsız videolar ve daha fazla imkan sunan bir abonelik hizmeti olan YouTube Red sisteminin abonelerin ve izlenmenin artmasını sağlamıştır.

YouTube-Susan Wojcicki
Susan Wojcicki

YouTube VR Videoların Çekilmesi

Herkesin sanal gerçeklik videoları çekebilmesi için VR180 adı verilen bir sistem üzerinde çalışmalara başlanıldığı duyuruldu. Şirket çalışanları, sanal gerçekliği (VR) daha erişilebilir hale getirmek ve izleyiciler video oluşturucular için daha uygun fiyatlı hale getirmek için sıkı çalışmaktadır. YouTube CEO’su Susan Wojcicki, YouTube’un ve Daydream’in yeni bir format olan VR180 üzerinde çalışmasından heyecan duyduğunu açıkladı. Bu video formatı çevrenizdeki görüntülerin hem 3 boyutlu hemde 180 derecelik açı ile çekilmesini sağlar. Televizyon’un yerini hızlıca almaya başlamıştır.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir