İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Yılmaz Vural ve Göztepe

Yılmaz Vural ve Göztepe

Yılmaz Vural Göztepe Başarısı

Yılmaz Vural ve Göztepe yazımızda Yılmaz Vural hocanın futbol kulübü kariyerini, Göztepe futbol kulübü ile olan ilişkisini ve neden sürekli takım değiştirdiği yazdık.

Yılmaz Vural’ın Uzun Antrenörlük Yaşamı

Yılmaz Vural, Türkiye liglerinin en tecrübeli teknik adamları arasında ilk sıralarda gelmektedir. Bugüne kadar adı hep Fenerbahçe teknik direktörlüğüyle anılsa da bir türlü Fener’in başına geçememiştir. Fakat tüm Anadoluyu gezerek 33 futbol takımının başında görev yapmıştır. 1969 yılından beri kadar tam 730 lig maçına çıkmıştır. Bu konuda liderliği Şenol Güneş elinde bulundurmaktadır. İzmir takımlarını yönetmeye başlayan Yılmaz hoca, ilk profesyonel antrenörlüğünü Malatya’da yaşadı. Türkiye’nin 7 bölgesinde de çalıştırıcılık yapan Yılmaz hoca, birkaç takımı da 2-3 kere tekrar çalıştırmıştır.

Yılmaz Vural-Göztepe

Yılmaz Vural ve Göztepe

2017 yılında Göztepe’nin başında olan Yılmaz hoca, Göztepe’yi süper lige çıkararak büyük bir başarıya imza attı. Son yıllarda İzmir takımlarının Süper ligden uzak kalmasına bir son veren Yılmaz hoca, daha sonra Göztepe’den ayrılmak zorunda kaldı. Göztepeliler, Yılmaz Vural’ı çok seviyordu, fakat kulüp ile anlaşamayarak ayrıldı. Yılmaz hoca Göztepe’de çok çalışmak istediğini söylüyor, fakat çalışmasını kulüp yetkilileri istemiş. Göztepe’den neden ayrılmak zorunda kaldığını hala anlamadığını söylüyor. Göztepe’yi yıllar sonra Süper ligi çıkardığı için taraftarın sevgilisi olan Yılmaz hoca, ayrıca kulübün gelirini 10 milyondan 100 milyona çıkarmıştır.

Hak Ettiği Paraları Alamadı

Yılmaz hoca, bugüne kadar hiçbir kulübün kendisine hak ettiği parayı vermediğini söylüyor. Parayla da çok işi olmamıştır. Futbol kulüplerinin çok borcu olduğu için para vermek yerine nasıl para vermeyizi düşünüyorlar. Oyuncu yetiştiremeyen kulüpler, yabancı oyunculara paraları veriyor ve yerli oyuncu ve hocalara hak ettikleri ücretleri veremiyor. Alt yapının iyi olması başarının gelmesini sağlayacaktır.

Yılmaz Vural Hoca Neden Sürekli Takım Değiştiriyor?

Tüm futbol severlerin en merak ettiği soru ise Yılmaz hocanın neden bu kadar takım değiştirdiğiydi. Gitmiş olduğu takımlarda genellikle başarılı olan Yılmaz hoca, bir takım sebeplerden dolayı ayrılmak zorunda kalmaktadır. Yılmaz hoca gittiği her kulüpte sevildiğini ve hiç kimseyle bir problemi olmadığını söylüyor. Sevgi ve saygı çerçevesinde olaylara yaklaştığını belirtiyor. Kulüp yönetimlerinin antrenörünün arkasında durması gerektiğini söylüyor. Abdullah Avcı’nın Başakşehir’de ki başarısının yönetimin sabretmesiyle yakalandığını belirtiyor. Genel kulüp yönetimlerinin yanlış yapıldığını ve sürekli takım değiştirmesinin nedeninin bu olduğunu söylüyor.

En önemli nokta ise Yılmaz Vural ve Alex Ferguson aynı yıl profesyonel antrenörlüğü başlamıştır. Yılmaz hoca Malatya’da başlayıp tam 33 takım değiştirmiştir. Alex Ferguson ise Manchester United’da başlayıp oradan emekli olmuştur. Türkiye ve İngiltere arasındaki futbol yönetici şeklini buradan anlayabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir