HaberYaşam

Ygs 2017 Mağdurları

Ygs 2017 Mağdurları yazımızda en son olarak Betül Baş adında bir genç kızın hastalığına bağlı olarak alması gereken ilaç yüzünden sınavının iptal edilmesi ve diğer Ygs sorunlarını yazdık.

Ygs 2017 Mağdurları-Astım Hastası Olan Betül Baş’ın Sınavı İptal Oldu

Ygs 2017’de yaşanan şoklardan en son olarak sınav mağdurlarından biri Betül Baş oldu. Gündemlerde sürekli olarak Ygs’de yaşanan olumsuzluklar var. Betül sınava astım hastası olduğu için ilaç tüpüyle giriyor. Böyle bir ihtiyacı var ki sınava o ilacını da getiriyor. Görevliler başlangıçta tutanak tutup imzalatıyorlar ve sınava girebiliyor. Fakat sınav sonuçları açıklanmaya yakın sınavı iptal olduğuna dair kendisine belge gönderiyorlar. Böyle bir saçma uygulama nasıl yapılabiliyor anlaşılır şey değil. 3 saate yakın sınava alın teri döküyorsun ve sınav sonucunu beklerken sınavının boş bir gerekçeyle iptal olduğu haberini alıyorsun. Sonra gençler niye böyle oldu diye yaygara çıkartıyorsunuz

Böyle bir hak yemenin altından asla kalkamazsınız. Betül’ün hakkının geri verilmesi gerekir. Nedensiz yere sınav iptali yapıyorsun ve bir gencin hayallerini yıkıyorsun. Kaç yıldır bu sınava hazırlanıyor bu gençler. Senin saçma uygulamaların yüzünden kaç genç hayata küsüyor hatta yaşamına bile son verebiliyor. Nasıl yanında su alabiliyorsan zorunlu ihtiyaç olarak da ilaç gibi malzemelerin de sınava alınması gerekir. Sınavı hatasız yapalım derken tüm bu saçma uygulamalar sınavı sınav olmaktan çıkarmıştır.

Ygs 2017 Mağdurları-Ygs Sınavı

Ygs 2017 Mağdurları-Sınavın 9:45 Olması

Diğer uygulama da ise sınavı 10:00 yerine 9:45’e çekilmesi ve gençlerin 1 dakika bile geç gelmesiyle sınava alınmaması koca bir yılının heba edilmesine neden oldu. Yıllardır sınav saat 10’da yapılıyordu. Sınava giremeyen kişi sayısının geçen yıla oranla iki katına çıkması da bu 15 dakikalık öne almadan kaynaklandığından olmuştur. 1 dakika geç kalan kız öğrenci içinde bulunduğu kötü duruma dayanamayarak yaşamına son vermiş. Sadece 1 dakikalık gecikme yüzünden sınava alınmadı ve yaşamına son verdi. Kendi canını bu kadar kolay alabildi. Nasıl bir depresyona soktuysanız bu gençleri intihar edebiliyorlar.

Yök’ün Devreye Girmesi Gerekiyor

Bu haksızlığın giderilmesi için Yök’ün devreye girmesi gerekir. Betül’e hakkının geri verilmesi yapılacak en doğru karar olacaktır. Bu üniversite seçme sınavını hayatımızın en önemli aşaması haline getirdiler. Kazanamazsan hayatın olmaz gibi bir anlam yükleniyor. Kazanamayan gençlerin hali çok kötü oluyor. Bu sistemin bu denli önemli olmaması gerekirdi. Tek bir sınav ile eleme yapılması insanlarda her şeyin sonu gelmesi gibi algılanabiliyor. Üniversite okumak iyi bir şeydir fakat kendini geliştirmek illa üniversite de okuma anlamına gelmiyor. Hayatın sonu değil sınavı kaybetmek fakat haksızlıkla kaybedilen sınav işin başka tarafıdır. Önünüze gelen fırsatları değerlendirme adına çalışın.

Ygs 2017 Mağdurları-Betül Baş
Betül Baş Ygs Sonucu

8 Nisan Güncellemesi

Alerjik astım hastası Baş’ın tüp ilaçla salona girdiği gerekçesiyle sınavının iptal edilmesine ilişkin KDK’ya müracaatı sonrasında, sınavı geçerli sayıldı. Gelen mesajla birlikte hayatının en büyük sevincini yaşadı. ÖSYM sorgu ekranına baktığında derecesini ve puanlarını gören Baş, emeklerinin boşa gitmeyecek olması nedeni ile farklı duygular yaşadı. Betül Baş anlatıyor; Sınav sonuç ekranımda sınavımın geçersiz sayıldığını gördüğümde gerçekten çok büyük bir yıkım yaşamıştım dün akşam mesaj geldi sınav sonucunuzu kontrol edin diye belgem var ve LYS’ye girebilir yazıyor. Defalarca kontrol ettim gerçekten inanılmaz bir duygu” dedi. Genç kızın babası Osman Baş’da konuya duyarlılık gösteren herkese teşekkür ederek kızının emeklerinin boşa gitmeyeceği için mutlu olduklarını kaydetti.

Ygs 2017 Mağdurları.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir