Sağlık

Yeşil Çay, Covid-19’un İnsan Hücrelerine Tutunmasını Engelliyor

Yeşil Çay, Covid-19’un İnsan Hücrelerine Tutunmasını Engelliyor yazımızda yeşil çayın içerisinde bulunan epigallocatechin gallate maddesinin Covid-19 virüsünün vücudumuzda kalmasını engellediğini yazdık.

Yeşil Çay ve Covid-19

ABD‘de yapılan bir araştırmanın sonucuna göre, yeşil çayın içerisinde bulunan bir madde, Covid-19‘un insan hücrelerine tutunmasına mani olduğu belirlendi. Yeşil çayın içerisinde yer alan epigallocatechin gallate (EGG) adlı maddenin, virüse neden olan SARS-CoV-2‘nin başak proteininin angiotensin “dönüştürücü enzim 2” (ACE2) reseptörlerine tutunmasını engellediği belirtildi.

Bilim insanları ACE2 reseptörlerinin, korona virüse hücre kapısını açan “kilit” işlevi gördüğünü aktardı. Akciğerler, arterler, kalp, böbrekler ve mukoza ve bağırsaklardaki hücrelerin dış yüzeyine (hücre zarına) bağlı bir enzim olan ACE2, kan basıncının düşmesinde rol oynuyor. Fakat bu hücreler aynı zamanda korona virüsün hücrelere girmesini sağlayarak başta akciğerler olmak üzere virüsün, vücutta ilerlemesine neden oluyor.

Araştırma ekibi, yeşil çayın koronavirüsün ortaya yeni çıkan varyasyonlardaki etkisini incelemek için tek bir mutasyonlu ve birden fazla değişikliğe sahip “tam set” mutasyon S proteinleri içeren birkaç yapay virüs oluşturdu. Ardından bunlar, gönüllülerden alınan plazma hücrelerindeki HEK293T-hACE2 hücrelerine transfer edildi. Yeşil çaydaki epigallocatechin gallate (EGG)’nin, transfer edilen hücrelerde koruma sağladığı belirtildi.

Yeşil Çay’ın Tanımı: Camellia sinensis yapraklarından elde edilen çaydır. Aynı bitkiden elde edilen siyah çayın yaprakları yavaş yavaş kurutulur, yeşil çaysa yaprakların toplanır toplanmaz kavrulup hızla kurutulması ile elde edilir. Siyah çay ve oolong kurutulurken oksijenle tepkimeye girer, yeşil çayın ise tepkimeye girmesine izin verilmez. (Vikipedi)

Yardımcı Kaynak: Murat Safran-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir