Yerli Yazılımın Önemi Nedir

Yerli Yazılımın Önemi

Bilim ve Teknoloji Ekonomi ve Para Haber

Yerli Yazılımın Önemi yazımızda teknolojinin hayatımızın her alanına girdiği ve zararının yanında birçok konuda hayatın kolaylaşmasını sağladığını düşündüğümüzde yazılım alanını, teknolojinin insanlar için ürettiği çözümlerin en büyük kısmı olan yazılım sektörünün önemini ve yerli yazılımının gelişmesinin ülke ekonomisine katkısını yazdık.

Yerli Yazılımın Önemi-Ekonomik Değer

Ülkelerin ekonomilerini güçlendirmesi ve yüksek ihracat rakamlarına ulaşmasında teknolojinin yeri büyüktür. Özellikle teknoloji içerisinde yazılımın yeri çok fazladır. Yerli yazılımın önemi bu çerçevede ülkeler için iyi bilinmelidir. Yerli yazılım ile değeri çok yüksek olan ürünler üretebilir ve ülkenin kalkınmasında ciddi artı yaşanabilir. Yazılım teknolojilerini kullanarak inovatif çözümler üreten şirketler, inanılmaz değerler üretmektedir. Sadece yazılım uygulamalarıyla çözümler üreten 20-30 kişilik şirketler, dünyanın en büyük şirketlerine kafa tutabilmektedir. Yazılım sektöründen ne kadar pay alınabilirse, ülkenin kalkınması o kadar çabuk olmaktadır. Yerli yazılım üretimi ülkenin dışarıya ihraç ettiği ürün değeri bakımından, ekonomik kazanç açısından ve ürettiği çözüm ile milyonlarca kişinin ihtiyacını karşılaması açısından çok önemlidir.

Traf-O-Data
Paul Allen ve Bill Gates

Yerli Yazılımın En Çok Kullanıldığı Sektörler

Yerli yazılım her sektörde kullanılmaktadır. Dünyada üretilen yazılım çözümlerinin ülkemizde kötü kopyalarının üretilmemesi gerekir. Yerli yazılımda gerçekten bir soruna çözüm oluşturmuş, ülkemiz insanlarının ürettiği yazılım çözümleri yapılmalıdır. Üretilen yazılım çözümünün ülkenin ihtiyaçlarını giderdiği kadar, ihraç edilerek ülkeye para kazandırması da gerekir. Yerli yazılımın inovatif çözümler kategorisine girmesi gerekmektedir. Üretilen çözümün dünyadaki müşterilerinin de ihtiyacını karşılayabilecek çözümler olması gerekmektedir.

Ülkemizin yazılım ihracatı 1 milyar dolar seviyesindedir. Güney Kore ise yazılımda 20 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleştirmiştir. Ülke olarak istenilen seviyede olmadığımız bir gerçektir, fakat her geçen gün yerli yazılım çözümleri artmaktadır. Mobil oyunlar, akıllı ev uygulamaları, online oyunlar, akıllı şehirler, finans yönetimi ve son kullanıcının işine yarayan çözümleri Türk girişimciler hayata geçirmektedir. Devletinde yazılım üzerine çözümler üreten şirketlere büyük destekleri bulunmaktadır. Projesinin büyük bir getirisi olacağını kanıtlayanlara devlet para desteği sağlamaktadır.

Microsoft Windows

Kodlamanın Küçük Yaştan İtibaren Sevdirilmesi Gerekir

Yazılımın öğrenilmesi ve çözümler oluşturulması için çocuklara ilk ve ortaokulda kodlama öğretilmesi gerekir ve yazılımın sevdirilmesi gerekmektedir. Üniversite yıllarında ise girişimciliğin anlatılması ve girişimciliğin nasıl bir getirisinin olacağından bahsedilmesi gerekir. Microsoft gibi dünyanın yazılım devi şirketler yazılım konusunda destekleyici çalışmalar yapmaktadır. Girişimcilik ruhunun oluşturulması için de çeşitli etkinlikler yapmaktadırlar. Ülkemizde Microsoft‘un desteklediği 50-60 tane teknoloji şirketi bulunmaktadır. Bu şirketler dünya üzerinde çalışmalar yürütmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir