Ekonomi ve ParaHaberTarım ve Hayvancılık

Yerli Et Üreticisine Hayvan Başına 250 TL’lik Destek

Yerli Et Üreticisine Hayvan Başına 250 TL’lik Destek yazımızda devletin et üreticisine hayvanlarını et ve süt kurumunda kestirdiklerinde alacakları desteğin önemini, et fiyatlarının azaltılmasında alınan önlemler ve et tüketiminde ülkemizin kaçıncı sırada oluşunu yazdık.

Yerli Et Üreticisine Destek

Yerli et üreticisi hayvanını et ve süt kurumuna kestirmesi durumunda 250 TL‘lik ek destek verileceği açıklandı. 1 Ocak 2018 yılından itibaren geçerli olacak olan bu teşvik ile yerli üreticinin hayvanlarına bakmada destek olacağı bir proje olarak başlayacağı belirtilmiştir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba üretimi canlandırmak için daha fazla planları olduklarını da söyledi. Fakıbaba, kendi üretimini gerçekleştiremeyen ülkelerin tam bağımsız olamayacağını açıkladı. Bunun için daha fazla çalışmalar yapacaklarını belirtti.

Küçük işletmelerin büyümesi ve daha fazla üretimin gerçekleşmesi hedeflenmektedir. İthal et ve diğer gıdaların önüne geçilmek için yerli üreticinin mutlaka desteklenmesi gerekiyor. Hükumet yıllardır et fiyatlarını düşürmek için çalışmalar yapmaktadır. Yapılan çalışmalar et fiyatlarının düşmesini sağlayamamıştır. Et üretiminde en büyük mağdur pahalı olduğu için et alamayan vatandaştır. Avrupa ve Türkiyeyi et tüketiminde kıyasladığımızda, Avrupalıların et tüketimininde ülkemizin çok önünde olduğunu görmekteyiz.

Yerli Et Üreticisine Destek

Komisyoncuların Araya Girerek Et Fiyatını Artırması

Ülkemizin et üreticileri sürekli olarak zarar ettiklerini ve et üretmekten vazgeçtiklerini belirtiyor. Devletinde desteklerinin pek etkili olmadığı et üretiminde sıkıntı her geçen gün artmaktadır. Et üreticisi ve devletin zarar ettiği bir ortamda kazanan komisyoncular olarak gözükmektedir. Devlet tarafından et üreticisine yapılan 250 TL’lik destek ile üreticilerin hayvanlarını ucuza komisyonculara vermesinin önüne geçilmeye çalışmaktadır. Komisyoncular araya girerek etin fiyatının bir hayli yükselmesine neden olmaktadır.

Devletin desteği hayvan başına 250 TL olacaktır. Bu rakamda et üreticileri için çok ciddi bir avantaj sağlayacaktır. Et üreticileri hayvanlarını komisyonculara ucuza vermeyerek, et ve süt kurumlarına vererek hakkını alacaktır. Vatandaşlarda bu kurumlardan ve anlaşmalı Bim ve A101 marketler zincirlerinden etlerini ucuza alabilecektir. Alınan önlemler ile et üretiminin artması ve vatandaşın yeterince et tüketebilmesi için yoğun çaba sarf edilmektedir.

Kurban Bayramında Beslenme

Et Tüketim Oranı

Bir yılda kişi başına düşen et miktarının en fazla olduğu ülke 120.2 kilogram ile ABD olurken, Türkiye’de ise bir yılda kişi başına düşen et tüketim miktarının 25.3 kg olduğu belirlenmiştir. Zengin ülkelerin et tüketiminde de ilk sıralarda yer aldığını belirtelim. Ülkemiz ise 90 kadar ülke arasında 30.sıralardadır. (2016 yılı verileri Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü).

Yerli Et Üreticisine Hayvan Başına 250 TL’lik Destek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir