Yenilen Her Sosisli Sandviç

Yenilen Her Sosisli Sandviç Kişinin Ömründen 36 Dakikasını Çalıyor

Haber Sağlık Yaşam

Yenilen Her Sosisli Sandviç Kişinin Ömründen 36 Dakikasını Çalıyor

Yenilen Her Sosisli Sandviç Size Hayat Kısalığı Olarak Geri Dönüyor

Yeni bir araştırmaya göre, bir insanın yediği her sosisli sandviç ömrünü 36 dakika kısaltıyor.

Bununla birlikte, bir kişi daha iyi yiyecekler yiyerek sağlıklı yaşam beklentisine dakikalar da ekleyebilir. Örneğin, bir porsiyon fındık yaklaşık 26 dakika eklerken, fıstık ezmesi ve reçelli sandviç bir kişiye yarım saatten fazla ekstra yaşam sağlar. Bunların doğal olmasına dikkat etmelisiniz.

Bulgular, yaklaşık 6.000 gıdanın karbon ayak izini ve besinsel etkisini değerlendirmenin standart bir yolunu oluşturan Michigan Üniversitesi‘ndeki uzmanlardan geliyor.

Sağlık Beslenme Endeksleri, çeşitli öğünlerin, atıştırmalıkların ve içeceklerin doğrudan etkisini hesaplamanın bir yolunu bulmaya odaklanmıştı. Herhangi bir yiyeceğin bir gramının sağlık yükünü hesaplayarak ve ardından bunu standart bir porsiyon boyutuna ölçeklendirerek çalışır.

Çalışma yazarları, “Örneğin, bir kişinin ABD‘de yediği herhangi bir işlenmiş etin gramı başına ortalama 0,45 dakika kaybedildiğini bulduk” dedi.

“Bir sosisli sandviçte 61 gram işlenmiş et, yalnızca bu miktarda işlenmiş et nedeniyle 27 dakikalık sağlıklı yaşam kaybına neden oluyor.

“Sonra, sosisli sandviçin içindeki sodyum ve trans yağ asitleri gibi diğer risk faktörlerini göz önüne aldığımızda – çoklu doymamış yağ ve liflerinin yararı ile dengelenmiş – sosisli sandviç başına kaybedilen 36 dakikalık sağlıklı yaşam değerine ulaştık.”

Yemeklerin Doğru Şekilde Pişirilmesi

Hangi Yiyeceklerden Kaçınmalısınız? Bunlar Ömrü Kısaltmak İçin En Kötüleri

Ancak araştırmacılar, her gıda maddesinin benzersiz bir denkleme katkıda bulunduğunu ve bir kişinin ödülleri toplamak için toptan diyet değişiklikleri yapmasına gerek olmadığını söyledi.

Örneğin, bir et yiyici günlük kalorisinin yüzde 10’unu (erkekler için 250 ve kadınlar için 200) işlenmiş et veya sığır eti yerine fındık, meyve ve sebze ile değiştirmeye karar verirse, her gün 48 dakika sağlıklı yaşam kazanacaktır. Bu değişikliğe bağlı kalınması gerekir.

Araştırmacılar, bu basit ayarlamanın aynı zamanda net çevresel faydaları olduğunu ve bir kişinin günlük diyet karbon ayak izini üçte bir oranında azalttığını söyledi.

Nature Food dergisinde yayınlanan çalışma, bir kişinin iyi bir yaşam kalitesine sahip olduğu ve hastalıksız olduğu süreyi ifade eden sağlıklı yaşam beklentisine dayanmaktadır.

Michigan Üniversitesi’nden çalışma yazarı Prof Olivier Jolliet, “İnsan sağlığını ve çevreyi iyileştirmek için diyet değişikliklerinin aciliyeti açıktır” dedi.

“Bulgularımız, küçük hedefli ikamelerin, dramatik diyet değişiklikleri gerektirmeden önemli sağlık ve çevresel faydalar elde etmek için uygulanabilir ve güçlü bir strateji sunduğunu gösteriyor.”

Sağlık Beslenme Endeksi, bir ürünün nasıl üretildiği, hasat edildiği, işlendiği, tüketildiği ve bertaraf edildiği ile bir gıdanın ne kadar kalorili ve besleyici olarak faydalı veya zararlı olduğu dahil olmak üzere bir ürünün yaşam döngüsünün tüm yönlerini hesaba katar.

Bahar Diyeti Somon Balığı

Araştırmacılar, her yiyeceğe, insanların daha fazla mı, daha az mı yoksa aşağı yukarı aynı mı yemeleri gerektiğini belirten analizlerinin sonuçlarına göre bir derece verdi

Somon, beslenme etkisi açısından iyi puan aldı, yeşil bir etiket elde etti ve bir kişinin sağlıklı yaşamına 16 dakika ekledi. Bununla birlikte, çevresel etki için kırmızı ve dolayısıyla genel olarak kırmızı bir renk aldı ve insanlar yağlı balık tüketimini azaltmaya teşvik edildi.

Fasulyeli chili con carne, bir yiyeceğin çevre için kötü, ancak sağlık için iyi olduğuna dair başka bir örnektir.

Öte yandan Kola, beslenme için kırmızı aldı – içecek başına 12,5 dakika ömür çaldı – ancak çevresel etki için yeşil, ancak bu yine de bir kişinin ne kadar tükettiğini azaltma önerisine yol açtı.

Gıdalar yalnızca hem beslenme hem de çevre açısından yeşil puan almışlarsa önerilir. Yeşil yemeklerin tamamı etsiz, bol miktarda balık, fasulye ve fındık bazlı ürünlerdir.

Araştırmanın baş yazarı Katerina Stylianou, “Önceki çalışmalar, bulgularını genellikle bitki ve hayvan temelli gıdalar tartışmasına indirgemişti” dedi.

“Bitki bazlı gıdaların genellikle daha iyi performans gösterdiğini bulmamıza rağmen, hem bitki bazlı hem de hayvan bazlı gıdalar arasında önemli farklılıklar var.” diye konuştu.

Yenilen Her Sosisli Sandviç Kişinin Ömründen 36 Dakikasını Çalıyor-Kaynak: telegraph.co.uk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir