Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern İstifasını Açıkladı

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern İstifasını Açıkladı

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern İstifasını Açıkladı

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern duygusal bir basın toplantısında “zamanı geldi” diyerek istifa edeceğini duyurdu.

Ardern Perşembe günü yaptığı açıklamada, bu yıl yeniden seçilmek istemeyeceğini ve görev süresinin 7 Şubat’ta sona ereceğini söyledi.

Ardern, COVID-19 salgınından Yeni Zelanda tarihindeki en ölümcül toplu katliama kadar krizlere atıfta bulunarak, “Bu, hayatımın en tatmin edici 5 1/2 yılı oldu, ancak aynı zamanda zorlukları da oldu.” Dedi.

“Ama zor olduğu için gitmiyorum” dedi. “Ayrılıyorum çünkü böyle bir ayrıcalığın getirdiği sorumluluk var – ne zaman liderlik edecek doğru kişi olduğunuzu ve ne zaman olmadığınızı bilme sorumluluğu.”

42 yaşındaki Ardern, yaz boyunca başka bir döneme hazırlanmanın bir yolunu bulacağını umduğunu ve “tankı dolu” olarak liderlik edeceğini söyledi, ancak durum böyle olmadı. “Bu işin ne gerektirdiğini biliyorum ve artık depoda bu işin hakkını verecek kadar yeterli olmadığını biliyorum” dedi. “Bu kadar basit.” Ardern, insanların kararının “gerçek sebebini” belirlemeye çalışabileceğini, ancak sebebin bu olduğunu söyledi. Ben insanım, siyasetçiler de insan” dedi. “Elimizden geldiğince uzun süre elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Ve sonra zamanı geldi. Ve benim için zamanı geldi.”

Ardern, lideri olduğu İşçi Partisi’nin sonraki adımlarını sıralayarak, yeni liderin seçilmesi için Pazar günü bir parti oylaması yapılacağını söyledi

Bir lider, grup desteğinin üçte ikisinden fazlasını alarak başarılı bir şekilde seçilirse, “kısa süre sonra” istifasını yayınlayacak ve yeni bir başbakan yemin edecek.

“Grup içinde hiç kimse bu düzeyde desteği toplayamazsa, liderlik yarışı daha geniş üyelere gidecek” dedi.

Ardern, İşçi Partisi’nin “bir sonraki aşamada gezinmesine” yardımcı olmak için Nisan ayına kadar Mount Albert için Yeni Zelanda Parlamentosu üyesi olarak kalmayı planladığını söyledi.

Ardern, 2017’de 37 yaşındayken yemin ederek Yeni Zelanda’nın en genç kadın başbakanı oldu.

Partinin başarıları arasında “on yıllardır gördüğümüz refah ve devlet konut stokundaki en önemli artışları” ve ayrıca iklim değişikliği konusunda iddialı hedefler belirlemeyi ve “ulusal kimliğimizle ilgili konularda” ilerleme kaydetmeyi gösterdi.

“Okullarda tarih öğretmenin ve kendi yerli ulusal bayramımızı kutlamanın gelecek yıllarda bir fark yaratacağına inanıyorum” dedi.

Ardern, kendisini bekleyen şeyin ne olduğunu bilmediğini ancak ailesiyle vakit geçirmeyi dört gözle beklediğini söyledi. “Muhtemelen hepimizden en çok fedakarlık yapanlar onlar” dedi.

Ardern, ortağı Clarke Gayford ile 4 yaşındaki bir kızı paylaşıyor.

Başbakan konuşmasını Yeni Zelandalılara “hayatımın en büyük rolünde” hizmet etme fırsatı için teşekkür ederek bitirdi.

“Umarım karşılığında, kibar ama güçlü, empatik ama kararlı, iyimser ama odaklanmış olabileceğin inancını geride bırakırım” dedi. “Kendi türünün lideri olabilirsin, ne zaman gitmesi gerektiğini bilen biri.”

Kaynak: abcnews

Yorum yapın