İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Yeni Vergi Paketi İçeriği-Dijital Hizmet Vergisi Geliyor

Yeni Vergi Paketi İçeriği-Dijital Hizmet Vergisi Geliyor

Sosyal Medya Bağımlılığından Kurtulma

Yeni Vergi Paketi İçeriği-Dijital Hizmet Vergisi Geliyor çok kazanandan daha çok vergi almayı hedefleyen yeni vergi paketi, plan bütçe komisyonundan geçti. Vergi paketi ile 500 bin lira ve üzerindeki kazançtan alınan vergi oranı artıyor. Lüks konuttan konaklamaya ve sporculara kadar pek çok alan ve kişiye ek vergiler geliyor. Şimdi gözler teklifin Genel Kurul aşamasında.

Yeni Vergi Paketi 2019

Çok Kazanan Daha Çok Vergi Ödeyecek

Yeni vergi paketi Plan Bütçe Komisyonu’ndan geçti. Şimdi sıra Genel Kurul aşamasında. Peki paket neleri kapsıyor? Öncelikle çok kazanandan daha çok vergi alınacak. 500 bin lira ve üzerinde kazancı olandan alınan vergi yüzde 35’ten yüzde 40’a çıkıyor. Bunun ilk etapta yaklaşık 46 bin kişiyi etkilemesi bekleniyor.

Lüks Konutlara Ekstra Vergi Ödenecek

Artık lüks konuta da ek bir vergi olacak. 5 milyon lira ile 7.5 milyon lira arası konuttan yıllık binde 3, 10 milyon liranın üzeri konuttan ise binde 10 oranında vergi alınacak. Bu değerli konut vergisinin yaklaşık 147 bin yapıyı etkilemesi bekleniyor.

Oteller ve Tatil Köyleri Konaklama Vergisi Ödeyecek

Bir diğer yeni vergi ise konaklama vergisi. Buna göre konaklama vergisi otellerin yıldızına göre gecelik kişi başı ve TL olarak alınacak. Buna göre 5 yıldızlı otel ve tatil köyleri, devlete kişi başına gecelik mevcut sisteme göre 18 lira daha fazla vergi verecek. 4 yıldızlı otellerde 12, 3 yıldızlı otellerde ise 9 lira konaklama vergisi verecek.

Sporcu Vergileri Artırıldı

Ve sporcu gelirlerine yönelik vergiler. Lig usulüne tabi spor dallarında en üst ligde faaliyette bulunan sporcuların ücretlerinden kesinti yüzde 15’ten yüzde 20’ye çıkıyor. Hakem ücretleri de vergilendirilecek.

Sosyal Medya Şirketleri Artık Vergi Ödeyecek

Sanal alemdeki her türlü reklam hizmetleri, oyun, müzik, video, uygulama içi satışları, sosyal medya sitelerinde verilen ücretli hizmetlerden de vergi alınacak. Adı dijital hizmet vergisi olacak. Bu vergi hem Türkiye’de 20 milyon lira, hem de yurt dışında 750 milyon euro’luk bir hasılatı olan şirketlerin gelirlerinden yüzde 7,5 oranında alınacak.

Diğer Düzenlemeler

Yeni vergi paketindeki mevcut maddelerin içine ek bir düzenleme de koyuldu. 15 Temmuz sonrasında kamu görevinden çıkarılan kişiler emeklilik gibi işlemlerdeki gecikmeler nedeniyle kamu görevlilerinin sorumluluğu olmayacak. Bir diğer ek düzenleme ise termik santrallere yönelik oldu. Bu santrallerin çevre mevzuatına aykırılıkları tespit edilirse idari para cezaları 20 kat artırılarak uygulanacak.

Yardımcı Kaynak: CNN TÜRK YouTube

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir