HaberYaşam

Yeni Otopark Yönetmeliği

Yeni Otopark Yönetmeliği yazımızda yolların kenarlarında hatta evlerinin önünde bile araçların park edecek yer bulamamasına çözüm olarak getirilen yeni otopark yönetmeliğinin içeriğini yazdık.

Yeni Otopark Yönetmeliği-Her Daireye Bir Otopark

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin vermiş olduğu bilgilere göre; artık her daireye bir tane olacak şekilde araç otopark yeri gösterilmesi zorunlu olacak. Özellikle büyük şehirlerde araçların ve binaların fazla olmasıyla birlikte araçları park edecek alanlar giderek azalmaktadır. Bu sorun için eskiden 3 katlı bir binanın 1 tane otopark gösterme zorunluluğu bulunmaktaydı. Otoparkı olmayan proje belediye tarafından onaylanmazdı. Ortalama olarak 12 daire yapılan bir binada 4 tane otopark yeri gösterilmesi zorunluydu. Fakat bu kurala rağmen otopark ihtiyacı artmaya başladı. Yüksek katlı binaların artması da bu da büyük etki oluşturdu.

Yeni otopark yönetmeliğine göre; artık daire başına bir tane otopark gösterilmesi zorunlu kılındı. 12 daireli bir binanın tam 12 tane araç otopark yeri olmak zorundadır. Eskinden bina yapılan yerde boş alan olmadığı için insanlar otopark yapmak yerine parasını vererek işini halledebiliyordu. Paraya çevirme işi de artık kalktı. Bu durumu kötüye kullananlarda olduğu için bu çözümden de vazgeçildi. Otopark için biriktirilen para başka yerlere kullanıldığı için bina sahiplerine verilen bu tavizden vazgeçildi. Otoparkı olmayan veya yeterli sayıda otoparkı olmayan binaların projelerine onay verilmeyecek ve ruhsat alamayacaklardır.

Yeni Otopark Yönetmeliği 2018

Ortak Bahçede Otopark Yapma

Yeni otopark yönetmeliği ile bodrumda gözükmemek kaydıyla kişi kaç kat isterse o kadar otopark yapabilmektedir. Emsalden sayılmayacaktır. Binanın altına doğru istenildiği kadar otopark katı yapılmasına izin verilmektedir. Tek şart gözükmemesidir. Komşu apartmanlarla birleşip ortak otopark yapılmasına izin verilecektir. Binaların aralarında bulunan bahçelere otopark yaptırabileceklerdir. Eski binasını otomatik otopark yaptırmak isteyenlere de belediyeler tarafından kolaylıklar sağlanacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir