SağlıkYaşam

Yeni Doğum Yapmış Annenin Sağlıklı Kilo Verme Hikayesi

Yeni Doğum Yapmış Annenin Sağlıklı Kilo Verme Hikayesi yazımızda özellikle lohusalık döneminde ciddi kilolar alan Bengi Şen‘in uzman yardımıyla nasıl kilo verdiğini ve hangi önlemleri aldığını yazdık.

Yeni Doğum Yapmış Annenin Lohusalık Döneminde Kilo Alımı

Yeni anne olan kadınlar hayatlarına açık havada yürüyüş yapmayı ve sağlıklı beslenmeyi eklemelidir. Bazı anne adayları hamilelik sürecinde az kilo alırken, lohusalık döneminde hamilelikte aldığı kiloların 2-3 katını alarak kilolu hale gelebilmektedir. Bunda en büyük neden çocuğuna yeterince süt verebilme isteğidir. Lohusalık kilo almada çok riskli bir dönemdir. İnsan kendini yetersiz hissedebiliyor ve bebeğine daha iyi bakabilmek için çok fazla yemek zorunda kalabiliyor. Şehir efsanesi olan çok tatlı yemek çok süt yapmamaktadır. Bol su içmek sütü artıracaktır.

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Yöntemler Nelerdir

Yeni Doğum Yapmış Annenin, Doğum Sonrası Kilolarının Yaşattığı Zorluklar

Doğum sonrasında 25 kilo alıp 80 kilo olan bir anne her şeyde zorluk yaşamaktadır. Hareket ederken, bebek bakımında zorlanmalar yaşanır, psikolojik olarak kilolar size yük olur ve dertlenirsiniz, fiziksel aktivitleriniz sınırlanır. Dışarı çıkma isteğinizde azalmalar olur. Bir yere gittiğiniz zaman yemek yeme zorunluluğu oluşacağı için sizi sosyal hayatta zorlar. Lohusalık stresi ile de kilolar birleştiği zaman iyice psikolojiniz bozulabilir. Gideceğiniz yere yürüyerek gitmek ve bolca hareket etmek size çok iyi gelecektir.

Nescafe Melaminli

Market Alışverişi Nasıldı?

Doğumdan sonra 80 kiloya çıkan Bengi hanım, marketi gittiği zaman atıştırmalık olarak çikolata ve bisküviler alırdı. Şimdi ise o reyonlara uğramıyor ve hazır yiyeceklerin tadını bildiği için ara sıra bu tür kaçamaklar yapıyor. 22 kilo kadar verebilmeyi bu tür reyonlardan uzak durarak sağlamış. Bunun yanı sıra her gün bir Türk kahvesinin yanında 1 parça çikolata tüketmektedir. Fazlasını hayatından çıkarmıştır. Tüm yediği kurabiye, pasta ve çikolataların vücudundaki etkisini öğrendikten sonra ona göre kontrollü olup, hareketlerini artırmıştır.

Kolay Kilo Verdiren Tavsiyeler

Zayıflamaya Dair Notlar

Akşam yemeklerinden sonra Bengi hanım ve ailesi meyve ve tatlıları hayatlarından çıkarmışlar. Bunların yerine bitki çayları ve faydalı kuruyemişleri tüketmeyi başlamışlar. Bengi hanımın kocası da bu beslenme düzeni sayesinde sağlıklı bir şekilde 7 kilo vermiş. Akşamları hafif mide ile yattığınız zaman uykunuzda daha düzenli olur, sabah aç kalktığınız için güzel bir kahvaltı yaparsınız ve yaşamınız daha sağlıklı olur. Yaşamınıza daha fazla aktiviteyi kattığınızda, akşam yemeklerinden sonra meyve ve abur cuburu kaldırdığınızda kilo vereceksiniz. Davetlere ve evlere gittiğinizde her şeyi yemekten uzak durun. Zayıflamada kısa yolun olmadığını unutmayın. Sabır ve harekete geçmek önemlidir. Yapmış olduğunuz şeylerin sürekliliğini sağlayabilmelisiniz. Kısa süreli diyetler size daha da kilo aldıracaktır. Her gün mutlaka tartılın, fakat kilolarınızla barışık olun. Bir gün mutlu, bir gün üzüntülü olabilirsiniz. Tartılmanın amacı kilonuzu kontrolde tutmaktır. Yemeklerinizi planlayın.

Annelerin mutlaka bebeğin emzirme döneminde yeterli takviye almaları gerekir. Demir, Omega, B12 ve D vitamini eksikliği en çok görünenlerdir.

Yeni Doğum Yapmış Annenin Sağlıklı Kilo Verme Hikayesi-Dr. Ayça Kaya ve Bengi Şen’in videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir