Hamilelerde Şeker Yükleme

Yeni Doğum Yapmış Anne Ne Yemeli?

Mutfak Psikoloji Sağlık Yaşam

Yeni Doğum Yapmış Anne Ne Yemeli? yazımızda yeni doğum yapmış annenin sağlığını korumasını, diğer annelerle kendisini kıyaslamanın yanlışlığını ve beslenme tavsiyelerini yazdık.

Yeni Doğum Yapmış Anne Sağlığı

Anne doğumdan sonra zorlu bir aşamadan geçmiş olur. Anne ilk hamile kaldığından itibaren doğru beslenmek zorundadır. Bu durum bebek doğduktan sonra da devam eder. Anne adayının yanlış yapmış olduğu hareket direkt bebeğe yansır. Hamilelik boyunca yapmış olduğunuz her şey bebeğe geçmektedir. Sigara içimi, alkol alımı gibi kötü alışkanlıkların zararları da bebeğe geçer. Aşırı karbonhidratlı yiyecekler tüketimi de bebeğin karbonhidratı çok tüketmesine neden olabilir. Bu da obez insanların çoğalacağı anlamına gelir. Bebeğin damak tadı genlerden geldiği kadarda annenin yemiş olduğu gıdalardan da gelmektedir. Bu yüzden sağlıklı beslenmeye hamile kaldıktan hemen sonra başlamalısınız.

Emzirme Hakkında

Diğer Annelerle Kıyaslama Yapmak

Kişi kendisini diğer hamilelerle kıyaslamamalıdır. Kendisi hamilelikten sonra yeteri kadar kilo verememiş olabilir diğerleri incecik olabilir. Herkesin farklı yaşamı olduğu için kıyaslarda farklı olacaktır. Kişinin burada kendisine en iyi gelen sağlıklı beslenme tarzını uygulaması gerekir. Diğerleriyle kendinizi kıyaslarsanız bu sizde stres yaratabilir, bu durumda sizdeki stres bebeğinize süt aracılığıyla geçer. Doğumdan sonra ilk 40 gün hiç kimseyle kendinizi kıyaslamayın. Sizi iyi bir şekilde beslenmenize devam edin, süt kaliteniz artacak ve eski formunuza döneceksiniz. Kendi psikolojinizi mutlaka sağlam tutmalısınız. Lohusalık depresyonunu doğru yönetmek gerekir. Gücünüzü sağlıklı olmaya, bebeğinizi sağlıklı büyütmeye odaklamalısınız. Fazla kilolar emin olun yok olacaktır.

Yeni Doğum Yapmış Annenin Beslenmesi

İlk önce annenin düzenli beslenmeye önem vermesi gerekiyor. Anne olduktan sonra 3 öğün beslenmeli ve kahvaltıyı iyi yapmalıdır. Aralarda küçük atıştırmalıklar yapın. Kuruyemiş, sebze ve meyve gibi. Kefir tüketmek ve hurma tüketmek sütü artıracaktır. Anne emzirme öncesi çok aç olmazsa, emzirdikten sonra kendisini buzdolabının önünde bulmaz. Tok tutucu özelliği yüksek olan gıdalar annenin enerjisini yükseltecek ve kilo almamasını sağlayacaktır. Tatlı ihtiyacı da hurma ve badem tüketilerek giderilebilir. Emzirme olayı çok kalori yaktığı için aç şekilde yapılmamalıdır. Aksi halde emzirdikten sonra çok daha fazla kalori alırsınız. Bolca su içmeyi de ihmal etmeyin.

Süt Artırıcı Ara Öğün

Kefir oldukça yüksek süt artırıcıdır. 1 su bardağı kefirin içine biraz dereotu doğrayın ve karıştırın. Bebeğinde gaz olanlar içine kimyon katabilir. Bu karışımın yanında 3 tane hurmanın içine üçer tane Antep fıstığı koyarak tüketebilirsiniz.

Diyetisyen Merve Bilge Atalay’ın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir