Anasayfa » Haber » Yeni Askerlik Sisteminin Değişen Detayları

Yeni Askerlik Sisteminin Değişen Detayları

Dünyanın En Güçlü 10 Askeri Gücü- Güçlü devletler

Yeni Askerlik Sisteminin Değişen Detayları yazımızda milyonlarda kişiyi ilgilendiren askerlik sisteminin değişen detaylarını ve bedelli askerliği yazdık.

Yeni Askerlik Sisteminde Zorunlu Askerlik 6 Ay Oluyor

1927 yılında yürürlüğe giren askerlik sistemi 92 yıl sonra değişiyor. Bugüne kadar askerlik süresi sürekli olarak kısalsa da ilk defa askerli sistemi değiştiriliyor. Meclise sunulan teklifte 65 madde yer alıyor. Yeni askerli sistemiyle zorunlu askerlik 6 aya indiriliyor. Herkes için zorunlu askerlik artık 6 ay olacak. Kanun teklifi yasalaştığı andan itibaren kışlada bulunan askerlerin 6 ayı dolanları terhis olacak. Yeni sistemde isteyenler 6 aydan sonrada askerliğe devam edip aylık 2 bin TL maaş alabilecek. Askerliğe maaşlı devam edenlerin sigorta primleri de devlet tarafından ödenecek. Askerliğini uzatanların gerekli koşulları sağlamaları halinde generalliğe kadar yükselme imkanları bulunuyor. Teklif, 2 yıllık Meslek yüksek okulu mezunlarına da yedek astsubaylık imkanı sağlıyor.

Dünyanın En Güçlü 10 Askeri Gücü-Türkiye
Türk askeri

Bedelli Askerlik Kalıcı Oluyor

Yeni sistem ile bedelli askerlik artık kalıcı hale getiriliyor. Bedelli askerliğin böylece seçim vaadi olmasının önüne geçilmiş olunuyor. Bedelli askerlik için yaş sınırı da bulunmamaktadır. Askerlik yaşı gelenler bedelliden yararlanabilecek. 20 yaşını doldurmuş ve 31 bin TL ödeyenler bedelli askerlik yapabilecek. Ücret her yıl artacak ve ücret peşin alınacaktır. Bedelli askerlik yapanlar 1 aylık temel eğitimlerini aldıktan sonra terhis olacaklar. Bedelli askerlik için başvuranlar, kontenjandan fazla olduğu zaman kura yapılacak. Kura da çıkmayanlar bir sonrakine başvurabilecek. Bakaya ve yoklama kaçağı olanlar bir kereye mahsus bedelliden yararlanabilecek. Sistem devreye girdikten sonra bu kişiler bedelliden yararlanamayacaktır. Bakaya ve yoklama kaçakları her gün için 10 lira ceza ödeyecekler.

Askerliğini yedek subay olarak yapan doktorlar mecburi hizmetlerini yapmış sayılacak. 10 yıllık polislerde askerlik hizmetini yapmış sayılacak.

Yardımcı Kaynak: NTV

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir