Yeni Açıklanan Müfredat

Yeni Açıklanan Müfredat Da Neler Değişti?

Haber

Yeni Açıklanan Müfredat Da Neler Değişti? yazımızda değiştirilen eğitim müfredatında neler var, hangi ders konuları azaltıldı, hangi ders saatleri artırıldı ve hangi sınıfta olanları etkiliyor hakkında yazdık.

Yeni Açıklanan Müfredat-Ders
Öğrencilik

İlk Eğitim Müfredatı 1924 Yılında Yapıldı

Daha sonraları 1948, 1968, 1978, 2003, 2004’den sonrada 2017 yılına geldiğimizde yeniden müfredat da oynamalar yapıldı. Eğitim sistemi konularını ve ne işleneceğini önceden belirlenen müfredat sayesinde biliriz. Müfredat da ne varsa öğrencilere o dersler verilir ve onlar bu işledikleri konulardan sınava tabi tutulur. Müfredat eğitim ve öğretim bazlı teknik ve yöntemleri içermelidir. Müfredatın yapısını 5’e ayırırız. İlki fiziksel yapıdır. Okul binalarının yapısını belirtir. Öğrencilerin okula giderken güzel ve göze hitap eden bir bina girmesi onların okula isteyerek gitmesini sağlar. İkinci donanımdır. Okulun içinde bulunan öğrencilerin yararlanabileceği yapılardır. Spor salonu, tiyatro, konferans salonu, laboratuvar, teknoloji ve bilim odaları, zengin kütüphanelerin bulunması da donanım kısmına girer. Üçüncü kısım personeldir. Okulda bulunan öğretmenler ve çalışan personel bu kısma girer. Dördüncü kısım eğitim programlarıdır. Beşinci kısım ise alınan eğitim ve öğretimin çevreye yaptığı olumlu katkısıdır.

Yeni Açıklanan Müfredat
Yeni Müfredat

Yeni Açıklanan Müfredat İçeriğinde Çok Fazla Bir Değişiklik Yok

Bazı derslerin konuları azaltılmıştır. Gereksiz görülen konular müfredat dan kaldırılmıştır. Öğrencileri gereksiz bilgilerden korumuşlardır. Tarih dersinde bazı gereksiz bilgiler çıkarılmıştır. Peygamberimizin hayatı tarih derslerine eklenmiştir. Tarih dersi ders kısma ayrılmıştır. Orta okulda peygamberimizin hayatı, inkılap tarihi ve Atatürkçülük dersleri eklendi. İlk okul da insan hakları, yurttaşlık ve demokrasi dersi eklendi. Lise de tarih dersi bölünmüştür. Türk kültürü ve medeniyeti, peygamberimizin hayatı, çağdaş Türk ve Dünya tarihi ve normal tarih olarak Tarih dersi 4 farklı derse ayrılmıştır. Bazı derslerden de bazı üniteler gereksiz ve fazlalık görülerek kaldırılmıştır. Öğrencilerin eğitimlerini daha sağlıklı bir şekilde almaları sağlanmıştır. Coğrafya ve felsefe derslerinin müfredat da ki yerleri çok azaltıldı. Coğrafya dersi sosyal bilgiler dersi içinde küçük bir ders olarak işlenecektir. Müfredat değişikliği TEOG ve LYS sınavlarını etkilemeyecektir. Kademeli olarak değişiklikler uygulanacaktır.

Yeni Müfredata Halkın Katkısı

Yeni Açıklanan Müfredat
Sınavlar

Yeni müfredat da beğenmediğiniz noktaları milli eğitim bakanlığının sitesinde yorum olarak yazabilirsiniz. Sizin görüşlerinizi dikkate alacaklardır. 2018 yılında yeni oluşturulan ve geliştirilmeye açık olan müfredat okutulacaktır. Yeni müfredatın etkili olabilmesi için öğretmenlerin kalitelerinin yükseltilmesi ve öğrencilere kendilerini gösterebilecek zemin hazırlanması gerekir. Diğer türlü eğitim sistemi kaldığı yerden devam eder.

Yeni Açıklanan Müfredat Da Neler Değişti?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir