İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Yemen’deki İç Savaş Nedeniyle Çocuklar Ölüyor

Yemen’deki İç Savaş Nedeniyle Çocuklar Ölüyor

Yemen'deki İç Savaş

Yemen‘deki İç Savaş Nedeniyle Çocuklar Ölüyor yazımızda Yemen’de 5 yıldır süren iç savaş nedeniyle halkın özellikle çocukların açlık, susuzluk çekmesini ve çocukların hızlı bir şekilde yaşamını yitirmesini yazdık.

Yemen’deki İç Savaş

Birleşmiş Milletler’in raporuna göre; Yemen‘de her 10 dakikada 5 yaşın altında 1 çocuk ölüyor. Yemen’de 13.4 milyon kişinin ölüm riskiyle karşı karşıya olduğu açıklandı. Yemen’de 1 milyon kadar çocuk açlıktan ölümün eşiğinde dururken, 4 milyon çocuğunda sırada beklediği belirtilmektedir. Yemen’deki açlığın ve fakirliğin sebebi ise ülke içinde darbe yapıldıktan sonra çıkan iç savaş. İç savaşın dış ülkelerce desteklenmesiyle birlikte 2014 yılından beridir Yemenlilerin yaşamları çok zorlaştı. Yemen, eskiden Osmanlı topraklarında yer alıyordu ve şuanda Suudi Arabistan‘ın komşusu konumundadır. Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleri çıkan iç savaşa destek vermektedir. Bu savaş ülke ekonomisinin çökmesine ve ülkedeki yapıların virana bir hale gelmesine neden oldu. Yemen’de iç savaş nedeniyle üretim durma noktasına geldi. Yemen para birimi dolar karşısında her geçen gün değer kaybediyor. Temel ürünlerin fiyatları da sürekli artmaktadır. Ülkede açlık, susuzluk, ilaç ve diğer konularda sıkıntılar yaşanmaktadır. Yemenlilerin ayrıca kolera salgınıyla başları dertte.

Yemen Haritası

Savaşın Çocuklar Üzerindeki Olumsuz Etkisi

Yemenliler yokluk nedeniyle yiyecek ve ilaç bulamamaktadır. Çocukların sağlıkları fakirlik nedeniyle gittikçe bozulmaktadır. Çocuklar açlık ve susuzluktan bir deri bir kemik kalmış. 1 milyon kadar çocuk acil yardım bekliyor ve 4 milyonu da yakın bir zamanda kötüleşecek. Yemen’de her 10 dakikada 5 yaşın altında 1 çocuk, yetersiz beslenme, bağırsak enfeksiyonu ve yüksek ateş nedeniyle yaşamını yitirmektedir. Birleşmiş Milletlere göre; nüfusun %75’i insani yardıma ve korunmaya muhtaç. 22 milyondan fazla insan yardım bekliyor. Birleşmiş Milletlerin sürekli yardım çağrısına cevap veren yeterli sayıda ülke yok. Dünyanın bir kısmının obezite hastalığıyla uğraşması, diğer kısmının ise açlık sorunu yaşaması dengelerin nasıl bozulduğunu bir kez daha bizlere gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir