MutfakYaşam

Yemek Yaparken İşinizi Kolaylaştıracak Püf Noktalar

Yemek Yaparken İşinizi Kolaylaştıracak Püf Noktalar yazımızda bugün sizler için mutfakta yemek yaparken işinizi kolaylaştıracak birkaç püf noktasını yazacağım. Yazının devamına buradan ulaşabilirsiniz.

Yemek Yaparken İşinizi Kolaylaştıracak Püf Noktalar

Balzamik Sirkeli Fırında Çiçek Soğan Yapımı

* Soğan doğrarken gözler yaşarır bunu engellemek için; kesme tahtanızın üzerine soğanı kesmeye başlamadan önce birkaç damla sirke damlatırsanız gözleriniz yaşarmayacaktır.

* Çiğ domateslerinizi soyarken zorlanıyorsanız bu işlemi patates soyacağıylada yapabilirsiniz.

* Yemekleriniz fazla sulu olduysa ve sulu olmasını istemiyorsanız; ocağınızın altını iyice açın ve tencerenizin kapağını aralayın. Yemeğiniz suyunu bir süre sonra çekecektir.

* Yemeğiniz tuzlu olduysa içine yemeğin oranına göre patates soyup doğrarsanız yemeğinizin tuzunu ayarlamış olursunuz.

* Krep yaparken kaşıkla dökmek zor oluyor ve kaşıktan tezgaha, ocağa damlamasından rahatsızsanız; boş ketçap veya mayonez şişelerine krep hamurunuzu doldurup tavaya öyle sıkabilirsiniz. Böylelikle daha kolay ve etrafa damlamadan krep yapabilirsiniz.

*Altı çok pişen ve yanan kurabiye ve keklerinizi ziyan etmek istemiyorsanız yanan kısımlarını rendeleyerek yanık yerlerinden kurtulabilirsiniz.

* Kekinizi piştikten sonra kalıptan çıkaramıyorsanız; kalıbı ıslak bir bezle sarıp biraz bekletin sonra kekinizi çıkarabilirsiniz.

* Yemeğinizin taşmasını engellemek için tencerenizin ağız kısmına bir fırça ile zeytinyağı sürerseniz yemeğinizin taşmasını engellemiş olursunuz.

* Sütünüzü kaynatırken taşmaması için dibine bir fincan tabağı koyarsanız sütünüz taşmaz. Ama iç tarafı yukarı bakacak şekilde koymanız gerekli.

* Karnıbahar haşlarken daha beyaz olmasını ve kokusunu engellemek istiyorsanız karnıbaharı haşladığınız tencereye biraz süt dökerseniz karnıbaharınız kokmaz ve daha beyaz görünür.

* Bayatlayan ekmeklerinizin yumuşak olmasını istiyorsanız; bir tencereye yarıya biraz su doldurun üzerine ekmeklerinizin sığacağı kadar büyüklükte bir süzgeç koyun. Ekmeklerinizi süzgeçin içine koyun ve tencereyi ocağın üstüne koyun bir süre kaynasın. Böylece ekmekleriniz yumuşacık olacaktır.

* Salçalarınız açtıktan bir süre sonra küflenmeye başlıyorsa bu sorunu çözmek için iki yöntem var.

1) Salçanızı cam bir kavanoza boşaltıp ağzını da kapatırsanız salçanızın üstü küflenmez.

2) Salçanızı açtıktan sonra üstünü düzleştirip zeytinyağı koyarsanız  küflenmez.

* Genellikle mutfakta kek, börek, kurabiye gibi hamur işleri yaparken yumurtanın beyazı artar ve genelde pek bir yerde kullanılmaz ve dökülür. Dökmek istemiyorsanız  yumurta aklarıyla beze yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir