Çocuk GelişimiHaberYaşam

Yaz Tatilinde Çocukların Güvenliği

Yaz Tatilinde Çocukların Güvenliği yazımızda okulların tatile girmesiyle çocukların bolca boş zamanı olmaktadır, bu boş zamanda dışarıya çıktıklarında nasıl davranılması gerektiğini ve ergenlik yaşlarında ailelerin çocuğuna karşı tutumunun nasıl olması gerektiğini yazdık.

Yaz Tatilinde Çocukların Güvenliği
Mahalle

Yaz Tatilinde Çocukların Güvenliği-Mahalle Kültürü

Çocuklar yaz tatiline girdi. Bu yaz tatili sırasında dışarı çıkıp oynamak isteyen çocuklara daha çok dikkat etmek gerekiyor. Dışarı çıkmasını engellememek gerekiyor fakat dikkati de elden bırakmamak gerekir. Çocuklarınız gözünüzün önünde iyi arkadaşlarla oynarsa sokağa çıkmak çocuğun gelişimi için çok faydalı olacaktır. Hep evde olmak çocuk için zararlı bir durumdur. Mahalle kültürünün yaşanması için çocuğun mahalle ile iletişimi güçlü olmalıdır. Bizi biz yapan değerli kültürümüzün devam etmesi için diğer insanlarla konuşup birbirlerini anlamaları gerekir.

Yaz tatilinde çocukların birbirleriyle çok fazla vakit geçirmesi ve oyun oynaması çok faydalı olacaktır. Spor ve dini eğitim almaları onların zinde ve ahlaklı bireyler olmalarını sağlayacaktır. Çok fazla koruyucu olmak çocuklar için ters tepki yapacaktır. Çocukların korunmasında ailenin mahalle arkadaşlarını seçerken yardımcı olması çok önemlidir. Burada aileye büyük görev düşmektedir. Çocuğunuzun çevresi olan arkadaşları iyi düzenleyerek ona uygun ortamları oluşturmak aileye düşmektedir. Yabancı ve kötü niyetli insanlar uzak durmasını da ailesi iyi öğretmesi gerekiyor. 3-6 yaş döneminde çocuğa kötü olan kavramları öğretmek gerekiyor. Tedbirini alan aile çocuğunu daha rahat koruyabilmektedir.

Genel Olarak Düşen Psikolojimizi-Anne ve kız
Ergen

Ergenlikte Ailelerin Tutumu Nasıl Olmalı?

Ergenlik döneminde olan gence baskıcı bir uygulama yapmamak gerekir. Değişen hormonlar ve deneme isteği gencin her şeye açık olduğunu göstermektedir. Baskıcı ve sıkıcı bir tutum yerine yapıcı ve sorunlarını dinleyen bir aile tutumu göstermek gencin sorunlarını aşmasını sağlar. Ailenin çocuğuna her şeyden önce güven vermesi çok önemlidir. Ailesine güvenmeyen genç hiç bir derdini ve sorununu ailesiyle paylaşmaz ve arkadaşlarıyla daha çok yakınlaşır. Arkadaşlarının kişilikleri çocuğa olumlu veya olumsuz olarak yansır. Aile ile çocuk arasındaki bağın korunması gerekir. Çocukların isyan döneminde hayatta olumsuzlukların olduğunu ve bu olumsuzlukların onu olgunlaştıracağını bilmesi gerekiyor. Bu olumsuzluklarda ailenin çocuğunun yanında olması ve yapıcı bir şekilde yaklaşması çocuğun sıkıntılı dönemlerini sorunsuz atlatmasını sağlayacaktır.

Çocuğunuza temel de güven duygusunu verebilirseniz ergenlik zamanlarında büyük sıkıntılar yaşamazsınız. Sevgi ve güven duygusu ailelerin temelini oluşturmaktadır. Çocuklar kendi kimliğinin benimsenmesini ister ve benimsenme olmaz ise kötü yollara başvurabilir. Kişiliğine önem verilen ergen sağlıklı bir ergenlik dönemi geçirecektir. Çocuklar yaşamış olduğu bir olayı önce ailesiyle bağdaştırır. Öncesinde anne ve babası yaşamış olduğu olayı yaşadıysa kendisininkini onlarınkiyle kıyaslar. Burada da kıyaslama yapar ve ailesine sorular sorar. Güven duygusu olduğu için aldığı bilgilerle sorununu çözer. Anne ve baba yardım etme bilinciyle yaklaştığı vakit çocukla arasında iyi bir bağ oluşur.

Yaz Tatilinde Çocukların Güvenliği.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir