Yaz Meyvesi Alırken Dikkat Edilecekler ve Meyvelerdeki Son Durum

Yaz Meyvesi Alırken Dikkat Edilecekler ve Meyvelerdeki Son Durum yazımızda meyvelerin tazeliğini anlamanın yollarını, en iyi çilek çeşidini, karpuz ve kavundan son durum, kavunun ve karpuzun iyi olduğunu anlamanın yollarını ve piyasadaki meyve fiyatlarını yazdık.

Yaz Meyvesi Alırken Dikkat Edilecekler

Baharın gelmesiyle birlikte manav tezgahlarında bahar meyveleri görülmeye başladı. Yaz meyvesi alırken meyvelerin tazeliğini anlayabilmek için parlaklığına, sertliğine ve meyvenin canlı duruşuna dikkat etmek gerekir. İnsanların anlamadan pörsümüş meyveleri aldığı olmaktadır. Malların durumunu anlamak için meyve ve sebzelere dokunarak test etmek gerekir. Yaz meyvelerinin de aynı şekilde taze olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Radyasyondan Koruyan Sirke Yapımı

Meyvelerdeki Son Durum

Çileğin 80 çeşidi bulunmaktadır. En iyi çilek eski Osmanlı çilek çeşididir. Bu çileğin hangi bölgeden geldiği ve ne zaman geldiği belli olmamaktadır. Çileğin tadına varmak için bu çile türünü kaçırmamak gerekir. Ülkemizde şuanda bulunan karpuzlar İran’dan gelmektedir. Ülkemizde daha karpuz çıkmamıştır. Antalya ilimizde seralarda üretilen karpuzlar piyasaya çıkacaktır. Yavaş yavaş yerli karpuzlar meyve tezgahlarında yerlerini alacaktır. Kavunlar seralardan çıkmıştır ve Antalya-Mersin’den ülkeye dağıtılmış durumdadır.

Karpuz Faydaları ve Tarihi

Karpuzların kalitelisini anlamak için yine canlılığına bakılması ve eliniz ile karpuza vurduğunuzda tıp tıp diye ses çıkarmaması gerekir. Eğer bu tür ses çıkartırsa karpuzun içi boştur veya hamdır. Karpuzun tın tın ses çıkartması gerekir. Eliniz ile karpuzun altına vurmanız gerekir. Kavunun iyi olmasını ise ağırlığından ve alt kısmının yumuşak oluşundan anlayabilirsiniz. Bu tür kavunlar çok lezzetli ve tatlı olurlar. Hafif ve alt kısmı sert olan kavunlar ise lezzetsizdir. Kavunun mutlaka ağır olmasına dikkat edilmelidir.

Meyve Yemenin Faydaları

Şuanda meyvelerden çilek, yeşil erik ve yeşil çağla tavsiye edilmektedir. Siyah dut bulabilenler de mutlaka tüketsin. Siyah dut kanı temizlemektedir. Ağız ve mide yaralarını iyileştirmektedir. Karpuzun kilosu 2,5-3 TL arasında satılmaktadır. Kavun 6-7 TL arasında satılmaktadır. Yeşil eriğin 1.sınıfı 50 liradan başladığı fiyatına 15 liraya kadar düştü. 2.sınıf erikler 6-7 liradan satılmaktadır. İyi çağlalar 15-20 lira arasında satılmaktadır. Yerli çağlalar 10 liradan satılmaktadır. Kara dutun yarım kilosu 5-6 liradan satılmaktadır. Anamur çileği ise 6-7 liradan satılmaktadır. Her gün düzenli olarak mevsim meyvelerinden tüketmeye çalışın.

Yorum yapın