İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Yatmadan Önce Bir Bardak Su İçilmeli mi?

Yatmadan Önce Bir Bardak Su İçilmeli mi?

Kolay Kilo Verdiren Tavsiyeler

Yatmadan Önce Bir Bardak Su İçilmeli mi?

Kolay Kilo Verdiren Tavsiyeler

Yatmadan Önce Bir Bardak Su İçilmeli mi? Diyetisyenlerin Görüşleri

Gözden kaçırmak kolay olsa da, vücudumuzda sıklıkla dikkat çeken kas, kemik, organlar ve yağın yanı sıra, Cleveland’a göre su aslında ortalama yetişkin kadın vücudunun %55’ini ve yetişkin erkek vücutlarının yaklaşık %60’ını oluşturuyor.

Bir parktaki çimenlerin ve bir bitki bahçesindeki bitkilerin büyümek ve gelişmek için yağmurdan, bir hortumdan, fıskiyeden veya sulama kutusundan suya ihtiyaç duyması gibi, “Hayatta kalmak için suya bağlıyız” diyor RD, kurucu ortağı Katherine Brooking San Francisco’daki beslenme haber şirketi Appetite for Health. “Su, metabolizma, nefes alma, terleme ve atıkların giderilmesi yoluyla kaybedilen sıvıların geri kazanılmasına yardımcı olur. Ayrıca aşırı ısınmayı önlemeye yardımcı olur, eklemleri ve dokuları yağlar, sağlıklı cildi korur ve uygun sindirim için gereklidir.”

Miami’de kayıtlı bir diyetisyen beslenme uzmanı ve Beslenme ve Diyetetik Akademisi ulusal medya sözcüsü Roxana Ehsani, RD, CSSD, her gün su tüketmemiz önemlidir, ancak çoğu insan günlük su hedeflerine ulaşmıyor. Aslında, bazı bilimsel tahminlere göre, Amerikalıların yaklaşık %75’i kronik olarak susuz kalmış durumda ve bu, sağlığımıza herhangi bir fayda sağlamıyor. ACSM’nin Sağlık ve Fitness Dergisi’nde yapılan bir araştırma, yaklaşık %2’lik hafif dehidrasyonun bile yorgunluk, baş ağrısı, konsantrasyon güçlüğü, baş dönmesi ve daha fazlasını tetikleyebileceğini buldu.

Kayıtlı bir diyetisyen ve Güney Carolina, Charleston’da Nutrition Now Counseling’in sahibi Lauren Manaker MS, RD, LD, “Uygun hidrasyonun sürdürülmesi, nasıl hissettiğimiz üzerinde derin bir etkiye sahip olabilir” diyor. “Cildinin nasıl göründüğüne odaklananlar için, uygun şekilde nemlendirilmiş olmak, cildinizin görünümü üzerinde de gözle görülür bir olumlu etkiye sahip olabilir.”

Suyun beyne, vücuda ve cilde faydalarını artırmak için, bütün gün kavrulmuş halde dolaştıklarını fark eden bazı kişiler, yatmadan önce su içmek için yemin ederler. H2O ihtiyaçlarınızı karşılamaya yardımcı olacak iyi bir strateji gibi görünüyor, ancak bu strateji geri tepebilir mi? Uzmanlardan görüşlerini istedik.

90 Dakikalık REM Uykusunun Önemi

Yatmadan Önce Su İçmenin Faydaları

Bahsettiğimiz gibi, 4 Amerikalıdan 3’ü gün boyunca yeterince sıvı içmiyor veya boşlukları doldurmak için yeterince su açısından zengin yiyecekler tüketmiyor olabilir.

“Yatmadan önce su içmeyi alışkanlık haline getirmek, insanların günün son dakikalarında sıvı kotalarını karşılamalarına yardımcı olabilir. Bazı insanlar için yatmadan önce su içmek, ter üretmelerini sağlayarak, onları daha serin ve daha rahat tutarak daha iyi uyumalarına yardımcı olabilir. ,” diyor Manaker, ya da vücut ısısını hafifletmeye yardımcı olarak, diye ekliyor Brooking.

Sıcaklık, sağlıklı uyku yeteneğinizde büyük rol oynadığından, bu kesinlikle bir nimet olabilir.

Yatmadan Önce Su İçmenin Sakıncaları

Yine de Brooking, Ehsani ve Manaker, yatmadan hemen önce birkaç bardak su içmenin en akıllıca strateji olmadığı konusunda hemfikir. Manaker, “Yatmadan hemen önce su içmek, özellikle miktar çok fazlaysa, sık sık idrara çıkma ihtiyacı duymanıza neden olabilir, bu da uykuyu olumsuz etkileyebilir” diyor.

Bazı insanlar yatmadan hemen önce su içmenin kilo vermelerine yardımcı olabileceğine inanırken, Brooking jürinin bu konuda hala kararsız olduğunu söylüyor; aslında iğneyi gerçekten hareket ettirmek pek olası değildir. Ayrıca, (gece boyunca birkaç kez tuvalete gitmekten) kaynaklanabilecek olası uyku kesintisi, herhangi bir faydayı dengeleyebilir.

Brooking, “Kötü uyku, açlığı ve tokluk hormonlarını etkileyerek gün içinde sizi daha da acıktırabilir” diyor. Ehsani, yatmadan hemen önce su içmenin mutlaka kilo vermeye yardımcı olmadığını ekliyor. Doğru, yeterli su alımını genel olarak kilo kaybıyla ilişkilendiren çalışmalar var, ancak bu yatmadan önce su alımıyla ilgili değil. Yemek saatlerinde ve çevresinde yeterli su içmekle ilgili, diyor.

Yatmadan önce içmeniz gereken su miktarı, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç faktöre bağlıdır:

  • Günün erken saatlerinde ne kadar su içtiniz
  • Eğer egzersiz yaptıysanız
  • Çevrenizin sıcaklığı (yüksek ısı daha fazla terlemeye yol açar ve bunu desteklemek için daha fazla H2O gerekir)
  • Vücut ölçünüz

Ehsani, ortalama bir insan için, “Yatmadan önce 8 ila 12 ons (236 ml – 340 ml)su, susuzluğunuzu gidermek için yeterli olacaktır – ve umarım gece boyunca birkaç kez tuvalete koşturmak için çok fazla değildir” diyor. “Herkes farklıdır, bu yüzden miktarları test edebilir ve aynı anda hem susuz kalmanız hem de iyi bir gece uykusundan yararlanmanız için en iyi neyin işe yaradığını görebilirsiniz.”

Bilim Adamları 'Sonsuza Kadar Kimyasal' Maruziyeti

Alt Çizgi

Brooking, zamanlamanın, gün boyunca genel sıvı alımından daha az önemli olduğunu ve su alımınızı aralıklı hale getirmenin yalnızca herhangi bir kilo koruma hedefine yardımcı olmayacağını, aynı zamanda enerji seviyelerini daha yüksek, beyninizi daha keskin ve mesanenizi dengede tutacağını söylüyor. Böylece gece yarısı tuvalete koşmak için tekrar tekrar uyanmak zorunda kalmazsınız.

Brooking, “Gün boyunca susuz kalmamanızı, ardından uyku bozukluğunu en aza indirmek için yatmadan bir veya iki saat önce sıvı alımını azaltmanızı öneririm” diyor. “Kilo kaybı için (hala!) sihirli bir kurşun olmadığını unutmayın. Yatmadan hemen önce süper nemlendirme gibi hileler harika sonuçlar vermez ve uykunuzu bölerek geri tepebilir.”

Manaker, vücudun sıvı dengesini gün boyunca düzenlediğini, bu nedenle gün boyu ihtiyaç duyduğu şeyi sağlamanın bazı faydalar sağlayabileceğini söylüyor. Belirli bir anda çok miktarda su içmek yerine düzenli aralıklarla su içmek idealdir.

Ulusal Tıp Akademisi, kadınlar için günde 11½ bardak ve erkekler için günde 15½ bardak su önermektedir. (Evet, nemlendirici yiyecekler, çay ve kahve sayılır!)

Ehsani, “Bu sayıya yakın bir yerde yok mu? Yavaş başlayın ve yukarı doğru ilerleyin” diyor. “Artık sadece 4 ila 5 bardak mı içiyorsunuz? Günde en az 6 bardak içmeyi hedefleyin.”

Başlangıç için şu ek hidrasyon destekleyici ipuçlarını deneyin:

  • Güzel bir sürahi veya sürahi kolunuzun ulaşabileceği bir yere koyun. ( Drew Barrymore bu numaraya yemin ediyor !)
  • Her saat başı 8 ons (236 ml) içmek için bir takvim ayarlayın veya hatırlatıcı izleyin.
  • Drink Water Reminder N Tracker veya Water Tracker WaterLlama gibi size hatırlatmaya ve günlük su bardaklarınızı takip etmeye yardımcı olan ücretsiz bir uygulama indirin.

Ehsani, “Geceleri tonlarca su içmek zorunda kalmamak ve ardından uykunuzu etkilememek için gün boyunca susuz kalmamak için sürekli içmeyi hedefleyin.”

Yatmadan Önce Bir Bardak Su İçilmeli mi?-Kaynak: eatingwell.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir