You are currently viewing Yaşlara Göre Yatak Tercihleri ve Bel Yastığı Kullanımı Nasıl Olmalı?
Yatak Tercihleri

Yaşlara Göre Yatak Tercihleri ve Bel Yastığı Kullanımı Nasıl Olmalı?

  • Post author:
  • Post category:Sağlık / Yaşam
  • Reading time:3 mins read
  • Post comments:0 Yorum
  • Post last modified:30 Mart 2020

Yaşlara Göre Yatak Tercihleri ve Bel Yastığı Kullanımı Nasıl Olmalı? yazımızda erkek ve kadının vücut yapılarının farklı olmasını, kişilerin 3 farklı yaş döneminde hangi tip yatak kullanması gerektiğini ve bel yastığı kullanımında dikkat edilmesi gerekenleri yazdık.

Erkeğin ve Kadının Yatışı

Yatak seçimi ve yatış pozisyonu sizin sabahları ağrılı bir şekilde uyanmanıza neden olabilmektedir. Erkekler ve kadınlar vücut yapıları olarak farklıdır. Erkekler, kadınlara göre daha sert bir kas yapısına ve kemik yapısına sahiptir. Çiftlerin yatışlarında erkeğin yattığı kısım daha çok bozulur. Yatağın yayları da bu tarafta daha çok göçer. 1-2 ayda bir kadın ve erkeğin yattığı taraflar değiştirilmelidir. 5-10 yılda bir yataklar değiştirilmelidir. Erkek ve kadın hep aynı omuzları üstünde yatmamalıdır. Farklı omuzlar üzerinde yatarak omurganın da eğilmesi engellenir.

Uyku Problemleri

Yaşlara Göre Yatak Tercihleri

20 yaşında kadar yumuşak yataklarda yatılabilir. 20-40 yaş aralığında orta-sert yataklar tercih edilmelidir. Bunun nedeni omurga artık esnekliğini kısmen kazanmış ve kısmen kaybetmiştir. 40 yaşından sonra ise omurga artık esnek değildir. 40 yaşından sonra omurganın içinde bulunan disklerin suyu çekilmektedir. Suyu çekildiği zaman siz yatağa göre şekil almaya çalışırsanız omurga bozulur. O yüzden yatağın şeklini almamak için sert yatakta yatılması, omurganın dik durmasını sağlamaktadır. Ortopedik ve sert yataklar 40 yaşından sonra tercih edilmelidir. Yatak seçiminde mutlaka ortopedik ve sert yataklar seçilmelidir. Bu yatak türleri diğer yataklara göre daha ucuzdur. Pahalı olan yumuşak yataklar 40 yaşın üzerinde olanların omurga sağlığını tehdit etmektedir. Uzmanlar yumuşak yatakları önermemektedir. Bunun yanı sıra yumuşak koltuklar bile önerilmemektedir.

Bel Fıtığı Nasıl Oluşur

Bel Yastığı Kullanımı

Araba koltuğu gibi sert koltuklar her zaman için daha iyidir. Bel desteği yastıklarda kişinin bel konkavitesine göre verilmelidir. Her bel yastığı herkese uymaz. Araba sürerken bele destek olsun diye kullanılan yastıklar cinsiyete göre ve boy uzunluğuna göre tercih edilmelidir. Bel yastıkların da belirli bir standart yoktur. Bel yastığının yanlış kullanımı ve yanlış boyutlarda kullanılması nedeniyle çok kişi bel kayması ameliyatı yaptırmak zorunda kalmıştır. Bel yastığı kullanırken size en uygun yastığı seçmeli veya muayene olduktan sonra doktorunuzun size tavsiye ettiği bel yastığını kullanmalısınız.

Yaşlara Göre Yatak Tercihleri ve Bel Yastığı Kullanımı Nasıl Olmalı?-Beyin ve Omurilik Cerrahi Uzmanı Dr. Onur Kulaksızoğlu’nun videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın