Ekonomi ve ParaHaberYaşam

Yapı Sektörü Raporu

Yapı Sektörü Raporu yazımızda 2016 yılının Türk yapı sektörü analizi, 2017 yılının ilk 7 ayının büyüme rakamları, yapı sektörünün son durumu ve Avrupa ülkelerine yapı malzemeleri ihracatını yazdık.

Yapı Sektörü Analizi

Ülkemiz için oldukça önemli bir ekonomik alandır. Türkiye’nin büyümede lokomotif görevi gören çalışma alanlarının en önünde gelmektedir. 2016 yılı verilerine bakıldığında 16.8 milyar dolarlık bir ihracat yapılmıştır. Yine aynı yılın verilerine göre 9 milyar dolarlık bir ithalat yapılmıştır. 7.8 milyar dolarlık ülkenin karı bulunmaktadır. Türk yapı sektörünün gelmiş olduğu nokta sayesinde bu olumlu durum yaşanmıştır. 2016 raporuna göre ülkemiz bu alanda sürekli olarak gelişmesini sürdürmüştür. Sektör temsilcileri gittikleri ülkelerde ciddi oranda saygı görmektedir. Özellikle Avrupa ülkelerine yapı bakımından çokça ihracatımız bulunmaktadır. Son zamanlar global ölçekli yaşanan yapı sektöründeki kriz nedeniyle sektör biraz küçülmüştür.

Konut sektörü her yıl cari bakımdan fazla vermektedir. Ülkenin cari açığını en fazla kapatan sektörler arasında ön sıralarda yer almaktadır. Genelde yapı sektöründe büyüme oranları %10’un altına düşmemektedir fakat 2017 yılının ilk 7 ayında büyüme %5 oranında kalmıştır. Bunun en büyük nedeni de global sektörün küçülmesi ve ülkemize de etkisi olmasıdır. 2017 yılı yıl sonu büyümesi %5 oranında olacağı analiz ve tahmin edilmektedir.

Konut Satışlarının Durumu

Avrupa’da Yapı Sektörünün Durumu

Yapı sektöründe en çok ihraç ettiğimiz ülkeler İtalya, İngiltere, Belçika, Fransa ve Almanya’dır. Avrupa’da yapı sektörü çok ciddi bir büyüme trendine girmiş bulunmaktadır. Türk Yapı Sektörü Birliğince Avrupa’da katılınan müteahhitler toplantılarında büyüme tahminleri uzmanlar tarafından verilmektedir. İngiltere yapı sektöründe %70 oranında bir büyüme bekliyor. Almanya tekrar şehirlerine göç bekliyor ve bu göç ile birlikte alt yapı yatırımlarını yapacaklardır. Almanya uzun yıllar önce altyapısını geleceğe göre yaparak sanayi gelişmesine önem vermiştir. Fakat bu göçler nedeniyle altyapısını yenilemek zorunda kalacaktır. Bu nedenle de Almanya’da da yapı sektörünü büyümesi ciddi oranda görülecektir.

Belçika ve Fransa’da da çok ciddi yapı hareketleri görülmektedir. Bu yapı ihtiyacını ülkemiz karşılayarak sektör yine büyümesini sürdürecektir. Rapora göre Avrupa ülkelerinin yapı malzemelerine olan ihtiyacı büyüyecek ve bu alanlarda ithalatları eskisine göre daha fazla olacaktır. Avrupa dışında Irak, Libya ve Orta Doğu ülkelerine ciddi yapı yatırımları yapılmıştır. Yapı sektöründe büyümek isteyen firmalar mutlaka Asya kıt’asına yönelmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir