Bilim ve TeknolojiHaber

Yapay Zekanın İnsanlık İçin Faydaları ve Tehditleri

Yapay Zekanın İnsanlık İçin Faydaları ve Tehditleri yazımızda yapay zekanın hızla geliştirilmesine paralel olarak silahlanmada oluşturabileceği tehditler, insanların insansız hava araçlarının hedefi olması, yapay zekanın faydaları ve yapay zekanın ekonomiye katkısını yazdık.

Yapay Zekanın Tehdit Oluşturduğu Durumlar

Yapay zeka insanlık için şu anlık faydalı işlerde kullanılmaktadır. Yapay zeka kullanımında insanları bekleyen tehlike silahların yapay zeka ile daha teknolojik ve daha büyük kitleler üzerinde kullanılması olacaktır. Yapay zeka üzerinde insanların kontrolünü kaybetmesi de bir diğer tehlikedir. Yapay zeka geliştirmelerinin devam etmesinin nedeni ise insanlığa çok büyük faydalarının olacağıdır. Tehlikesi de çok büyüktür. Otonom silah sistemleri insan öldürme ve hedefleri vurma gibi görevleri kendi başlarına yapabilirler. Bu durum insanlık için çok büyük tehlike olabilir. Bu duruma günümüzde dronelar örnek verilebilir. İnsansız hava araçları olarak tabir edilmektedir. Özellikle silahlı kuvvetlerin envanterinde bulunan silahlı dronelar bir çok hedefi yok edebilmektedir. Tek bir tuş ile büyük bir kitlenin yok edilme imkanı vardır ve yapay zekanın da küçük de olsa hata yapabilme ihtimali bulunmaktadır. Hedefte olmayan sivil grupların ve insanların vurulma ihtimali çok büyük bir risktir.

silahli-ihalar

Yapay Zekanın İnsanlık İçin Faydaları

Medeniyetlerin gelişimine baktığımızda zekanın gelişmelerdeki önemi çok büyüktür. Zekasını kullanan insanlık hızlı bir şekilde gelişmiştir. Yapay zekanın da doğru kullanımı insanlığın büyük bir gelişim göstermesini sağlayacaktır. Yapay zeka sayesinde yaygın salgın hastalıkların önlenmesi ve yoksulluğun önlenmesi gibi faydaları olacaktır. İnsanlar isterse savaşları bile ortadan kaldırabilirler. İnsanlar yapay zekaları daha etkili kullanarak cerrahi ve sağlık işlemlerinde faydasını görecektir. Yapay zeka aynı şekilde bazı ciddi hastalıklardan kurtulmamızı da sağlayacaktır.

yapay-zeka-veri-kullanimi

Yapay Zekanın Ekonomiye Etkisi

Yapay zekanın ekonomiye en büyük etkisi istihdam tarafında olacaktır. Sürücüsüz araçların yaygınlaşması sürücüsü olan meslekleri ortadan kaldıracaktır. Daha çok emek gücüne dayalı meslekler ortadan kalkmaya başlayacaktır. Yapay zekalı teknoloji kullananların daha rahat ettiği ve refah seviyelerinin arttığı görülmektedir. İstihdam kaybının yerine yapay zekanın getirmiş olduğu avantajlara odaklanılması gerekir. İş dünyasında tekrara dayalı işleri insanlar yapmaktadır. Robotlar sayesinde bu işler insanlardan alınıp daha iyi bir şekilde yapılacaktır. İnsanlarda zekasını daha iyi kullanabileceği işlere yönelecektir.

Mevcut sistemde insanlara robotlaşma öğretilmektedir. Yapay zekanın gelişmesiyle birlikte insanlar arasındaki ilişkilere dayalı işleri yapanların değeri çok çok artacaktır. İnsan ilişkilerine değer katanların daha iyi ücretler alacakları tahmin edilmektedir. 25-50 yıllık bir süreçte mevcut işlerin 3/2’sinin kaybolacağı tahmin edilmektedir. Yani 2 milyar insan şuandaki işlerini yapmayacaklar. Kaybolacak iş alanlarının yerine yeni iş alanları açılmalıdır. Bunda eğitim sisteminin değişmesi ve devletlerin yeni politikalar belirlemesi önem taşımaktadır. Bu durum aynı önceden ulaşım ve savaşlar için kullanılan atlara benzemektedir. Arabanın bulunmasıyla artık atlar önemini yitirmiştir. İnsanlarda aynı şekilde yapay zekanın hızına yetişemeyecektir. İnsanların yapay zekanın getireceği yeniliklere nasıl uyum göstereceği de merak konusudur.

Yapay Zekanın İnsanlık İçin Faydaları ve Tehditleri-California Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Profesörü Stuart Russell’ın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir