İçeriğe geç
Anasayfa » Yaşam » Yağsız Diyet Yapmak Doğru Mu?

Yağsız Diyet Yapmak Doğru Mu?

Yağsız Diyet Yapmak

Yağsız Diyet Yapmak Doğru Mu? yazımızda zayıflamak için yapılan diyetlerde, kilo aldırması yüzünden hiç yağ yemeyerek kilo verileceğine inanılması doğru mu bunun hakkında yazdık.

Yağsız Diyet Yapmak

Yağın vücudumuz için birçok faydası vardır. Onsuz bir diyet yapmanız vücudunuza zarar verir. Yemek oranını limitlerseniz size kilo olarak dönmez. Özellikle zeytinyağı kullanımı çok önemlidir. Sofranızdan zeytinyağını eksik etmeyin. Bilinçsizce yapılan diyetlerde kabızlık sorunu ve bağışıklık sistemi bozuklukları yaşanır. Anlık zayıflama yaşayabilirsiniz fakat sürekli bir formda kalma durumu yaşayamazsınız. Sağlıklı yemekler yiyerek ve egzersizlerinizi yaparak metabolizmanızı hızlandırıp, kalorilerinizi yakarak sağlıklı kilo verirseniz sağlığınızdan da olmazsınız. Yağsız bir beslenme sizi hastalıklarla karşı karşıya getirir. Yapılan diyet ile sürekli sinirli bir şekilde yaşamak zorunda kalabilirsiniz.

Canan Karatay Tavsiyesi Zeytinyağı
Zeytinyağının faydaları

İyi Yağlar ve Kötü Yağlar

Bizim meşhur yağımız olan zeytinyağı en iyi ve doğal yağdır. Mucizevi bir besin kaynağıdır. Zeytinyağının doğal, rafine edilmemiş ve taze olanı en iyi zeytinyağı çeşididir. Zeytinyağının içinde çok kuvvetli antioksidan maddeler vardır. Bu maddeler kanser riskini yok eder. E vitamini içerir. E vitamini de vücudunuzu besler. Doymamış yağ asitleri de mevcuttur. Doymuş yağ oranı çok düşüktür. Vücudumuzun bu önemli maddelere ihtiyacı vardır. Zeytinyağı kullanarak bu ihtiyacı karşılamış oluruz. Mısırözü yağı kullanmamaya özen gösterin. Mısırözü yağı kalbe giden kanın akışını bozar ve pıhtılaşmasına neden olur. Bu yüzdende damar sertleşmesi oluşuyor. Bunun sonucu da kalp ve damar rahatsızlıklarıdır. Yağ kullanımında sadece zeytinyağını kullanmanızı öneriyoruz. Tüm yağ ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Kolay Kilo Verdiren Tavsiyeler
Kuruyemişler

Kuruyemiş Yağları

Ara öğünlerinizde bir avuç kadar kuruyemiş yemenizi öneriyoruz. Kuruyemiş içerisinde bulunan maddeler vücudumuz için çok gereklidir. Fazla yemeyin çünkü kalorisi ve yağı oldukça fazladır. Aşırıya kaçarsanız hızlı bir şekilde kilo alırsınız. Kuruyemiş cildin parlaklığı için önemlidir. Cildinizin diri ve genç görünmesi için kuruyemişi sofranızdan eksik etmeyin. Vücutta bulunan hormonların düzgün çalışmasını da sağlar. Kuruyemişlerin içeriğine baktığınızda birçok faydalı maddeyi içerdiklerini göreceksiniz. Uzun süreli tokluk hissi de verdiği için kilo vermenizi sağlar. Kararınca yediğinizde daha hızlı kilo vermenize katkı sağlayacaktır.

Doğal Peynir
Peynir

Tam Yağlı Gıdalar

Gıdalarda yağı alınmış olanları seçmeyin. Kararınca olan normal yağlı besinleri kullanın. Besinin dozunu ayarlayıp tüketin. Peynir örneği verirsek, yağsız peynir yerine tam yağlı peynir tüketin. Burada dikkat edeceğiniz boyutudur. Fazla olmamak şartıyla tam yağlı peynir tüketmek sağlığınız için gereken bir durumdur.

Yemek Yaparken İşinizi Kolaylaştıracak Bilgiler-Tereyağ
Tereyağ

Yağsız Diyet Yapmak-Yağı Hayatımızdan Çıkarmanın Sonuçları

Yağı hayatınızdan çıkardığınızda öncelikle beyin fonksiyonları zarar görür ve zayıflama oluşur. Beyindeki dalgaların iletimi için yağa ihtiyacımız vardır. Eğer yağ kullanmazsanız beyninizi daha az kullanırsınız. Bir şeyleri hatırlamada zorlanmaya başlarsınız. Kolesterolünüz düşer. Kanda kolesterolün düşmesi dikkatin ve konsantrasyonun düşmesine neden olur. Ayrıca yorgunluğunuz artmaya başlar. Kalp rahatsızlıkları başlar. Hormonlarınızda dengesizliklere neden olur. Aşırı yemek yeme gibi bir zafiyet meydana gelir. Sindirim sisteminizin bozulmasına da sebep olur.

Yağsız Diyet Yapmak Doğru Mu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir