Yağlı Kırmızı Biber Turşusu Yapımı

Yağlı Kırmızı Biber Turşusu

Mutfak

Yağlı Kırmızı Biber Turşusu yazımızda tadı oldukça güzel olan, kırmızı biber turşusunu az malzeme ile yapacağınız Yağlı Kırmızı Biber Turşusu yazdık.

Yağlı Kırmızı Biber Turşusu Yapımı

Malzemeler

  • 2 kilo kırmızı biber
  • 1 su bardağı sirke
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 8-10 diş sarımsak
  • kaya tuzu

Hazırlanışı

2 kilo kırmızı biberi yıkayıp ayıklayın. İstediğiniz büyüklükte doğrayın. Büyük bir tencereye 1 su bardağı sirke ve 1 su bardağı sıvı yağ koyun. Sıvı yağlı sirke karışımı kaynamaya başladıktan sonra biberleri çok yumuşatmadan kızartın. 2 veya 3 diş sarımsağı kavanozun dibine koyun. Üstüne kızaran biberleri yerleştirin. Biraz tuz serpin. Ara katlarına da bir kaç diş sarımsak koyun. Diğer kalan biberleri de kızartıp aynı şekilde aralarına tuz serpin ve sarımsak koyun. Bu işlemi biberler bitene kadar bu şekilde yapın. Biberlerin hepsi bittikten sonra tencerenin dibinde kalan yağı kavanozun üzerine boşaltın ve üzerine biraz tuz, sarımsak ekleyip kavanozun ağzını sıkı bir şekilde kapatın. Kavanozun ağzını sıkıca kapattıktan sonra bir kaç defa ters çevirip tekrar düzeltin. Bu şekilde içindeki tuz ve yağ birbirine karışır. 500 gramlık 2 kavanoz yetecektir. Kaşıkla biberleri sıkıştırabilirsiniz.

Turşunun olması için kavanozunu bir gece dışarıda serin bir yerde bekletin. Turşu soğuduktan sonra muhakkak buzdolabında saklayın. Biberler soğuduktan sonra servise hazırdır. Afiyet olsun.

Hayalimdeki Yemekler YouTube kanalından yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir