MutfakSağlık

Yağların Önemi ve Palmiye Yağının Zararları

Yağların Önemi ve Palmiye Yağının Zararları yazımızda vücudumuz için gerekli olan yağları ve doğal olmayan işlenmiş yağların olumsuz etkilerini yazdık.

Yağların Önemi-Sağlıksız yemek

Yağların Önemi

Vücudumuz için elzem olan bir kaynaktır yağlar. Yağ gıdası her zaman tüketmemiz gerekir. En sağlıklı yağlar hayvansal yağlardır. Bu hayvansal yağlar içerisinde tereyağı ve kuyruk yağı çok sağlıklıdır. Doğamızda tam 30 çeşit yağ bulunmaktadır. Bize ise işlenmiş zararlı yağları yediriyorlar. Dikkat etmeniz gereken yağ çeşitlerinde ilk olan trigliserit yağlardır. Kan yağlarıdır. Trigliserit yağları artıran gıdalar şeker, rafine yağlar, karbonhidratlar, ballar, pekmezlerdir. En tehlikeli yağ çeşididir. Diğer zararlı yağ çeşidinde ise dışarıdan işlenmiş olarak gıdalar ile vücudumuza giren margarin halinde kullanılan, hücreleri ve vücudun yapısını yavaş yavaş bozan trans yağlardır. Mısırözü yağı ve ayçiçek yağı çok çabuk bozulur. Bu bozulmayla trans yağlar ortaya çıkar. İnsan vücudu sağlıklı yağ olarak bu yağları algılamaz ve vücudun yapısı bozulmaya başlar.

Yağların Önemi ve Nutella
Nutella İçeriği

Palmiye Yağı Zararları (Palm Oil-Palm Yağı)

Palmiye yağı Endonezya ve Malezya‘da üretilmektedir. Çiğ olarak işlenmemiş halde tüketilirse vücuda faydası vardır. Fakat işlenmiş halde kullanıldığında trans yağa dönüşerek vücudumuz için sağlıksız bir yağ halini alır. İşlenmiş her yağ tehlike arz etmektedir. Trans yağlar hormonlarımızı bozar ve bizi hasta etmeye neden olur. Trans yağlar beyni bozar, kısırlığa neden olur ve kanser olmanıza neden olur. Vücuttaki işleyişi sekteye uğratır. İşlem görmüş yiyeceklerin neredeyse hepsinde bu trans yağ çeşitleri kullanılır. Gerekçesi tabi ki de paradır. Maliyeti düşürmek için sağlığınızla oynamaktan hiç korkmazlar. Palmiye meyvesi tropikal bir meyvedir. Bu nedenle 12 ay boyunca meyvesi vermektedir. Küçük çocuklara toplatılmaktadır. Maliyetini düşürme adına çocukları köle gibi kullanıyorlar. 12 ay sürekli oluştuğundan piyasa da çokça bulunmaktadır. Pakete girmiş fabrika üretiminden geçmiş gıdaların çoğunda vardır. İçerisindeki kısmında palm oil (palmiye yağı) veya bitkisel yağ olarak geçer.

Canan Karatay'ın Besin Tavsiyeleri-Zeytinyağı faydaları
Zeytinyağı

Sağlıklı Yaşam İçin Doğal Yiyecek Tüketin

Protein tüketirken doğal yağla birlikte tüketin. Etlerde proteinin yanında kendi yağları da vardır. Bu yağlar ile birlikte pişirin ve tüketin. Doğal bir şekilde bu etleri tüketin. İşlenmiş halinden uzak durun ki sağlığınız yerine gelsin. Ne kadar doğal beslenirseniz o kadar sağlıklı yaşarsınız. Eğer ilaç kullanıyorsanız bu ilaçlardan da kendi yemek yeme sisteminizle kurtulabilirsiniz. Tüm hastalıklar yeme sorunları nedeniyle oluşmaktadır. Bu nedenle yeme ve içmenizi sağlıklı bir şekilde ayarlayın. Evde kendi ellerinizle yağ, sirke, turşu, yoğurt, ekmek gibi yiyecekleri yaparak sağlıklı beslenebilirsiniz.

Yağların Önemi ve Palmiye Yağının Zararları.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir