HaberSağlıkYaşam

Yağ mı, Şeker mi Daha Çok Bağımlılık Yapar?

Yağ mı, Şeker mi Daha Çok Bağımlılık Yapar? yazımızda yağın mı yoksa şekerin mi daha çok bağımlılık yaptığını, ikisinin birlikte kullanıldığı dondurma gibi yiyeceklerin bağımlılık yapma oranını yazdık.

Yağ mı, Şeker mi Daha Çok Bağımlılık Yapar? Şekerin Bağımlılık Yapma Gücü

Yapılan araştırmada ilk önce şeker mi yoksa sigara mı daha çok bağımlılık yapar sorusuna cevap aranmış. Araştırmanın sonucunda şekerin daha daha çok bağımlılık yaptığı ortaya çıkmış. Şeker %40 çıkarken, sigaranın oranı %20 çıkmıştır. “Yağ mı, şeker mi daha çok bağımlılık yapar?” sorusuna geldiğimizde ise sonuç değişmiyor yine şeker daha çok bağımlılık yapar. Burada dikkatli olunması gereken bir diğer konuda, yağla şekerin birlikte yapacağı bağımlılık oranıdır. Şeker ve yağın birlikte kullanıldığı yiyecekler, tek başlarına olanlardan 10 kat daha fazla bağımlılık yapar.

Böbrek Sağlığında Dikkat Etmemiz Gerekenler-Şeker hastalığı

Örnek vermek gerekirse dondurma tam bir bağımlılık kaynağıdır. Kış ayına girmemizle birlikte yazları oldukça tüketilen hazır dondurmalar, “dondurma kışında yenir” diye reklamlar yaparak kışında satışlarını artırmaya çalışıyorlar. Kışın dondurma yenmez, hele ki paketlenmiş hazır dondurmalar hiç yenmez. Dondurmanın içindeki yağ ve şeker karışımı insanları kendisine bağımlı yapar. Şekeri ve yağı çokça tükettiğiniz zaman beyniniz zevkten ölür, fakat damarlarınız kısa bir süre sonra hastalıktan ölür. Şekeri ve yağı kızartıp karamelize edip tükettiğinizde de aynı şey olur. Şekerin tehlikesini bilip ona göre yaşamamız gerekir.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir