Ekonomi ve ParaHaber

Yabancıların Türk Vatandaşlığına Geçme Şartları Ekonomik

Yabancıların Türk Vatandaşlığına Geçme Şartları Ekonomik yazımızda yabancıların Türk vatandaşlığına geçmek için ekonomik anlamdaki bazı limitlerin düşürüldüğünü ve daha kolay Türk vatandaşı olabildiklerini yazdık.

Yabancıların Türk Vatandaşlığına Geçme Ekonomik Şartları

  • Gayrimenkul alımında alt sınır 1 milyon dolardan 250 bin dolara düşürüldü. 250 bin dolarlık gayrimenkul satın alan yabancılar Türk vatandaşlığına geçebilecektir.
  • Sabit sermaye yatırımında alt sınır 2 milyon dolardan 500 bin dolara düşürüldü. 500 bin dolarlık bir yatırım yapmak Türk vatandaşlığına geçmek için yeterli olacaktır.
  • Mevduat tutma alt sınırı 3 milyon dolardan 500 bin dolara düşürüldü. Bankada yabancının 500 bin dolarlık mevduat tutması Türk vatandaşı olmasına yeterli olacaktır.
  • İstihdam oluşturma alt sınırı 100 kişiden 50 kişiye düşürüldü. Yabancılar Türkiye’de en az 50 kişiye istihdam sağladığı zaman Türk vatandaşı olabilecektir.
  • Türk vatandaşı olmak isteyen yabancıların kararlarını, İçişleri Bakanlığı bünyesinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çevre Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından oluşan temsilcilerin oluşturduğu komisyon karar verecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir