Anasayfa » Haber » Ya Kanal Ya İstanbul – Kanal İstanbul Projesinin Getireceği Yükler

Ya Kanal Ya İstanbul – Kanal İstanbul Projesinin Getireceği Yükler

Ya Kanal Ya İstanbul Kampanyası

Ya Kanal Ya İstanbul – Kanal İstanbul Projesinin Getireceği Yükler

Yıkıma karşı bir araya gelen İstanbullu gönüllülerden oluşan ve 141 kurumun destekçisi olduğu “Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu,” Kanal İstanbul projesinden vazgeçilmesi talebiyle kampanya başlattı. Ekip, kampanya metninde, Kanal İstanbul’a neden karşı olduğunu madde madde sıralıyor. Sen de bu nedenlere katılıyorsan, imzanı ekleyerek Kanal İstanbul’a karşı verilen mücadeleyi güçlendirebilirsin.

Ya Kanal Ya İstanbul

Not: Kampanya change.org üzerinden yapılmaktadır.

İstanbul halkının karşı çıktığı Kanal İstanbul projesinden derhal vazgeçilmesini talep ediyoruz, çünkü:

1. Kanal İstanbul projesiyle 82 milyonun sırtına en az 110 milyar liralık bedel yüklenecek. Maliyeti yok dedikleri projelerin parasının bizden alınan vergilerle finanse edildiğini biliyoruz. İnsanlar açlıktan intihar ederken kimin için vatandaşın sırtına bu proje yükleniyor?

2. Kanal ile İstanbul’un nüfusu en az 1,5 milyon artacak. Kanal yüzünden en az 3,4 milyon kişilik trafik oluşacak. İstanbul’un en büyük sorunlarından biri nüfus artışı.

3. Kanal İstanbul projesiyle İstanbul susuzluğa mahkûm olacak.8500 yıldır var olan İstanbul tüm tatlı su kaynaklarını kaybedecek. Çok geçirgen olan kireç taşı kanalın 5,2 km’lik kesiminin zeminini oluşturuyor. Bu nedenle tuzlu su, tatlı su akiferlerine ve Terkoz gölüne sızacak. 

4. Kanal, İstanbul için bitki ve hayvan soykırımı demek. Bu proje yüzünden 23 milyon metrekare orman, 136 milyon metrekare çok verimli tarım alanı sonsuza dek ortadan kalkacak. Bölge pek çok endemik bitki türünün ve yaşamlarını bu alanda sürdüren hayvanın yuvası. Kuş göç yollarının önemli bir uğrak noktası. 

5. Kanal İstanbul projesi binlerce yıllık kent belleğine ihanet edecek. Zira 17 milyon metrekarelik SİT alanı bu projeden etkileniyor. Küçükçekmece Lagünü kenarındaki Bathonea Arkeolojik kazı alanı, Yarımburgaz Mağaraları ve yeraltında henüz bilinmeyen tarihi eserler yok olacak.

6. Kanal İstanbul ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne 35 milyar liralık yük gelecek.

7. Proje yüzünden Avrupa yakasında adaya dönüşecek kesim ile Trakya arasındaki trafik 6 karayolu köprüsü ve iki demiryolu köprüsü ile bağlanacak. Köprülerin trafiğe etkisini yaşayarak görüyoruz.

8. Kanaldan kazı nedeniyle ortaya çıkacak en az iki milyar metreküp hafriyatın nasıl taşınacağı çözülemeyen bir sorun. Bu hafriyat İstanbul’un 50 yıllık hafriyatına eşit. Bu hafriyatın günde 10 bini aşkın hafriyat kamyonu ile taşınması demek.

9. Kanal İstanbul projesiyle 8 milyon nüfus bir adaya hapsolacak. Deprem anında bu nüfusun can güvenliği nasıl sağlanacak? 

10. Bu proje hayata geçerse Marmara Denizi ve balıkçılık yok olacak. Uzmanlara göre, derinliği 25 metre olan kanal açıldığında Karadeniz suyu hızla Marmara’ya akacak, zaten can çekişmekte olan Marmara Denizi’nin ölüm fermanı verilmiş olacak. 

11. Kanal ile maneviyat da büyük bir darbe alacak çünkü bu proje ile onlarca mezarlığın nakledilmesi gerekecek. Halka bu kötülüğün yapılması kabul edilemez.

12. Kanal’ın yarattığı sorunlardan biri de bu projenin Montrö sözleşmesini tartışmaya açma olasılığı. Montrö Sözleşmesi Türkiye ve Karadeniz’e kıyısı olan ülkeler için bir barış güvencesi. Zira bu sözleşme sayesinde 90 yıldır Karadeniz bir barış denizi olma özelliğini koruyor.

13.  Kanalı Süveyş ve Panama kanalları ile kıyaslayarak geçen gemilerden yüksek bedel kazanacaklarını iddia ediyorlar, ancak bu bedellerin alındığı Süveyş kanalı bir gemi için yolu 6000 km, Panama kanalı ise 13000 km kısaltıyor, Kanal İstanbul ise böyle bir avantaj sağlamıyor. Diğer taraftan Montrö Sözleşmesi gereğince gemiler paralı geçişe zorlanamaz.

Kanal İstanbul ve Yenişehir projesini durdurmak, İstanbul’u kurtarmak için 16 milyon İstanbulluya, sesimizin ulaştığı tüm yurttaşlara sesleniyoruz. Dünyanın neresinde olursan ol, kampanyamıza bir imzayla destek ol.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir