Bilim ve Teknoloji

Windows XP İPOD 1999-2001 Yıllarındaki Teknoloji

Windows XP İPOD 1999-2001 Yıllarındaki Teknoloji yazımızda Microsoft’un 2001 yılında çıkardığı Windows Xp ve 1999, 2000 ve 2001 yıllarındaki teknolojileri yazdık.

Windows 95 Çıkışı-İntel Pentium
İntel Pentium

Intel Pentium 3

Şubat 1999 yılında Intel yeni işlemcisini hız kesmeden duyurdu. 450 ve 550 Mhz hızında ve 025 mikron olan Pentium 3 işlemcisi tanıtıldı. Bu işlemcide 9,5 milyon transistör bulunuyordu. Bu işlemciyle birlikte soğutma işlemini yapabilmek için işlemcilere soğutucu takıldı. Ek olarak kasalarda da soğutucu fanlar koyulmaya başlandı.

Windows XP-Think Different
Think Different

Think Different (Farklı düşün)

Ocak 1999 yılında yeni başlatılan kampanya sözü olan Farklı Düşün, Steve Jobs tarafından desteklendi. Bu söz şimdiki yıllarda şirketin sloganı haline gelmiş olacaktı. Bu kampanya nedeniyle insanlığın gelişimine katkı sağlamış insanlar reklamlarda gösterilmişti.

Windows 2000

Şubat 2000 yılında Microsoft hız kesmeden yeni işletim sistemi olan Windows 2000‘i tanıttı. Microsoft karlarını arttırmaya ve büyümeye son hızla devam ediyordu.

Windows ME

Haziran 2000 yılında Microsoft, işletim sistemi temellerini attığı DOS mimarisini Windows işletim sisteminde de sürdürdü. Windows Millenium(me) işletim sistemi hala DOS tabanlı olma özelliğini taşıyordu.

Windows XP-APPLE G4
APPLE G4/CUBE

APPLE G4/CUBE

Haziran 2000 yılında Steve Jobs, küp şeklinde bilgisayar tanıttı. Bu bilgisayarda fan bulunmuyordu. Bu kompakt macintosh 500 Mhz hızında PowerPc G4 işlemcisi taşıyordu. Bu seri pek tutmadı ve piyasadan kaldırıldı.

Windows 95 Çıkışı-İntel Pentium
İntel Pentium

Pentium 4

Ekim 2000 yılında Intel Pentium 4 işlemcisini tanıttı. Bu işlemci 1,5 Ghz hıza ulaşmaktaydı. Windows XP İPOD 1999-2001 Yıllarındaki Teknoloji.

Intel Itanium

Nisan 2001 yılında Intel ürettiği işlemciye Itanium adını verdi. Bu seri 6x modeliydi eski pentium serileri 3x, 4x, 5x modelleri olarak adlandırılmıştı. 733 ve 800 Mhz hızına sahipti. Bu işlemci fazla satılmadı çünkü çok pahalı ve az üretim yapılmıştı.

Windows XP Teknoloji
Windows XP

Windows XP

Ekim 2001 yılında bizim neslimizin en çok kullandığı Windows Xp üretildi Microsoft tarafından. Bu işletim sistemini diğer işletim sistemlerinde kullandığı DOS tabanından farklı bir mimariyle yapmıştı. Windows Xp işletim sitemi 50 milyon satır kod içermekteydi. Bu işletim sistemi ile güvenlik tehditlerine karşı daha güvenli bir kullanım sunuyordu. Microsoft Windows Xp’yi pazarlarken sahtekarlık ve kopya programlara karşı tedbirlerini en üst seviye de aldı.

Windows XP-OFFICE XP

Ekim 2001 yılında Microsoft, Windows XP işletim sistemini yanında, Internet Explorer 6.0 ve Office Xp yazılımlarını birlikte duyurdu. Bunlarla birlikte Microsoft teknolojideki egemenliğini sağlama aldı. Eksi olarak virüsler ve tehditler Windows işletim sisteminin açıklarını gösteriyordu. Çoğunlukla bu virüsler yüzünden işletim sistemi tam anlamıyla çalışmıyor ve çöküyordu.

Office Xp programında; Word, Excel, Outlook, PowerPoint, Access, FrontPage, Developer Tools and SDK, SharePoint Team Services uygulamaları full programda vardı. Tabi kişisel kullanımda Word, Excel, Outlook, PowerPoint vardı.

Apple Macintosh
MAC OS X

MAC OS X

Nisan 2001 yılında Apple Macintosh işletim sistemine Unix özelliği kazandırarak işletim sistemini kuvvetlendirdi. Mac OS x, kullanım kolaylığı, estetik ve işlem hızı liderliğini Windows Xp’ye karşı korumuş oluyordu.

Microsoft XBOX
XBOX oyun konsolu

Microsoft XBOX

Kasım 2001 yılında Microsoft oyun pazarına girdi. Bunun için oyun konsolu yaptı bunu adı XBOX‘dı. Microsoft XBOX oyun konsolu 733 Mhz Pentium 3 işlemci ve 300 dolardan satışa çıkarıldı.

Windows XP-ipod
iPOD

iPOD

Kasım 2001 yılında Apple yıl sonuna doğru İpod‘u çıkardı. Büyük bir çılgınlığa dönüşecek İpod, sadece telefon büyüklüğünde ve müzik dinlememize yarayan aletti. İpod, dünya müzik piyasasını yeniden şekillendirdi ve Apple şirketinin daha da çok büyümesini sağladı. Gerçek bir başarı yakalamış oldu bu ürünle Apple.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir