İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Web3 Dünyasında Kimliklerimizi Nasıl Geri Alırız?

Web3 Dünyasında Kimliklerimizi Nasıl Geri Alırız?

Web3 Dünyasında Kimlikler

Web3 Dünyasında Kimliklerimizi Nasıl Geri Alırız?

Web3 Dünyasında Kimliklerimizi Nasıl Geri Alırız?

Dijital feodalizm çağında çeyrek asırdayız. Feodal sistem bir ortaçağ yapısıdır: serfler değer yaratmak için toprağı işler ve toprak sahipleri bu değerin çoğuna el koyar.

Bugün, çiftlik ürünleri yerine varlık sınıfı, bizim tarafımızdan oluşturulan, ancak sosyal medya ve diğer Web2 uygulamaları gibi dijital ev sahipleri tarafından yakalanan verilerdir. “İnternette gezinmek“, kullanıcıların internet lordluklarının bir araya getirmesi, kamulaştırması ve para kazanması için hayatlarının mahrem ayrıntılarını vermesiyle “internette gezinme” haline geldi.

Bu önemlidir, çünkü kişisel veriler yalnızca emeğinizin yan ürünü değildir. Dijital çağda kimliğinizin malzemesidir. Çevrimiçi yaptığınız her şeyi, etkileşimde bulunduğunuz herkesi hatırlayan dijital bir sürümünüzü oluşturur.

Bu düzenlemede bariz sorunlar var. Özellikle, hayatımızı planlamak için kendi verilerimizi kullanamayız. Diğer insanların silolarında depolanır ve bizim erişemeyeceğimiz, ancak Cambridge Analytica gibi üçüncü taraflar genellikle bizim bilgimiz olmadan erişebilir. Bu arada, bu üçüncü taraf veri kullanımının ödüllerinden hiçbirinden yararlanmıyoruz, ancak dijital lordlarımızın verilerimizi kaybetmesi veya kötüye kullanması durumunda temizliğin risk ve sorumluluğunun çoğunu üstleniyoruz. Ve son olarak, verilerden kendimiz para kazanamıyoruz, ancak şirketlerin bu değerli varlıklardan zenginleşmesini izlemek zorunda kalıyoruz.

İnternet Çetelerinin Web

Çözüm? Kendi Kendine Egemen Kimlik

Her birimizin ihtiyaç duyduğu şey, herhangi bir merkezi yönetici tarafından bahşedilmeyen veya geri alınamayan ve dünyanın herhangi bir yerinde, herhangi bir bağlamda, şahsen ve çevrimiçi olarak uygulanabilen bir dijital kendi kendine egemen kimliktir (SGK).

Bu, 8-9 Kasım 2022’de Toronto’da düzenlenen Web3 & Blockchain World’de (W3B) tartışılan ana konulardan biri olacak. Birçok ülkeden iş liderleri Web3 ve blockchain teknolojilerinin gücünden nasıl yararlanılacağını tartışmak için iki gün boyunca bir araya gelecek.

Kendi kendine egemen bir kimlik şu şekilde çalışır: Sahiplik İnterneti olarak da bilinen Web3 ile başlar; bu, kendi kimliğimizi, erişim (ve diğerlerinin erişmesi için) kimliklerimizi oluşturan veriler. Herkesin teşvikleri aynı hizada olacak şekilde kimliklerini koruduğu insanlar arasında dağıtılan ve sürdürülen bir müşterek kimlik tasavvur ediyoruz ve belirteç sahipleri müştereklerin korunması ve kullanımı etrafında kural yapımına katılırlar.

Bu araçları ve yetenekleri sağlamak için çeşitli kimlik projeleri çalışıyor. Burda biraz var:

Cardea, Indicio tarafından geliştirilen ve gezginlerin restoranlarda ve diğer turistik yerlerde COVID test durumlarını kanıtlamak için Cardea uygulamasını kullandığı Aruba adasında SITA Aero ile sahada test edilen açık kaynaklı, doğrulanabilir bir dijital kimlik bilgisidir.

MemberPass, kredi birliği hizmet kuruluşu Bonifii tarafından Evernym’in doğrulanabilir kimlik teknolojisinden yararlanan bir SSI çözümüdür. Üyeleri herhangi bir kişisel veriyi ifşa etmeden kimlik hırsızlığı ve dolandırıcılıktan korur.

Yoma (Youth Agency Marketplace), iş arayan Afrikalı gençler için doğrulanabilir dijital özgeçmişler oluşturmak için Trinsic ID’nin SSI spesifikasyonunu kullandı.

Reklamcılığın Büyük Değişimi

Kendimizi Dijital Ev Sahiplerimizden Kurtarmak

Dijital kimliğe nihai çözüm, herhangi bir şirketten, hükümetten veya diğer üçüncü şahıslardan bağımsız olmalı ve yöneticilerin veya bürokratların kaprislerinin ötesinde olmalıdır. Kullanıcılarından daha uzun yaşamak ve unutulma haklarını uygulamak için inşa edilmelidir. Kapsayıcı olması için, hafif bir mobil arayüz ve düşük maliyetli anlaşmazlık çözümü ile kullanıcı dostu olmalıdır.

Bu geçiş zaman alacak ve sonunda Web2 kuruluşlarının verilerini elinde bulunduranların güvenini üç şekilde yeniden inşa etmelerini bekliyoruz.

Birincisi, yönetimi içerir. Şirketler ve devlet kurumları, verileri etrafında karar verme haklarını tanımlamalı ve çalışanların verileri nasıl kullandığını disipline eden bir hesap verebilirlik çerçevesi geliştirmelidir.

İkincisi, Web2 dünyasının alışılmış müşteri verilerini toplamasını ve depolamasını durdurmayı içerir. Bu arada, teknoloji devlerinin devasa veritabanlarını tamamen silmeye (kayıtları müşterilere geri verdikten sonra) veya verileri IPFS gibi dağıtılmış depolama sistemlerine taşımaya ve kontrolü müşterilere aktarmaya başlamasının zamanı geldi.

Güveni yeniden inşa etmenin üçüncü yolu, yeni temel yetkinlikler geliştirmeyi içerir: çok sayıda insandan kiralanan, tümü dağıtılmış ve güveni en aza indirilmiş bir şekilde ele alınan büyük anonimleştirilmiş veri kümeleriyle çalışma yeteneği. Veri analitiği iş modelini tersine çevirecek ve bireyler adına veri komisyoncusu olarak hizmet verdikleri için şirketleri ödüllendirecek.

Kendi kendine egemen kimlik, dijital ekonomi için yeni bir sosyal sözleşmenin temel direklerinden biridir ve daha açık, kapsayıcı ve özel bir ekonomiye dönüşüm için kritik öneme sahip olacaktır.

Verilerimize erişmekten daha fazlasına ihtiyacımız var. Sahiplenilmesine ihtiyacımız var.

Web3 Dünyasında Kimliklerimizi Nasıl Geri Alırız?-Kaynak: fortune

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir