Bilim ve TeknolojiEkonomi ve Para

Warren Buffett’in Kripto Para Biriminden Başından Beri Nefret Etmesinin Nedeni?

Warren Buffett’in Kripto Para Biriminden Başından Beri Nefret Etmesinin Nedeni?

Warren Buffett’in Kripto Para Biriminden Başından Beri Nefret Etmesinin Nedeni?

Bitcoin ve destekçileri için zor bir yıl oldu. Ve 2018’de bile, Oracle of Omaha, kendisinin ve diğer kripto para birimlerinin başının belaya gireceğini öngördü. Warren Buffett o sırada CNBC’ye verdiği demeçte, “Çok kötü bir sona gelecekler” dedi.

10 Kasım 2021’de birim başına yaklaşık 69.000 dolarlık tüm zamanların zirvesine ulaştıktan sonra, dünyanın önde gelen dijital para birimi, o zamandan beri değerinin yaklaşık %76’sını sildi ve Çarşamba günü saat 16:30 itibariyle 16.000 doların biraz altında kaldı.

Bir zamanlar hayatlarının fırsatını kaçırdıklarını düşünen bekletme yatırımcıları şimdi rahat bir nefes alıyor; bu arada zirvede alım yapanlar kayıplarını düşünmemeye çalışıyorlar.

Dünyanın en ünlü yatırımcısı, yatırım uygulamalarını çalıştırmayı ve uygun fiyata Bitcoin satın almayı düşünenlere ne derdi?

Buffett, bu yılın başlarında CNBC’ye verdiği demeçte, “Dünyadaki tüm bitcoin’e sahip olsaydınız ve bana 25 dolara teklif etseydiniz, kabul etmezdim” dedi.

Bitcoin'de Bölünmenin Etkisi 2017

Bitcoin’in hayal kırıklığı yaratan sicili dışında, işte Buffett’in yaklaşmamasının üç nedeni daha var.

1. ‘Hiç benzersiz bir değeri yok’

Milyarder yatırımcı, Bitcoin’i verimsiz bir varlık olarak gördüğü için sevmiyor.

Buffett, değeri – ve nakit akışı – bir şeyler üretmekten gelen şirketlerin hisse senetleri için iyi bilinen bir tercihe sahiptir. Ancak Buffett, 2020’de bir CNBC röportajında ​​kripto para birimlerinin gerçek bir değeri olmadığını söyledi.

“Çoğalmıyorlar, size bir çek gönderemiyorlar, hiçbir şey yapamıyorlar ve umduğunuz şey, bir başkasının gelip size daha sonra onlar için daha fazla para ödemesidir, ancak o zaman sorun o kişidedir. ”

Bitcoin bir ödeme sistemi olarak gerçek değer sağlamayı amaçlasa da, bu kullanım hala oldukça sınırlıdır. Buffett’in gördüğü gibi, Bitcoin’in değeri, gelecekte sizin bugün ödediğinizden daha fazlasını ödemeye istekli olacak başka birinin iyimserliğinden geliyor.

2. Kripto paranın para olarak sayılmadığını düşünüyor

Buffett, yıllar boyunca Bitcoin ve kripto para birimi hakkında son derece keskin açıklamalardan payını aldı: “Bitcoin’im yok. 2020’de CNBC’ye verdiği demeçte, herhangi bir kripto para birimine sahip değilim, asla sahip olmayacağım.

Takas edilebilir bir varlık olarak Bitcoin patlama yaşadı. Ama üç para kriterini karşılıyor mu? En yaygın tanıma göre, paranın bir değişim aracı, bir değer deposu ve bir hesap birimi olduğu varsayılır.

Ancak Buffett buna “serap” diyor.

Milyarder 2014 yılında CNBC’de “Bir para biriminin testini karşılamıyor” dedi. “Dayanıklı bir değişim aracı değil, bir değer deposu değil.”

Bunun anonim olarak para aktarmanın çok etkili bir yolu olduğunu da ekliyor. Ancak: “Çek de parayı aktarmanın bir yoludur” dedi. “Çekler sırf para gönderebildikleri için çok para eder mi?”

3. O anlamıyor

Buffett, anladığı hisse senetlerine bağlı kalarak tarihin en başarılı yatırımcılarından biri oldu.

“Hakkında bir şeyler bildiğimi sandığım şeylerle yeterince başım belaya giriyor. Neden dünyada hiçbir şey bilmediğim bir şeyde uzun veya kısa bir pozisyon alayım?”

Ancak 2018 Berkshire Hathaway yıllık toplantısından sonra CNBC’ye verdiği demeçte, insanlar kumar oynamayı seviyor, bu da üretken olmayan varlıklarla ilgili başka bir sorun.

“Anlamıyorsan, anladığından çok daha fazla heyecanlanırsın. Sadece bir şeye bakıp ‘bu sihir’ dersen, hayal etmek istediğin her şeye sahip olabilirsin.”

Warren Buffett’in Kripto Para Biriminden Başından Beri Nefret Etmesinin Nedeni?-Kaynak: moneywise

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir