İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Warren Buffett’in 1999 Teknoloji Uyarısı Neden Bugün Hala Geçerli?

Warren Buffett’in 1999 Teknoloji Uyarısı Neden Bugün Hala Geçerli?

Warren Buffett'in Kripto Para

Warren Buffett’in 1999 Teknoloji Uyarısı Neden Bugün Hala Geçerli?

Warren Buffett’in 1999 Teknoloji Uyarısı Neden Bugün Hala Geçerli?

Warren Buffett, Idaho’daki Sun Valley’e popüler olmayan bir uyarıyla geldi – odadaki vizyonerlerin duyma havasında olmadığı bir uyarı. Orada toplanan teknoloji liderleri dünyayı değiştirmeye kararlıydılar ve bunu yaparak şimdiden servet kazanmışlardı. Ve bazı teknoloji hisselerinin 27 kata kadar yükseldiği bir yılda, birçoğu kendilerini iyi hissettikleri çok yüksek değerlemelere sahip yatırımlarda oturuyordu. Buffett kürsünün arkasındaki yerini alırken kibarca baş sallamalar yapıldı.

Buffett, kalabalığı uzun vadede çok fazla şey bekledikleri konusunda uyardı. Yakın ABD tarihinde, Amerika ekonomisinin değerinin ikiye, üçe, hatta beşe katlandığı bazı dönemlere işaret etti – yine de borsa hiçbir yere gitmedi çünkü zaten baştan çok yüksek fiyatlanmıştı. Buffett, pazarın son yıllardaki parlak performansını kabul etti. Ancak bu, yatırımcıları temkinli yapmalıdır. Zamanla, gerçeğin yüce değer biçmelere yetişeceği konusunda uyardı.

Buffett, 1999’un sonlarında dikkatli olunmasını vaaz etmekte haklıydı. dot.com balonunun rezil çöküşü – Nasdaq Hisse Senedi Piyasasının %75’e kadar düşmesine neden olacak ve Apple Inc. ve Amazon.com Inc. piyasa kapitalizasyonlarının %80’inden fazlasını elden çıkardı – sadece birkaç ay uzaktaydı.

Buffett’ın arkadaşı Microsoft Corp. CEO’su Bill Gates o gün dinleyiciler arasındaydı. Bir yıldan kısa bir süre içinde Microsoft’un hisse fiyatı %34 düşecek ve şirketin hisselerinin 1999’daki seviyelerine dönmesi 14 yıl alacaktı. Intel Corp.’un kurucusu Andy Grove da kalabalıktaydı. Şirketinin daha da kötüye gittiğini görecekti. Intel önümüzdeki 17 yılda %24 geri döndü, bu S&P 500’ün %58’lik kazancının sadece yarısı.

Tarih Tekerrür mü Ediyor?

Neredeyse iki yıl önce, Buffett’in Berkshire Hathaway Inc.’deki ortağı Charlie Munger, yatırımcıların “ateşle oynamanın eşiğine geldiklerini” söyleyerek tehlikeli bir piyasa çılgınlığına ilişkin kendi uyarısını yaptı.

Borsanın geçen yılki dönüşü bu görüşü doğruladı. S&P 500 %22’nin üzerinde düşüşle 14 yıllık tarihi bir boğa piyasasına son verdi. Tesla Inc., Apple, Amazon ve Meta Platforms Inc. gibi teknoloji devleri, teknolojinin 2000 ve 2001’de yaşadıklarına benzer burun dalışlarında, aralarında trilyonlarca dolar piyasa değeri kaybetti. Ve sadece halka açık şirketler de değil; yeni kurulan şirketlere sağlanan fonlar geçen yıl dünya çapında %23 oranında düştü. Açıkçası, piyasa duyarlılığında bir dönüş oldu.

Yatırımcılar artık coşkulu değil ve fırsatları kaçırma korkusuyla hareket etmiyor. Şimdi neredeyse bir yıl süren piyasa gerilemesinden sonra sarsıldılar. Ve bu, Buffett’ın diğer bilge sözlerini akla getiriyor: Başkaları korkarken açgözlü olun.

Önümüzdeki yıllarda her biri %2.000’in üzerinde toparlanan son büyük teknoloji satışından en çok teknoloji hisselerinin zarar gördüğünü belirtmekte fayda var. Bugün yatırımcıların benzer bir fırsatla karşı karşıya kalması olasıdır. Ve nihai bir toparlanmadan kar elde etmek isteyen yatırımcıların cephaneliklerinde 2001’de sahip olmadıkları bir silah var: öz kaynak kitle fonlaması yoluyla yeni başlangıç ​​şirketlerine kolay erişim.

Warren Buffett’in 1999 Teknoloji Uyarısı Neden Bugün Hala Geçerli?-Kaynak: benzinga

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir