Ekonomi ve Para

Wall Street’te Altına Hücum Var

Wall Street’te Altına Hücum Var

Wall Street’te Altına Hücum Var

Altınböcekleri, en sevdikleri değerli metal yeni zirvelere ulaşmaya devam ederken sevinçli.

Altın fiyatı Salı günü yükselerek ons ​​başına 2.141,90 dolara yükseldi ve yatırımcıların Fed’in yılın geri kalan yarısında faiz indirimine gideceğine dair iddalarını sürdürmeleri nedeniyle yeni bir rekora imza attı.

Altın en dayanıklı yatırımlardan biri olarak kabul ediliyor. Faiz oranları düştüğünde, gelir getiren varlıkları (tahviller gibi) elinde tutmak, değerli metale sahip olmaktan daha az çekici hale gelir. Ancak bazı yatırımcılar altının enflasyona karşı bir koruma olduğuna inanıyor ve yükselmeye başlasa bile değerini koruyacağına inanıyor.

Altına hücuma girmeye çalışanlar sadece tüccarlar değil. Costco geçen Eylül ayında külçe altın satışına başladı ve 2024 mali yılının ilk çeyreğinde 100 milyon dolardan fazla satış yaptı. Değerli metal, maddi bir varlık olması ve hisse senetlerinden daha az riskli olması nedeniyle küresel ekonomik huzursuzluk zamanlarında popüler olma eğilimindedir.

Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan Kişisel Tüketim Harcamaları fiyat endeksi Ocak ayında sona eren 12 ayda %2,4 arttı. Geçtiğimiz hafta açıklanan Ticaret Bakanlığı verilerine göre bu, Aralık ayındaki %2,6’lık artışın soğuması anlamına geliyor ve ekonomistlerin beklentileriyle uyumlu.

Aylık bazda, daha değişken gıda ve enerji kategorilerini hariç tutan çekirdek PCE fiyat endeksi %0,4 arttı. Artış tahminlerle uyumlu olsa da, Fed yetkililerinin enflasyonun temel göstergesi olarak gördüğü endeks, Şubat 2023’ten bu yana en hızlı aylık yükselişini gerçekleştirdi.

CME FedWatch Tool’a göre yatırımcılar şu anda Fed’in Haziran politika toplantısında faiz indirimine gitme ihtimalini kabaca %69 olarak görüyor. Bu, yatırımcıların faiz indirimlerinin yakın olduğuna ikna olduğu yılın başına göre daha düşük bir ihtimal.

Yatırımcılar, önümüzdeki aylarda Fed’den ne bekleyebilecekleri konusunda daha net bir fikir edinmeyi umarak, Federal Reserve Başkanı Jerome Powell’ın Çarşamba günü yapılacak kongre ifadesine bakıyor.

Sadık destekçileri tarafından dijital altın olarak adlandırılan Bitcoin de son haftalarda yükselişe geçti

Salı günü kripto para birimi, 10 Kasım 2021’de ulaştığı 68.789 dolarlık önceki rekorunu kırarak, spot bitcoin ETF’lerinin piyasaya sürülmesinin bir yükselişe hız kazandırmasıyla iki yıllık bir dönemi geride bıraktı. Bitcoin Salı günü en yüksek seviyelerinden geri çekildi.

Diğer yerlerde hisse senetleri bu yıl yükselişe geçti, ancak yükseliş bu hafta biraz durakladı. Yapay zeka patlamasının Wall Street’i kasıp kavurmaya devam etmesiyle S&P 500 endeksi bu yıl tekrar tekrar rekorlar kırdı ve Nasdaq Bileşik endeksi geçen hafta 2021’den bu yana ilk kez tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Dikkat: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: edition.cnn

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir