WalkOVR Yerli Üretim Hareket Platformu

WalkOVR Yerli Üretim Hareket Platformu

WalkOVR Yerli Üretim Hareket Platformu yazımızda gerçek hayatta yapılan hareketlerin dijital dünyaya da aktarılmasını sağlayan ve oyunlarda kullanabileceğiniz hareketleri sizin yapmanızı sağlayan dünya üzerinde çok fazla üretilmeyen teknolojik hareket platformu girişimini yazdık.

WalkOVR

Özellikle bilgisayar oyunlarını oynarken yerli üretim hareket platformunu üzerinize giydiğinizde oyun oynarken yürüme hissini aynı anda sizde hissedeceksiniz. Yerli üretim hareket platformu kurucu ortaklarından Tuğra Şahiner, hayalleri olan hareket platformunu yapmak için çok çalıştıklarını belirtiyor. Yıllar önce oyunları oynarken kendilerinin de oyunun içinde olma hayalini kurduklarını ve bunun için cihazı yapma hayallerinin olduğunu belirtti. WalkOVR ismini verdikleri hareket platformu insan hareketlerini fiziksel dünyadan alıp, dijital platforma aktarmaktadır. Oyunu oynayan kullanıcılar cihazı giydiklerinde yürüme, koşma, eğilme, kendi etrafından dönme, zıplama gibi fiziksel dünyada yapılan hareketler kişi tarafından yapılarak dijital dünya içerisinde oynana oyuna aynı anda aktarılmaktadır. Aynı işlem uygulamalar içinde yapılmaktadır. Günümüzde mouse, oyun kolu ve klavye ile oynanan oyunlar WalkOVR ile gerçekmiş gibi oynanabilecektir. İnsanın hareketlerinden yararlanan cihaz sayesinde bolca hareket edebileceksiniz. Sanal gerçeklik gözlüğünün ve özel giysinin giyilmesi ile oyunu gerçekmiş gibi yaşayacaksınız.

tugra-sahiner-walk-ovr

Teknoloji ve Hareket Platformunun Bütünleşmesi

Teknoloji ve hareket platformu ilk olarak oyun dünyası için çıkmıştır. 100 milyar dolarlık bir dünya olan oyun dünyasının geliştirilmesi çok normaldir. Fakat teknolojinin kullanım alanları çok fazla olduğundan diğer alanlara da uygulanması başlatılmıştır. İnsan hareketinin ihtiyaç duyulduğu her yerde kullanılabilmektedir. Sağlık, turizm ve emlak bu alanların başında gelmektedir. Emlakçıların kişileri ev gezmesine getirmek yerine, WalkOVR cihazını kişiye takarak sanki evin içindeymiş gibi kullanabilecektir. Eğitim alanında derslerde de erişilemeyen bölgelere cihaz sayesinde rahatlıkla dijital ortamda ulaşabileceksiniz.

walk-ovr-hareket-platformu

WalkOVR Girişiminin Büyümesi

WalkOVR hareket platformu şuanda prototype aşamasındadır. Tamamen Türkiye’de üretilmektedir. Mekanik, teknik ve yazılımsal teknolojinin bir arada kullanılması ile çalışmaktadır. Yaklaşık 1,5 yıldır WalkOVR üretim aşamasındadır. Sensörlü kıyafetin kullanılması cihazın en önemli kısmıdır. 2016 yılından itibaren İTÜ çekirdek bünyesinde WalkOVR üreten ekip çalışmalarını sürdürmektedir. Şuan Teknokent’te ar-ge çalışmalarını sürdürmektedirler. Ev kullanıcıları da rahatlıkla bu ürünü sipariş edebilecektir.

WalkOVR Yerli Üretim Hareket Platformu.

Yorum yapın