Kişisel GelişimSağlıkYaşam

Vücudunuzun Yaptığı ve Sizin İçin Aslında İyi Olan 8 “İğrenç” Şey

Vücudunuzun Yaptığı ve Sizin İçin Aslında İyi Olan 8 “İğrenç” Şey

Vücudunuzun Yaptığı ve Sizin İçin Aslında İyi Olan 8 “İğrenç” Şey

Uzmanlar, genel olarak yararlı olan “brüt” vücut mekanizmalarını ve bir sorun haline geldiklerinde ne zaman uzman yardımı almanız gerektiğini paylaşırlar.

Neden kulak kiriniz olduğunu veya neden osurduğunuzu hiç merak ettiniz mi?

Bu bedensel işlevler kaba görünse de, aslında genel sağlığınızı korumak için faydalıdır. Bu nedenle, pis kokmuş, göze hoş görünmeyen veya çok büyük bir baş belası olsalar bile, en iyi şekilde çalışması için onlara ihtiyacınız var.

En yaygın tiksinti uyandıran vücut mekanizmaları hakkında daha fazla bilgi sağlamak için, birkaç doktorla neler fark edebileceğiniz ve neden oldukları hakkında sohbet ettik. Bilmeniz gerekenler:

1. Kulak Kiri – Vücudunuzun Yaptığı İğrenç Şeyler

Kulaklarınızda tıkanıklık hissi fark ettiyseniz, bunun nedeni kulak kiri olarak da bilinen kulak kiri birikmesi olabilir. Ancak, hasara ve rahatsızlığa neden olmadığında, kulak kiri aslında sizin için iyidir.

“Kulak kiri sadece normal değil, aynı zamanda gerekli. Cleveland Clinic Florida Weston Hastanesi’nde dahiliye doktoru olan Dr. Jaclyn Railsback, “Kulak kiri kulakları toz, saç veya küçük böcekler gibi kulak zarına zarar verebilecek şeylerden korur” dedi.

Sahip olduğunuz kulak kiri miktarını etkileyebilecek belirli faktörler arasında önceki kulak ameliyatı veya travması, tekrarlayan kulak enfeksiyonları veya işitme cihazı veya derin kulak tıkaçları bulunur. 

Railsback, “İşitme kaybı veya enfeksiyon gibi ciddi bir durum olmadıkça, çoğu durumda kulak kirini kendi haline bırakmak en iyisidir.” dedi.

2. Sızdıran Meme Uçları

Herkesin sızdıran meme uçları yoktur, ancak yeni bebek sahibi olanlar muhtemelen bu fenomeni yaşayacaktır.

Modern Mamas Kulübü’nün kurucusu ve CEO’su Dr. Whitney Casares, “Vücudunuz emzirmenin ilk aşamalarında yetersiz olmaktansa çok fazla süt üretmeyi tercih eder” dedi. “Vücudunuz bebeğinizle aranızdaki arz ve talep dengesini düzenlerken tüm bu fazladan süt karışabilir ve sonunda sızdıran göğüs uçları ve ıslak bir gömlekle karşılaşabilirsiniz.”

Sızdıran göğüs uçları emzirme sürecinin normal bir parçasıdır ve emziren insanlar için yoğun süt üretiminin açık bir işaretidir. Bununla birlikte, meme uçlarından başka akıntılar sızarsa veya ağrı varsa, altta yatan herhangi bir durumu ekarte etmek için doktorunuza danışmak isteyeceksiniz. 

3. Gaz

Gaz çıkarmak utanç verici ve iğrenç olsa da sindirim sürecinin doğal bir sonucudur.

Bir gastroenterolog ve Everlywell danışmanı olan Dr. Brett Mendel, “Vücudunuzun hem yutulan havayı hem de sindirilmemiş gıdanın fermente edilmiş yan ürünlerini dışarı atmasının bir yolu” dedi.

Gazın hacmi ve sıklığı bireyler arasında büyük farklılıklar gösterebilir ve diyet, aktivite düzeyi, antibiyotik kullanımı ve hatta rakımdan etkilenebilir.

Ek olarak, osurmak, diyetinizin lif açısından yüksek olduğunu gösterebilir, bu da bağırsak sağlığının ve mikrobiyomun sağlığının iyileştiğinin sinyalini verebilir. Ayrıca, genellikle “içeride tutmaktan” kaynaklanan istenmeyen mide ağrısını ve şişkinliği önlemeye yardımcı olabilir.

Osurmak normal olsa da fazlası iyi bir şey olmayabilir. Mendel, “Şişkinlik ve karın ağrısına yol açan aşırı gaz, doktorunuzla paylaşmanız gereken ciddi tıbbi durumların belirtileri olabilir” dedi.

Healthline’a göre aşırı gaz, günde 20 defadan fazla osurma olarak kategorize edilir. Bu genellikle yüksek lifli diyetlerden kaynaklanırken, bazı nadir durumlarda Crohn hastalığı veya dumping sendromu gibi diğer sorunların göstergesi olabilir.

4. Geğirme

Muhtemelen yemek masasında geğirmemeniz söylenmiştir, ancak bazen sağlığınız için geğirmeniz gerekir.

Railsback, “Geğirme, vücudun midenizdeki fazla gazı dışarı atma yöntemidir ve iğrenç görünse de normal bir vücut işlevidir” dedi. “Yiyecekleri veya içecekleri yuttuğumuz zaman, yemek borusundan geçerek mide asitlerinin ve sindirim enzimlerinin, yiyecekleri, işlem sırasında gaz oluşturan enerji için kullandığımız besinlere ayırmak için çalıştığı mideye gider.”

Utandığınız için veya yapmaktan hoşlanmadığınız bir şey olduğu için geğirmelerinizi her zaman içinizde tutuyorsanız, şişkinlik ve midede rahatsızlığa neden olabilecek aşırı şişme yaşayabilirsiniz. 

Birkaç kez geğirmek endişelenecek bir şey olmasa da, devam ederse doktorun muayenehanesine gitmek isteyebilirsiniz. Railsback, “Geğirme normal bir işlev olsa da GERD, hazımsızlık, gastrit, ülser ve IBS gibi belirli durumlarla ilişkilendirilebilir.” dedi.

5. Vajinal Akıntı

Tuvaleti kullanırken, sildiğinizde bir miktar akıntı fark edebilirsiniz. Bu berrak jöle benzeri madde iğrenç görünse de, aslında sağlıklı bir üreme sisteminin işaretidir.

Casares, “Vajinal akıntı, vücudunuzun ölü hücreleri ve bakterileri uzaklaştırarak vajinayı temiz tutmanın ve enfeksiyonu önlemenin bir yoludur” dedi.

Akıntı normal olsa da Casares, akıntınızın balık kokusu varsa, kaşıntıya neden oluyorsa veya renk değiştiriyorsa, altta yatan herhangi bir durumu veya enfeksiyonu ekarte etmek için bir tıp uzmanı tarafından kontrol edilmek isteyeceğinizi belirtti. 

6. Mukus

Burnunuzu sümkürdükten sonra, büyük olasılıkla bir dokuda mukus göreceksiniz. Mukus doğal olarak ağız, boğaz, burun ve sinüslerdeki hücreler tarafından üretilir.

Railsback, “Mukus, üst ve alt solunum yolunuzu yağlamada ve korumada önemli bir rol oynar” dedi. “Kaygan kıvamı, solunum yolunuza girebilecek zararlı mikroplarla savaşmaya yardımcı olan özel antikorlar ve proteinler içerdiğinden, potansiyel tahriş edici maddeleri yakalamaya yardımcı olur.”

Railsback, sağlıklı mukusun ince ve berrak olma eğiliminde olduğunu, ancak hastaysanız veya başka bir akciğer hastalığınız varsa, mukusun kalınlaşabileceğini, renkli olabileceğini ve potansiyel olarak nefes almada zorluğa neden olabileceğini kaydetti.

7. Kaka

Popüler bir deyişin dediği gibi, “herkes kakasını yapar.” Mendel, hoş kokmasa da, “bağırsak hareketleri vücudumuzun sindirilemeyen malzemelerden kurtulma mekanizmasıdır” dedi. “Genellikle normal bağırsak hareketlerinin günde üç defadan haftada üç defaya kadar olduğu kabul edilir.” 

Bristol Dışkı Çizelgesine göre, çatlakları olan “sosis benzeri” bir kaka veya “pürüzsüz yumuşak sosis veya yılan benzeri” bir kaka idealdir (Tip 3 ve 4). Yukarıdaki açıklamaların çok dışında kalan her şey, değerlendirilmek üzere bir profesyonele işaretlenmelidir.

Kaka yapmak sağlıklı olsa da, bağırsak hareketlerindeki değişiklikler genel sağlığın bir göstergesi olabilir. Örneğin, kronik kabızlık, ishal veya dışkınızda kan varsa, doktorunuzla bir randevu ayarlamak isteyeceksiniz.

8. İrin – Vücudunuzun Yaptığı İğrenç Şeyler

Stafilokok (bakteriyel bir enfeksiyon) veya folikülit (saç folikülünün enfeksiyonu) gibi bir enfeksiyon kaptığınızda irin geliştiğini fark edebilirsiniz. Bakmak göze hoş gelmese de irin aslında iyi bir şeydir.

” Ee To Beat Disease ” kitabının yazarı ve doktor Dr. William Li, “İrin olarak bilinen bir enfeksiyondan çıkan beyaz şey, bakterileri yakalayıp öldürmek için onlara saldıran savunmacı beyaz kan hücrelerinin toplanmasıdır” dedi.

Bir yaranın varlığından kısa bir süre sonra – yaklaşık bir veya iki gün sonra – bir miktar irin olması normaldir. Bu, beyaz kan hücrelerinin açık yaraya akın ettiği ve mikrop ve bakterilerle savaşmak için çalıştığı anlamına gelir. Yara iyileşiyorsa, genellikle kokusuz olur ve renk değişikliği belirtileri göstermez. 

Bununla birlikte, bir enfeksiyon kaptığınızda irin kokabilir ve yara dokunulamayacak kadar sıcak olabilir, bu nedenle onu tedavi ettirmek ve mümkün olan en kısa sürede temizlemek için ilaç reçete etmek için doktora gittiğinizden emin olmak isteyeceksiniz. 

Vücudunuzun Yaptığı ve Sizin İçin Aslında İyi Olan 8 “İğrenç” Şey-Kaynak: huffpost

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir