Anasayfa » Sağlık » Vücudu Soğuk Günlere Hazırlamanın Yolları

Vücudu Soğuk Günlere Hazırlamanın Yolları

Vücudu Soğuk Günlere Hazırlamanın Yolları Neler

Vücudu Soğuk Günlere Hazırlamanın Yolları yazımızda soğuk zamanlarda vücudun savunmasını artırıcı, bağışıklık sistemini güçlendirici ve hastalıklardan koruyucu tavsiyeleri yazdık.

Vücudu Soğuk Günlere Hazırlamanın Önemi ve Yolları

Soğuk sonbahar ve kış günleri, sıcak aylardan sonra insanlara rahatlatıcı gelebilir. Fakat yakıcı güneşin sıcaklığıyla ısınan vücudun, soğuklara hazır olmadığı için bağışıklık sistemi zayıf düşer. Henüz hava değişimine hazır olmayan vücudumuz bitkinlikle beraber hastalıklara açık olur. Sağlığı korumak ve soğuklara hazırlıklı olmak gerekir. Bunun için yapabileceğiniz şeyler şunlardır:

D Vitamini Depolama Önemi

Güneş Işığı Varsa Faydalanın, Yoksa D Vitaminli Besinler Yiyin

Yaz aylarında dışarıda daha çok vakit geçirdiğimiz için vücudumuz güneş ışığından bolca faydalanır. Sonbaharla gelen soğuk günlerde, bulutların arkasına saklanan güneş, bizi bu önemli vitaminden mahrum bırakabilir. Bu nedenle vücutta D vitamini eksikliğine bağlı sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Direnci düşen vücut, hastalıklara karşı açık hale gelir.

Sağlığı korumak için D vitamini içeren besinler tüketilmelidir. Süt ve süt ürünleri, balık, yumurtanın sarısı, mantar, maydanoz gibi içinde bolca D vitamini içeren besinler tüketilmelidir. Bu şekilde vücudunuzu kışa hazırlayabilirsiniz. Ayrıca Koronavirüse karşı D vitamininin etkisi büyüktür.

Yoğurtlu Buğday Çorbası Tarifi

Sıcak Çorba İçin

Soğuk günlerde taze meyve ve sebze bulmanız zorlaşabilir. Tazeyken alınmış veya dondurulmuş sebze ve meyveler, besin değerleri bakımından aynı derecede vücuda fayda sağlayabilirler. Havalar soğurken karın ağrısı, kabızlık ve ishal gibi şikayetlerde artış yaşanır. Bu şikayetlerin sebebi, soğuk yiyecek ve içecekler tüketmeye devam etmektir.

Soğuyan havalara karşı vücudun hareketini artırmak için, sindirim sistemini ısındırmak ve kan akışını hızlandırmak gerekir. Sıcak günlerdeki soğuk yiyeceklerin yerini, sıcacık çorbalar almalıdır. Çorbalara ilave edeceğiniz karabiber, sarımsak, pul biber gibi baharatlar bağışıklık sistemini güçlendirecektir ve bu şekilde hastalıklara karşı direnç kazanmış olacaksınız.

Taşköprü Sarımsağı ve Çin Sarımsağı

Kakao ve Sarımsak ile Vücuttaki Toksinleri Atın

Zaman geçtikçe vücudumuzda zararlı maddeler ve zararlı mikroorganizmalar birikir. Antioksidanlar, bu zararlıların vücudumuzdan atılmasını sağlar. Antioksidan içeren besinlerden bazıları böğürtlen, çilek ve siyah kuş üzümüdür. Antioksidan içeriği yüksek besinler tüketmeye özen gösterin.

Kakao da yüksek antioksidan miktarına sahiptir. Çaydan 3 kat daha fazla antioksidan içermektedir. Ayrıca kakao, bağışıklık sistemini güçlendirir ve soğuk günlerde hastalıklara karşı vücudu korur.

Sarımsak da çok güçlü toksin giderici besindir. Güçlü bir antibiyotik olan sarımsak, karaciğerin, detoksifikasyonu (organizmanın kendisine zararlı olan toksik maddelerden arınması) daha tesirli bir şekilde yapmasına yardımcı olur. Bu da vücutta, bağışıklığı azaltan iltihaplanmalara sebep olan toksinleri azaltır. Sarımsağı, pişirildiğinde etkisini bir miktar kaybedeceği için, çiğ yemek daha tesirli olacaktır.

Kahvaltı Yapmak-Sağlıklı Besin

Kahvaltıyı Geciktirmeyin

Günlük enerji ihtiyacını ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için uyandıktan sonra 1 saat içerisinde mutlaka kahvaltınızı yapın. Özelikle kış günlerinde kahvaltı yapmayan kişilerin hastalıklara yakalanma riski artar. Vücudun kan şekerini dengelemek zorlaşır ve kan şekeri seviyesi gittikçe düşer. Bu hal, zihni bulanıklık, kaygı ve tatlı isteğine sebep olur. Kortizol gibi stres hormonları artar ve vücudun savunma sistemini etkisiz hale getirebilir. Vücudunuz bu şekilde korumasız kalır.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için zerdeçal da tercih edilebilir. Zerdeçal, bağışıklık sisteminin virüs, bakteri gibi zararlılarla mücadele etmesine yardımcı olur. Yoğurt, çorba gibi yiyeceklere katılabilir.

İçeceklerden de en dikkat edilmesi ve mutlaka içilmesi gereken ekinezya çayıdır. Zararlı virüsleri ve bakterileri yok eden bağışıklık sistemi hücrelerinin gücünü artırmaktadır.

Vücudu Soğuk Günlere Hazırlamanın Yolları-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir